دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بانک صنعت و معدن تفاهم نامه همکاری منعقد کردند

 | تاریخ ارسال: 1398/8/19 | 
دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بانک صنعت و معدن در راستای رفع نیازها و استفاده از توانمندی بالقوه دانشگاه ها با یکدیگر تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تفاهم نامه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بانک صنعت و معدن میان دکتر سیداحمد معتمدی رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر حسین مهری رئیس هیات مدیره و مدیرعامل بانک صنعت و معدن منعقد شد.
این تفاهم نامه در ۶ بند و برای مدت ۲ سال منعقد شده است که درصورت رضایت دو طرف زمان اجرای تفاهم نامه قابل تمدید خواهد شد.
استفاده مطلوب از توانمندی های دانشگاه در راستای اجرای پروژه های تحقیقاتی، کاربردی و عملیاتی معرفی شده توسط بانک صنعت و معدن و بومی سازی آنها از بندهای این تفاهم نامه است.
ایجاد یک یا چند صندوق مالی مشترک میان بانک صنعت و معدن و دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مذاکره با نهادها و مراجع ملی تاثیر گذار برای تجهیز مالی این صندوق ها از دیگر مفاد این تفاهم نامه است.
حمایت از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر که در راستای نیازهای بانک است از دیگر موضوعات مطرح شده در این تفاهم نامه است.
همچنین در این تفاهم نامه بر همکاری بانک صنعت و معدن و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای اجرای پایلوت طرح های فناورانه نیز تاکید شده است.
ایجاد شرایط لازم برای فعالیت حرفه ای نخبگان دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر روی موضوعات تخصصی مورد نظر بانک صنعت و معدن در مراکز کارآفرینی و مرکز رشد دانشگاه از دیگر اهداف این تفاهم نامه است.
همچنین در چارچوب این تفاهم نامه مقرر شد بانک صنعت و معدن به کسب و کارهای نوپا و شرکت های دانش بنیان مستقر در مدیریت فناوری و توسعه نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جهت پیشبرد و توسعه فعالیتهای ایشان تسهیلات بانکی با نرخ سود پایین و ضمانتهای سهل و آسان پرداخت نماید.
راه اندازی یک مرکز نوآوری مشترک در زمینه فناوری های مالی و بانکداری الکترونیک نیز از دیگر مفاد این تفاهم نامه است .

********************
سید احمد معتمدی:
شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مرز ۳۰۰ می‌رسد

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از رسیدن شرکت‌های دانش بنیان زیرپوشش این دانشگاه تا پایان سال تحصیلی به مرز ۳۰۰ شرکت خبر داد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: دکتر سیداحمد معتمدی در حاشیه امضای تفاهم نامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بانک صنعت و معدن گفت: تقاضا برای شرکت‌های دانش بنیان بسیار است و در صورت امکان حمایت و ارائه تسهیلات و فضای مناسب تا پایان همین سال تحصیلی تعداد آن‌ها به ۳۰۰ شرکت دانش بنیان افزایش خواهد یافت.
وی افزود: هم اکنون بیش از ۲۰۰ شرکت دانش بنیان در دانشگاه صنعتی امیرکبیر فعال هستند که تعدادی از آن‌ها در دو هفته گذشته در ۵ دانشکده دانشگاه آغاز به کار کرده اند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به امضای تفاهم نامه با بانک صنعت و معدن گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به منظور حرکت به سمت دانشگاه‌های نسل سوم نیازمند همکاری با بانک هاست و از آنجا که بانک صنعت و معدن براساس شرح وظایف و متناسب با نامش در طرح‌های صنعتی و معدنی همکاری می‌کند، با دانشگاه ما در زمینه طرح‌های صنعتی و معدنی شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی همکاری خواهد کرد.
معتمدی افزود: مهمترین محور تفاهم نامه امروز با بانک صنعت و معدن، حمایت و ارائه تسهیلات کم بهره به شرکت‌های دانش بنیان است که در تمام جهان به منظور تولید نهایی ایده هایشان به یک سرمایه گذار خطرپذیر نیاز دارند.
وی ادامه داد: به منظور دریافت تسهیلات فاینانس (مالی) برای خرید تجهیزات مورد نیاز دانشگاه صنعتی امیرکبیر از کشور‌های خارجی نیاز به یک بانک عامل داخلی وجود داشت که براساس این تفاهم نامه، حمایت بانک صنعت و معدن در این زمینه را نیز خواهیم داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با قدردانی از همکاری مدیرعامل بانک صنعت و معدن با دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: مجموعه‌ای از شرکت‌های دانش بنیان دانشگاه زیرنظر بانک صنعت و معدن در آینده نزدیک فعال خواهد شد که دانشگاه با این مجموعه مشارکت خواهد کرد.
«دکترحسین مهری» نیز در سخنانی اظهارداشت: بانک صنعت و معدن به عنوان یک بانک تخصصی و توسعه‌ای رسالت اجتماعی دارد و هدف آن حمایت از استارتاپ‌ها و شرکت‌های نوپا است و امیدواریم با حمایت‌های مالی که انجام می دهد، ارزش افزوده خوبی برای کشور ایجاد کند.
وی درباره میزان اعتبار در نظر گرفته شده برای این تفاهم نامه گفت: این تفاهم نامه در چهار محور امضاء شده و قرار است از هر طرف ۲ فرد خبره برای هر کدام از بندها پیشنهادهایی اجرایی و عملیاتی ارائه کنند.
مدیرعامل بانک صنعت و معدن ادامه داد: با توجه به اینکه طرح هایی که به بانک پیشنهاد می‌شود در حوزه معدنی و صنعتی است، باید اطلاعات ما در حوزه آموزش به روز شود و دانشگاه صنعتی امیرکبیر دراین خصوص می‌تواند تاثیر به سزایی ایفا کند.
مهری افزود: در حوزه استارتاپ‌ها که محور این تفاهم نامه است، حدود ۳۰۰ میلیارد ریال کمک خواهد شد تا تسهیلات لازم را به شرکت‌هایی که توسط دانشگاه صنعتی امیرکبیر معرفی می شوند، پرداخت کنیم. البته این تسهیلات ارزان قیمت است و بعد از بررسی دانشگاه تعلق می‌گیرد.
وی افزود: با توجه به تنوعی که معادن کشور دارند، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری بانک صنعت و معدن می‌تواند موفق ظاهر شود. البته در موضوع تجهیز آزمایشگاه نیز مبلغی بالغ بر ۱۵۰ میلیون یورو در نظر گرفته شده که این مبلغ می‌تواند برای تجهیز آزمایشگاه‌ها در نظر گرفته شود.