ثبت نام اولیه برای نیمسال دوم 1400 ثبت نام اولیه برای نیمسال دوم ۱۴۰۰

 | تاریخ ارسال: 1400/10/7 | 
 
ثبت نام اولیه برای نیمسال دوم ۱۴۰۰
 
با سلام
به اطلاع کلیه دانشجویان میرساند، تاریخ ثبت نام اولیه برای نیمسال دوم ۱۴۰۰، روزهای شنبه و یکشنبه مورخ ۱۱ و ۱۲ دی میباشد. زمان­بندی ثبت نام در اطلاعیه های دانشکده یا دانشگاه اعلام خواهد شد. جهت تکمیل این مرحله از ثبت نام، دانشجویان گرامی نکات زیر را موردتوجه قرار دهند.
 
نکات عمومی (ویژه تمام ورودی ها)
 1. برنامه اولیه نیمسال دوم ۱۴۰۰ (دروس ارایه شده جهت ثبت نام اولیه) به پیوست این اطلاعیه ضمیمه شده است. امکان ملاحظه این دروس در پورتال آموزشی نیز در روزهای آینده میسر خواهد شد. البته تا زمان ثبت نام اولیه ممکن است تغییراتی محدود در این برنامه اعمال گردد. ضمن مراجعه به این برنامه قبل از شروع ثبت نام اولیه، برنامه دروس موردنظر خود را تنظیم کرده تا در هنگام فرایند ثبت نام آمادگی لازم را داشته باشید.
 2. اگرچه امکان اصلاح و ترمیم ثبت نام در مراحل بعدی (ثبت نام تکمیلی مورخ ۱۲ و ۱۳ بهمن و حذف و اضافه مورخ ۱۹ و ۲۰ بهمن) وجود دارد، لیکن با توجه به محدودیت ظرفیت ثبت نامی در بسیاری از گروه ها، سعی کنید در همین مرحله از ثبت نام و در همان لحظات اولیه (طبق زمان­بندی اعلام شده توسط دانشگاه) جهت اخذ کلیه دروس موردنظر اقدام کنید.
 3. دروس را تا جای ممکن مطابق درختواره (جدول زیر) اخذ کنید.
  درختواره رشته مهندسی مکانیک رشته مهندسی ساخت و تولید
  ورودی های ۹۸ و جدیدتر لینک لینک
  ورودی های ۹۷ و قدیمی تر لینک لینک
 4. در هنگام اخذ دروس، رعایت پیشنیاز یا همنیاز های درس (که در درختواره ها درج شده اند) ضروری بوده و در صورت عدم رعایت آن، ثبت نام درس مروبطه با اخطار مواجه شده و پس از انتخاب واحد خود به خود (توسط سیستم) از لیست دروس ثبت نامی شما حذف خواهد شد. دروس «پیشنیاز» یک درس (با مخفف «پ») دروسی هستند که میبایست در نیمسال­های قبل گذرانده شده باشد و دروس پیشنیاز یا همنیاز (با مخفف «پ/ ه») دروسی هستند که میبایست در نیمسال­های قبلی گذرانده شده باشد یا در نیمسال ثبت نامی به طور همزمان با درس موردنظر اخذ شده باشد.
 5. برای اخذ دروس عمومی، به جدول شماره (۲) از برنامه آموزشی مطابق این لینک مراجعه و مطابق با آن جدول، درس (های) عمومی موردنظر اخذ گردد. اخذ بیش از ۴ واحد عمومی در یک نیمسال توصیه نمیگردد.
 6. دانشجویانی که طبق درختواره به دروس علم مواد یا متالورژی رسیده اند دقت نمایند درس علم مواد صرفاً مختص دانشجویان رشته مهندسی مکانیک و درس متالورژی صرفاً مختص دانشجویان رشته مهندسی ساخت و تولید میباشد.
 7. از آنجاییکه که امکان ترمیم ثبت نام (حذف یا اضافه درس) توسط خود دانشجو در ثبت نام های بعدی (تکمیلی یا حذف و اضافه) وجود دارد مطلقاً از ارسال درخواست هایی با این موضوع به آموزش دانشکده اجتناب گردد.
 8. افزایش ظرفیت به هیچ عنوان در ثبت نام اولیه صورت نمی پذیرد. خواهشمند است از ارسال درخواست شخصی برای افزایش ظرفیت به آموزش دانشکده، مدیران محترم گروه و یا اساتید محترم درس اکیداً اجتناب گردد. آموزش دانشکده براساس امکانات موجود برای دروسی با صف انتظار بالا که سایر گروه­های موازی آن درس تکمیل نشده باشد، جهت افزایش ظرفیت و یا ارایه گروه جدید در ثبت نام تکمیلی اقدام و تدبیر لازم اتخاذ خواهد نمود.
 9. در این مرحله از ثبت نام، امکان اخذ درس به صورت مهمان بین دانشکده ای وجود ندارد. این امکان فقط در مرحله حذف و اضافه وجود دارد.
 10. در این مرحله از ثبت نام، درخواست اخذ دروس اصلی (داخل دانشکده ای) بدون رعایت پیشنیاز حتی در صورت تاییدیه استاد مشاور و مدیرگروه پذیرفته نخواهد شد. بررسی این درخواستها در ثبت نام های بعدی و در صورت گرفتن تاییدیه های لازم امکان پذیر خواهد بود. ارسال درخواست­ رفع پیشنیاز دروس پایه در این مرحله از ثبت نام پس از تکمیل فرم مربوطه از این لینک، تایید استاد مشاور و ارسال فرم امضاشده به صورت PDF به ایمیل آموزش دانشکده بلامانع است.
 11. درج و تعیین وضعیت بسته تخصصی (در سامانه سما یا پرتال آموزشی) در هیچیک از مراحل ثبت نام نیمسال دوم ۱۴۰۰ صورت نخواهد پذیرفت. البته توصیه میگردد دانشجویان قبل از ثبت نام نیمسال ششم (قابل توجه دانشجویان ورودی ۹۸ و قدیمی­تر) ضمن اخذ راهنمایی از استاد مشاور خود، درخصوص بسته تخصصی مورد نظر تصمیم گیری نموده و دروس تخصصی خود را براساس بسته موردنظر (از روی لینک های زیر) انتخاب نماید.
  بسته های تخصصی رشته مهندسی مکانیک رشته مهندسی ساخت و تولید
  ورودی های ۹۸ و جدیدتر لینک لینک
  ورودی های ۹۷ و قدیمی تر لینک لینک
 12. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی لازم درخصوص اخذ دروس، به استاد مشاور مراجعه گردد (حضوری یا از طریق ارسال ایمیل).
 13. برای ارسال درخواست های ضروری آموزشی یا نیاز به هرگونه راهنمایی و مشاور (درصورت عدم دسترسی به استاد مشاور)، تنها از طریق ارسال پیام به ایمیل رسمی آموزش دانشکده (ugradaut.ac.ir) اقدام نموده و از ارسال پیام به ایمیل شخصی هر یک از اعضای کادر آموزش دانشکده (از جمله معاون آموزشی) لطفاً اجتناب گردد.
 14. اگرچه سعی شده در برنامه نیمسال آینده مشکلات ثبت نامی نظیر تداخل دروس و امتحانات و ...  به حداقل برسد، لیکن امکان انعکاس درخواست های جمعی به شورای صنفی دانشکده جهت افزایش ظرفیت، ایجاد گروه جدید، تغییر زمان درس، تدریسیار یا امتحان درس وجود دارد. این درخواست ها پس از وصول به آموزش دانشکده، بررسی شده و براساس امکانات و شرایط موجود در ثبت نام های بعدی (تکمیلی یا حذف و اضافه) لحاظ خواهد شد.
⭕ نکات اختصاصی (ویژه ورودی های مختلف)
     
•    دانشجویان ورودی ۹۸ و جدیدتر
۱-     از آنجاییکه که برای دانشجویان ورودی ۹۸ و جدیدتر، تطبیق واحد و تایید فارغ تحصیلی براساس برنامه آموزشی جدید صورت میپذیرد، توصیه میگردد ضمن انتخاب دروس مطابق درختواره، برنامه آموزشی جدید رشته خود (مهندسی مکانیک از این لینک و مهندسی ساخت و تولید از این لینک) را به دقت مطالعه نموده و براساس شیوه نامه مندرج در آن نسبت به انتخاب دروس (به ویژه تخصصی اختیاری و بسته ها) اقدام نمایند.
۲-    برای اطلاع از نکات کلی آموزشی در دوره تحصیل به فایل ارایه معاون آموزشی در جشن ورودی های ۱۴۰۰ (که در کانال شورای صنفی قرار داده شده است) مراجعه نمایید.
۳-    دانشجویان رشته مهندسی ساخت و تولید ورودی ۹۸ به نکات زیر نیز توجه نمایند:
الف) دانشجویانی که تاکنون طبق درختواره موفق به گذراندن درس جدید مباحث ویژه (مبانی برق و الکترونیک) نشده اند، حتماً در نیمسال دوم ۱۴۰۰ اخذ نمایند زیرا این درس پیشنیاز یا همنیاز برخی از دروس نیمسال ششم یا نیمسال های بعدی است. در ثبت نام اولیه یک گروه توسط دانشکده مهندسی مکانیک ارایه شده و قرار است چند گروه توسط دانشکده مهندسی برق نیز ارایه گردد.
ب‌)    دانشجویان طبق درختواره باید در نیمسال دوم ۱۴۰۰ (ترم ۶ درختواره) دو درس جدید مباحث ویژه (اصول طراحی سیستم های هیدرولیک و نیوماتیک) با کد ۲۶۱۲۳۸۳ و مباحث ویژه (فرآیندهای الکتروفیزیکی) با کد  ۲۶۳۰۰۶۲ را اخذ نمایند. پیشنیاز بودن درس مباحث ویژه (مبانی برق و الکترونیک) برای هر دو درس مذکور و پیشنیاز بودن درس مباحث ویژه (طراحی و ساخت به کمک کامپیوتر) برای درس رآیندهای الکتروفیزیکی موقتاً برای نیمسال دوم ۱۴۰۰ به صورت پیشنیاز یا همنیاز در نظر گرفته خواهد شد تا دانشجویانی که تا کنون موفق به گذراندن این پیشنیازها نشده اند بتوانند همزمان دروس جدید ترم ششم درختواره را اخذ کنند.  
ج‌)    درس جدید مباحث ویژه (کارگاه برش فلزات) نیز برای اولین بار در نیمسال دوم ۱۴۰۰ در دو گروه ارایه خواهد شد. دانشجویان رشته مهندسی ساخت و تولید ورودی ۹۸ حتماً درس مذکور را اخذ نمایند.
•    دانشجویان ورودی ۹۷ و قدیمی تر
۱-    درس جدید مباحث ویژه (مبانی برق و الکترونیک) با درس مبانی برق ۱ و کاربرد برق و الکترونیک قابل تطبیق است.
۲-    درس جدید فیزیک و اندازه گیری با درس سیستم های اندازه گیری قابل تطبیق است.
۳-    با توجه به حذف دروس توانایی ماشینکاری و عملیات حرارتی از برنامه جدید آموزشی رشته مهندسی ساخت و تولید و تعداد کم متقاضیان احتمالی، دروس مذکور از نیسمال آینده ارایه نخواهد شد و لذا دانشجویان مدعی فارغ تحصیلی در صورت عدم گذراندن این دروس میتوانند از طریق معرفی به استاد اقدام به گذراندن دروس مذکور نمایند.
۴-    دانشجویانی که با احتساب پروژه و کارآموزی حداکثر ۲۴ واحد درسی داشته باشند میتوانند ضمن مطالعه و رعایت مقررات مربوطه (ازاین لینک)، نسبت به درخواست ادعای فارغ تحصیلی و تقاضای معرفی به استاد اقدام نمایند. این دانشجویان از لحاظ زمانبندی در الویت ثبت نام بوده و در صورت ثبت نام به موقع برای اخذ دروس موردنظر با مشکلی روبرو نخواهند شد.
۵-     در انتخاب دروس تخصصی توجه گردد جهت تطبیق واحد و تایید فارغ تحصیلی، دانشجویان رشته مهندسی مکانیک بایستی مطابق این لینک، یک از چهار بسته موجود را انتخاب کرده و حداقل ۳ درس از آن بسته بگذراند. انتخاب بقیه واحدهای تخصصی از سایر بسته های انتخاب نشده، بسته مشترک و تا سقف یک درس از دروس خارج دانشکده ای میسر میباشد. دانشجویان رشته مهندسی ساخت و تولید نیز  بایستی مطابق این لینک، حداقل ۷ واحد از دروس تخصصی خود را از بین دروس جدول (۲) اخذ نموده و ۳ واحد دیگر را از دروس اختیاری جدول (۳) یا بسته های رشته مهندسی مکانیک (از این لینک) یا درس خارج از دانشکده با نظر استاد مشاور اخذ نمایند.
•    دانشجویان ورودی ۹۶
با توجه به این که طبق آخرین آیین نامه وزارت عتف، تعداد سنوات مجاز تحصیل در دوره کارشناسی، هشت نیسمال بوده و تمدید آن تا نهایتاً دو نیمسال منوط به تایید در کمیسیون موارد خاص دانشگاه است، ثبت نام قطعی دروسی که دانشجویان ورودی ۹۶ در مرحله ثبت نام اولیه اخذ مینمایند، منوط به احراز سه شرط ذیل تا قبل از ثبت نام تکمیلی میباشد:
۱)    تعداد کل واحدهای پاس شده با احتساب دروسی که نمره آنها در نیمسال اول ۱۴۰۰ ثبت قطعی شده است کمتر از ۱۱۵ نباشد.
۲)    درخواست ادعای فارغ التحصیلی به آموزش ارسال شده باشد.
۳)    تطبیق واحد زودهنگام دانشجو با فرض اینکه تمام دروس اخذ شده در ثبت نام اولیه نیمسال دوم ۱۴۰۰ پاس شده فرض شود، توسط معاون آموزشی دانشکده تایید گردد.
بدیهی است در صورت عدم احراز هر یک از شرایط فوق، ثبت نام اولیه دانشجو در نیمسال دوم ۱۴۰۰ توسط دانشگاه معلق خواهد شد.
برای دیدن برنامه دروس ترم دوم ۱۴۰۰ اینجا را کلیک کنید
 برای دیدن برنامه دروس سرویس ترم دوم ۱۴۰۰ اینجا را کلیک کنید
با تشکر
معاون آموزشی، فرهنگی و دانشجویی دانشکده مهندسی مکانیک


 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 690 بار   |   دفعات چاپ: 10 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر