سیزدهمین گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1398/8/25 | 
سیزدهمین گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حضور رئیس ، اعضای هیات رئیسه و اعضای هیات علمی پنج شنبه ۲۳ آبان ماه برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : سیزدهمین گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه  در دوبخش  صبح برنامه سخنرانی ها و عصر نشست کمیسیون ها برگزار شد.
در بخش اول که پیش از ظهر برگزار شد معاونان و رئیس دانشگاه در خصوص گزارش عملکرد یک ساله دانشگاه به ایراد سخنرانی پرداختند و اعضای هیات علمی دانشگاه در جریان فعالیت ها و اقدامات دانشگاه در حوزه های مختلف قرار گرفتند.
در بخش دوم که عصر برگزار شد اعضای هیات علمی دانشگاه در ۴ کمیسیون آموزش ، پژوهش و فناوری ، بین الملل و توسعه و مدیریت منابع شرکت کردند .
در پایان مراسم  از اساتید بازنشسته دانشگاه آقایان  دکترمحمدرضا اسلامی از دانشکده مهندسی مکانیک، دکتر ابوالقاسم اسداله راعی از دانشکده مهندسی برق، دکتر علی محمد کیمیاگری  و دکترجمال شهرابی از دانشکده مهندسی صنایع، دکترمنوچهر فدوی از دانشکده مهندسی کشتی سازی و صنایع دریایی، دکتر سیدمحمد حسینی ورکیانی از دانشکده مهندسی نساجی ، مهندس محمدحسین نمازی قدیم از دانشکده مهندسی شیمی و از دو استاد  برگزیده آموزشی  آقایان دکتر  وحید حدادی اصل  و محمدرضا حاج محمدی تقدیر به عمل آمد.

رئیس دانشگاه خبرداد:
رتبه نخست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه کارآفرینی در میان دانشگاه های کشور


رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه در بحث کارآفرینی فعالیت های بسیار خوبی انجام داده است و اکنون در این زمینه در بین دانشگاه های کشور در رتبه نخست قرار گرفته ایم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سیداحمد معتمدی در سیزدهمین گردهمایی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه در بحث کارآفرینی اقدامات بسیار خوبی انجام داده و اکنون در این زمینه رتبه نخست را میان دانشگاه های کشور به دست آورده است.
وی با اشاره به فعالیت کارآفرینانه در این دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: به دلیل نتایج خوبی که در این حوزه به دست آورده ایم در حال جذب بودجه های خوبی در این حوزه هستیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: در حوزه مهارت افزایی نیز فعالیت های متعددی در این دانشگاه صورت گرفته اما در میانه راه قرار داریم.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: در مجموع می توان گفت که دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر کمی و کیفی در بین ۵ دانشگاه صنعتی کشور رتبه نخست را به خود اختصاص داده است.
وی اظهار داشت: بار اصلی موفقیت های دانشگاه بر دوش اعضای هیات علمی است و باوجود تمام مشکلات مالی دانشگاه اما اعضای هیات علمی تلاش کردند که این مشکلات اثری بر فعالیت های آنها نداشته باشد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: سیاست های دانشگاه در راستای برنامه راهبردی دانشگاه که براساس برنامه راهبردی قرار است دانشگاه در سال ۱۴۰۴ جز ۱۰۰ دانشگاه برتر معرفی و علاوه بر آن به عنوان دانشگاه نسل سوم نیز شناخته شود.
وی ادامه داد: در دانشگاه های نسل سوم سرمایه سازی دانش و شغل مورد توجه است.
دکتر معتمدی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر ۶ شاخص را در برنامه راهبردی خود تعیین کرده تا بتواند از دانشگاه نسل اول به نسل سوم دست برسیم، تاکید کرد: اصلاح ساختار، بازنگری برنامه آموزشی، ارتقا علمی، توسعه و تحقیقات دانش بنیان، برنامه توسعه همکاری علمی و بین المللی و برنامه توسعه فیزیکی دانشگاه ازجمله این شاخص ها است.
وی با اشاره به بازنگری ساختار دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: ساختار دانشگاه باید متناسب با اهداف آن باشد در این راستا چارت دانشگاه بازنگری شد و به زودی ابلاغ می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در چارت جدید دانشگاه ۶ پردیس طراحی شده است که برنامه داریم بیشتر فعالیت ها را به این پردیس ها واگذار کنیم.
دکتر معتمدی گفت: شرح وظایف این پردیس ها به تصویب هیات امنا دانشگاه رسیده و لازم اجرا است.
وی ادامه داد: طرح بهره وری از سوی وزارت علوم مطرح شد که محور اصلی این طرح درخصوص حق التدریس ها است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز طرح خود را در این راستا به وزارت علوم ارائه کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه برای رسیدن به اهداف دانشگاه باید بازنگری برنامه های درسی آغاز می شد، گفت: این رویه آغاز شده و براساس آن برنامه داریم مباحث مربوط به مهارت افزایی و کارآفرینی را در برنامه های درسی بگنجانیم.
دکتر معتمدی با بیان اینکه بیش از۵۰ درصد اعضای هیات علمی این دانشگاه دارای مرتبه دانشیاری و استادی هستند، تاکید کرد: تنها چند دانشگاه کشور این رویه را دنبال می کنند.
وی با بیان اینکه در ۵ سال گذشته ۱۲۵ عضو هیات علمی جدید در دانشگاه صنعتی امیرکبیر استخدام شده اند، افزود: در واقع به صورت سالانه حدود ۲۵ نفر در این دانشگاه جذب شده اند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ۱۵۰ نفر تبدیل وضعیت داشتیم و تعدادی از اساتید دانشگاه نیز بازنشسته شده اند که درحال حاضر از توان اساتید بازنشسته در فرآیندهای آموزشی و پژوهشی استفاده می شود.
دکتر معتمدی تاکید کرد: همچنین درحال حاضر ۳۱ استاد همکار در دانشگاه فعالیت می کنند که برنامه داریم از توان این اساتید بیشتر در دانشگاه استفاده شود.
وی عنوان کرد: این دانشگاه در بحث پژوهش به خصوص در حوزه های ارتقا، فناوری و نوآوری فعالیت های مختلفی انجام داده که این روند در رتبه بندی ها مشاهده می شود.