کسب رتبه برتر دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مسابقه پایان نامه برتر انجمن هیدورلیک ایران

 | تاریخ ارسال: 1401/11/26 | 
 
دانش آموخته دکترای دانشگاه صنعتی امیرکبیر درمسابقه پایان نامه برتر انجمن هیدورلیک ایران در سال ۱۴۰۱ رتبه نخست را کسب کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر: خانم "مریم آذرپیرا" دانش آموخته مقطع دکتری رشته مهندسی عمران در گرایش مهندسی آب و سازه های هیدرولیکی در مسابقه پایان نامه برتر انجمن هیدورلیک ایران در سال ۱۴۰۱ رتبه نخست را کسب کرد.
  این پایان نامه با عنوان " تأثیر پارامترهای هندسی و هیدرولیکی بر دینامیک جریان در گرداب‌های سطحی بر روی آبگیرهای قائم " تحت هدایت دکتر امیر رضا زراتی به انجام رسیده و مورد پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) نیز قرار گرفته است.
در این پژوهش مطالعات گسترده ای در سه بخش تحلیلی، آزمایشگاهی و عددی بر روی پدیده گرداب انجام شده و در هر بخش نتایج نوینی ارائه شده است. نتایج حاصل از این پژوهش به شناخت کامل
تر از میدان جریان گرداب کمک می کند.
در این پایان نامه با مطالعه مشخصه های میدان جریان گرداب و از همه مهمتر بررسی نحوه شکل گیری گرداب، شناخت هرچه بیشتر از میدان پیچیده این پدیده مورد نظر بوده است. علاوه براین براساس نتایج این مطالعات گامی در جهت پیشگیری از شکل گیری گرداب و در نتیجه طراحی ایمن آبگیرها برداشته شده است.
از ویژگی های بارز این پژوهش ساخت و تجهیز دستگاه سرعت سنج تصویری (PIV) همراه با توسعه نرم افزارهای مورد نیاز در آزمایشگاه هیدرولیک و سیالات دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر می باشد.
چهارمین مسابقه پایان نامه برتر (یادواره دکتر صدقی) همه ساله توسط انجمن هیدرولیک ایران برگزار می شود که در مسابقات سال جاری دکتر مریم آذرپیرا دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه نخست در مقطع دکتری را کسب کرد.
 این مسابقه در دو مرحله  برگزار می شود که نهایتا با ارزیابی هیات داوران از ارائه پایان نامه ها و همچنین نتایج ارزیابی مدارک و مستندات ارائه شده (هر پایان نامه جمعا توسط ۸ داور ارزیابی شده است)، برگزیده نهایی انتخاب می شود.
 دکتر آذرپیرا موفق به چاپ ۶ مقاله در مجلات معتبر همراه با ۵ مقاله کنفرانسی داخلی و بین المللی از رساله دکتری خود شده است.
خانم آذرپیرا دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را نیز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اتمام رسانده است. ایشان دانشجوی ممتاز دو رشته ای در رشته های مهندسی عمران و ریاضی کاربردی در مقطع کارشناسی و رتبه اول در بین فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد سازه های هیدرولیکی دوره خود در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.