معرفی دانشکده

مهندسی شیمی حرفه و شغلی فوق العاده و برجسته است. مهندسان شیمی با کسب مهارت­‌های لازم قادر به تجزیه و تحلیل و حل مشکلات صنایع مختلف می­‌باشند، ارایه راهکارهای میانبر و اقتصادی از ویژگی‌های این حرفه می­‌باشد. به عبارت دیگر نوک پیکان صنایع و حرفه­‌ها می باشد و از معدود رشته‌هایی است که علاوه بر آشنا بودن با دیگر رشته­ های مهندسی نیاز به آشنایی با علوم محض نیز دارد. به همین جهت مهندس شیمی را رشته ای کامل، جامع و عام دانسته‌اند.
قدمت دانشکده مهندسی شیمی به آغاز کار پلیتکنیک تهران بر میگردد و از این جهت میتوان گفت این دانشکده قدیمی­ترین دانشکده در رشته مهندسی شیمی در سطح کشور است. این دانشکده در سال ۱۳۳۷ تاسیس شد و سال با تاسیس دوره کارشناسی ارشد فعالیت خود را گسترش داد و از این جهت گام موثری در تربیت نیروهای متخصص برداشت. این دانشکده، برای نخستین بار در کشور در سال ۱۳۶۵ دوره دکتری مهندسی شیمی را راه ­اندازی کرده است و دوره مجازی مهندسی شیمی پیشرفته نیز از سال ۱۳۸۷ در این دانشکده راه‌اندازی شده است.در حال حاضر، بسیاری از اساتید دانشگاه­ها و مدیران ارشد صنایع از دانش آموختگان این دانشکده هستند. فعالیت­های آموزشی این دانشکده در جهت رفع نیازهای کشور و تأمین نیروهای متخصص در صنایع شیمیایی به ویژه در بخش صنایع نفت و پتروشیمی کاملاً مشهود است و از این جهت این دانشکده دارای کارنامهای درخشان است. همچنین در امور تحقیقاتی نیز پروژه­‌هایی در مرزهای دانش به صورت پایاننامههای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری یا پروژههای کاربردی و توسعهای در جهت رفع نیازهای صنایع کشور در این دانشکده به انجام رسیده است. از جمله افتخارات این دانشکده این است که این دانشکده در گرایش پتروشیمی قطب علمی کشور استو در رتبه­‌بندی شانگهای دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دارای مقام ۵۰ در جهان است.
دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گرایش‌­های مختلفی از رشته مهندسی شیمی در مقاطع مختلف ارائه می­‌نماید . در مقطع کارشناسی ارشد گرایشها عبارتند از: ترموسینتیک و کاتالیست، پدیده های انتقال، نانو،صنایع غذایی، بیوتکنولوژی، محیط زیست، فرایندهای جداسازی،طراحی فرایند.
این دانشکده علاوه بر آزمایشگاه‌ها متعدد، مجهز به یک مرکز کامپیوتر با بیش از ۵۰ دستگاه کامپیوتر و امکانات پشتیبانی می‌­باشدکه دانشجویان می­توانند آن­ها استفاده کنند.همچنین دانشکده به سیستم ارتباطی وایرلس قوی مجهز است. از نرم افزارهای نصب شده روی دستگاه­های موجود می­توانMATLAB ،HYSYS، Piping،Fluentو سایر نرم‌­افزارهای تخصصی مربرط به همین رشته که مورد استفاده دانشجویان می­‌باشد را نام برد.
از سایر فعالیت­های آموزشی دانشکده می­توان به بازدیدهای آموزشی از صنایع مختلف و کارگاه‌های آموزشی گروه­‌های دانشجویی موجود در دانشکده مانند انجمن علمی، شورای صنفی و گروه حیانکه زیر نظر مسئولین این دانشکده برگزار می­شوند اشاره کرد. از جمله MATLAB، HYSYS، COMSOL، Piping، Fluent، شبیه­ سازی دینامیک مولکولی با استفاده از نرم­افزار Materialsstudio، آموزش رزومه‌نویسی و مقاله‌نویسی، شبیه‌سازی دینامیک مولکولی با استفاده از نرم‌­افزار LAMMPS،PFDوP&IDو ...، بازدید از شرکت نفت پاسارگاد، کارخانه بایودنت، کارخانه گلرنگ، تصفیه‌­خانه اکباتان و ....
دانشکده مهندسی شیمی دارای۲۷ عضو هیات علمی برجسته است. اساتید این دانشکده عنوان استاد نمونه کشوری، چهره‌های ماندگار و جشنواره خوارزمی را کسب نموده‌اند. دربخش‌های مختلف صنعت از جمله گاز، نفت، پتروشیمی، پروژه‌های مختلف پژوهشی و ارائه بیش از ۴۹۲۴ عنوان مقاله علمی در نشریات معتبر داخلی و خارجی و بیش از ۱۸۴ عنوان ثبت اختراع موفقیت­ های چشمگیری داشته ­اند. از جمله مهم ترین افتخارات دانشکده مهندسی شیمی میتوان به موارد زیر اشاره کرد
:

 1. دکترمرتضی سهرابی- رتبه اول تحقیقات بنیادی در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی خوارزمی

 2. دکتر مرتضی سهرابی- چهره ماندگارسال ۱۳۸۰

 3. دکترمرتضی سهرابی- پژوهشگر برتر سال ۱۳۸۱

 4. دکتر طاهره کاغذچی- چهره ماندگار سال ۱۳۸۱

 5. دکتر حمید مدرس- دارنده بیشترین مقاله درسال ۱۳۸۲ 

 6. دکتر محمد ادریسی- پژوهشگر برتر سال ۱۳۸۶

 7. دکتر محمد ادریسی- چهره ماندگار سال ۱۳۸۸

 8. دکتر اسماعیل جمشیدی- بیشترین تعداد ثبت اختراع

 9. دکتر منوچهر نیک­ آذر- بیشترین کتب درسی و آموزشی تالیفی در رشته مهندسی شیمی

 10. دکتر بهرام ناصرنژاد- تحقیق پژوهشی برتربه انتخاب سازمان ملل (IFIA) سال ۱۳۹۰

 11. ارجاع به مقالات بالای ۱۰۰۰ - دکتر طاهره کاغذچی، دکتر حمید مدرس، دکتر بهرام دبیر، دکتر بهرام ناصرنژاد، دکتر منصوره سلیمانی، دکتر علی کارگری سال ۱۳۹۷

 12. دکتر طاهره کاغذچی- جزء دانشمندان برتر زن آسیا به انتخاب انجمن آکادمی­های علوم و مجامع علمی  آسیا (AASSA) سال ۱۳۹۷

لازم است با ذکر نام، یادی از روسای دانشکده که در جهت ارتقاء سطح آموزشی و پژوهشی سهم شایان تقدیری داشته اند، به میان آید.
 

نام رییس دانشکده سال فعالیت نام رییس دانشکده سال فعالیت
مهندس محمود رخشانی ۱۳۴۹-۱۳۴۷ دکتر محمد ادریسی ۱۳۵۱-۱۳۴۹
دکتر امیر جعفری ۱۳۵۳-۱۳۵۱ دکتر مرتضی سهرابی ۱۳۵۶-۱۳۵۳
دکتر اسماعیل جمشیدی ۱۳۵۷-۱۳۵۶ دکتر حمید مدرس ۱۳۵۹-۱۳۵۷

دکتر محمدرضا گلکار‌نارنجی

۱۳۶۲-۱۳۵۹ دکتر حمید مدرس ۱۳۶۴-۱۳۶۲
دکتر افشار طارمی ۱۳۶۶-۱۳۶۴

دکتر محمدرضا گلکار نارنجی

۱۳۶۷-۱۳۶۶
دکتر بهرام دبیر ۱۳۷۰-۱۳۶۷ دکتر حمید مدرس ۱۳۷۵-۱۳۷۰
دکتر سید مهدی علایی ۱۳۷۶-۱۳۷۵ دکتر اسماعیل جمشیدی ۱۳۷۷-۱۳۷۶
دکتر مرتضی سهرابی ۱۳۸۱-۱۳۷۷ دکتر اسماعیل جمشیدی ۱۳۸۴-۱۳۸۱
دکتر بهرام دبیر ۱۳۸۶-۱۳۸۴ دکتر بهرام ناصرنژاد ۱۳۸۹-۱۳۸۶
دکتر عبدالرضا اروجعلیان ۱۳۹۳-۱۳۸۹ دکتر بهرام ناصرنژاد ۱۳۹۷-۱۳۹۳