بازدید رئیس دانشگاه واسط عراق از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1402/7/8 | 

دانشگاه صنعتی امیرکبیر قرار است با دانشگاه واسط عراق در زمینه های آموزشی و اجرای پروژه های فناورانه همکاری کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مازین الحسنی رئیس دانشگاه واسط عراق  و دکترعلی ناصر هیلو رییس دانشکده مهندسی این دانشگاه و هیئت همراه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند.
دکتر علیرضا رهایی سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بازدید هیئت عراقی از این دانشگاه با اشاره به زمینه های همکاری با دانشگاه های عراق عنوان کرد:  وجه تمایز دانشگاه صنعتی امیرکبیر با سایر دانشگا ها زمینه های تخصصی  آن است؛ دانشکده هایی در زمینه هوافضا، نفت، نساجی، پلیمر، مهندسی دریا و ... داریم که به صورت تخصصی فعالیت می کنند. فعالیت های تخصصی در دانشگاه این امکان را به ما میدهد که مطالعات خیلی گسترده، عمیق و تخصصی داشته باشیم.
به گفته دکتررهایی، بعضی از دوره های دانشگاه سابقه زیادی دارند؛ به‌عنوان مثال بیش‌از چهل سال است که دوره دکترای مهندسی انرژی و مباحث هسته‌ای در دانشگاه صنعتی امیرکبیر داریم.
وی در خصوص اساتید دانشگاه گفت: اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مجلات بین‌المللی، مقالات خیلی گسترده‌ای دارند  و توانسته اند در بخش تحقیقات صنعتی فوق‌العاده عمل کنند.
دکتررهایی با بیان اینکه یکی از اهداف اصلی دانشگاه توسعه تحقیقات صنعتی است، گفت: بعضی از طرح های صنعتی که در این دانشگاه اجرا شده در مقیاس بزرگی بوده اند.
وی با اشاره به این طرح های بزرگ گفت: طراحی و ساخت هواپیمایی سایز متوسط ، طراحی شبکه ملی اطلاعات کشور، شبکه‌های هوشمند توزیع برق و شبکه‌های هوشمند مربوط به حمل‌ونقل عمومی بین شهری، ساخت تجهیزات هسته‌ای بیمارستانی در داخل کشور نمونه طرح تحقیقاتی دانشگاه صنعتی امیرکبیردر دست اجرا بوده است.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: هدف‌گذاری اصلی و بزرگ  دانشگاه این است که در زمینه نیازهای کلان  بتواند تحقیق کند و به تولید نمونه برسد.
وی با بیان خاطر نشان کرد: برای ما مایه خرسندی است که در کنار همکاری‌های آموزشی که با عراق داریم بتوانیم به توسعه این همکاری‌ها بپردازیم و دوره‌های مشترکی با عراق داشته باشیم.
وی با بیان پیشنهادی در راستای همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه واسط عراق گفت:  اجرای طرح‌های کلان پژوهشی و انجام تحقیقات مشترک  به صورت فرصت مطالعاتی می‌تواند زمینه همکاری دو دانشگاه باشد.

دکتررهایی گفت: با توجه به زمینه ها و اعتقادات مذهبی مشترک که بین دو کشور وجود دارد خودبه‌خود ما را جهت می دهد که اولویت همکاری با کشورهای همسایه و برادر مثل کشور عراق را مد نظر قرار دهیم.
 در ادامه دکتر روح اله باقرزاده مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این بازدید ضمن معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های آموزشی و پژوهشی دانشگاه گفت: تجربیات آموزشی و پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بخش صنایع می تواند به عنوان یکی از مهمترین زمینه های همکاری دو دانشگاه قرار گیرد.
وی با تشریح دستاوردهای ملی و بین المللی دانشگاه ابراز امیدواری کرد که دو دانشگاه بتوانند در قالب قراردادهای عملیاتی مشخص با یکدیگر همکاری مناسبی را در سطح دو کشور شروع نمایند.
دکتر باقرزاده از آمادگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه اجرای پژوه های کلان ملی و متناسب با نیازهای تحقیقاتی دو کشور شامل موضوعات دو جانبه مانند حفاظت از محیط زیست، مدیریت منابع طبیعی مشترک، مهندسی فرآیندها و تقویت زیرساختهای دوکشور در بهره برداری از منابع نفت و گاز و توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی خبر داد و گفت: همکاری در طرح های بین المللی کلان مشترک دو دانشگاه و همچنین همکاری های علمی در زمینه برگزاری دوره های آموزشی مشاوره محور مرتبط با بخش های تخصصی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای اساتید و دانشجویان عراقی از محورهای همکاری با دانشگاه واسط عراق است.
مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد : هیئت عراقی نسبت به بکارگیری تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای حل مشکلات و چالش های جاری کشور عراق،  برنامه ریزی در خصوص فناوری ها و نیازهای تحقیقاتی آینده آن کشور و همکاری در زمینه های فنی مهندسی  ابراز علاقمندی کردند.