سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر: راه اندازی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه و سازمان انرژی هسته‌ای

 | تاریخ ارسال: 1402/8/27 | 


 رییس سازمان انرژی اتمی از دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کرد. در ادامه آنچه در حاشیه این بازدید گذشت را ملاحظه می‌نمائید:

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
راه اندازی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه و سازمان انرژی هسته‌ای

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر از راه اندازی آزمایشگاه‌های تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه و سازمان انرژی هسته‌ای خبر داد و گفت: قرار بر این شد که مشارکت و همکاری بین دانشگاه و سازمان انرژی هسته‌ای به شیوه‌های مختلف نظیر تاسیس آزمایشگاه‌های مشترک و ایجاد مراکز برای انجام پژوهش‌های مشترک ادامه پیدا کند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علیرضا رهایی در حاشیه بازدید رییس سازمان انرژی اتمی از دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: همکاران من در این دانشکده از پیش‌کسوتان صنعت هسته‌ای هستند که هر کدام از آنها برای کشور و نظام منشا خیر و برکت بوده و فعالیت‌های بسیار مفید، موثر و ارزشمندی انجام دادند.
وی تاکید کرد: در واقع کاری که از سال ۱۳۶۶ در حوزه مهندسی هسته‌ای کشور شروع شد، کار بسیار خاص و با ارزشی بود، به طوریکه به دلیل ملاحظاتی که هم در حوزه آموزش عالی وجود داشت و هم در کشور نیاز جدی به توسعه و تعالی این صنعت احساس می شد، مجوز ویژه‌ای از سوی هیات دولت و پس از آن شورای عالی انقلاب فرهنگی برای تاسیس دکتری هسته‌ای شکل گرفت.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: افتخار ما در این است که یک نمونه بی بدیلی از همکاری بین دانشگاه و بخش صنعت هسته‌ای شکل گرفت و فکر می کنم اگر ما تمام تاریخ چهل و چند ساله را پس از پیروزی انقلاب بررسی کنیم، مشاهده خواهیم کرد که این نوع همکاری در این سطح بی نظیر است. به طوریکه مجموعه سازمان انرژی اتمی از همان دوران یعنی از سال های ۱۳۶۶ در دانشگاه حضور داشتند و خدمات ارزشمندی برای دانشگاه انجام دادند.
وی خاطر نشان کرد: امروز بیش از ۷۰ نفر از فارغ التحصیلان دکتری هسته‌ای ما در سازمان انرژی هسته‌ای حضور دارند؛ ما در هیچ بخشی این حجم از همکاری را در صنعت نداشتیم.
دکتررهایی اظهار کرد: در حال حاضر بیش از ۱۱۰ دانشجوی دکتری و ۲۷۵ دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته‌های مختلف از جمله پرتو پزشکی، رادکتور و غیره در دانشکده مهندسی انرژی و فیزیک در حال تحصیل هستند و عزم دانشگاه این است که تمامی امکانات و پتانسیل خود را در ارتقا صنایع مختلف بخصوص صنعت هسته‌ای بکار بگیرد. تا بتوانیم با وجود تحریم‌هایی که به کشورمان اعمال شده وبرای تهیه هر ابزاری زحمات زیادی کشیده می شود، آسیب‌ها را کاهش دهیم و تک تک وسایل مورد نیاز در این صنعت را ساخته و گره‌هایی از مشکلات صنعت خودمان حل شود. به طوریکه از "علم" برای انجام خدمت استفاده شود نه اینکه علم را برای تولید مقاله بکار بگیریم.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: یادی می کنم از شهید دکتر شهریاری که از دانشجویان دانشکده مهندسی هسته‌ای این دانشگاه بودند و مدتی نیز در این دانشکده تدریس داشتند. اما در مسیر دانش هسته‌ای  کشور شهید شدند. همچنین بسیاری از افراد این دانشکده نظیر مصطفی سهراپ پور و غیره که دستشان از دنیا کوتاه شده است، اما یادشان فراموش شدنی نیست و جز افتخارات کشور بوده و هر کدام یک قدم را در حوزه هسته ای پیش بردند.
وی ادامه داد: امیدوار هستیم با توجه به دستوراتی که در بازدید امروز از سوی رییس سازمان انرژی هسته‌ای صورت گرفت صنعت برای توسعه فعالیت‌های تحقیقاتی دانشکده کمک کنند. همچنین  اینکه از فارغ التحصیلانی که ما در بخش های مختلف این دانشکده داشتیم، بتوانیم  برای همکاری‌های توسعه‌ای استفاده کنیم. ضمن اینکه قرار بر این شد تا کمک شود تا از نظر تجهیزاتی آزمایشگاه‌های این دانشکده توسعه یابد.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: قرار بر این شد که آزمایشگاه جدیدی در حوزه مختلف هسته ای تاسیس کنیم. به طور کلی مشارکت و همکاری بین دانشگاه و سازمان انرژی هسته ای به شیوه‌های مختلف نظیر تاسیس آزمایشگاه‌های مشترک و ایجاد مراکز برای انجام پژوهش‌های مشترک ادامه پیدا کند.
دکتررهایی خاطر نشان کرد: دانشجویان دانشکده مهندسی هسته‌ای انتظار دارند طی همکاری‌هایی که با صنعت صورت می گیرد بتوانند پایان نامه‌ها و رساله‌های هدف دار تعریف کنند و در ادامه زمینه اجرای این پروژه ها نیز از سوی صنعت فراهم شود.

 
پژوهشکده داروهای شیمی‌درمانی در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای راه‌اندازی می‌شود

رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: توسعه فناوری هسته‌ای را به صورت برنامه‌محور دنبال می‌کنیم و در این راستا با همکاری با وزارت علوم، تحقیقات و فناوری؛ پژوهشکده داروهای شیمی‌درمانی را در پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای ایجاد و راه‌اندازی خواهیم کرد.
مهندس محمد اسلامی در جریان بازدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و در جمع اساتید، مدیران و دانشجویان اظهار کرد: برای ما مهم است که در راستای ارتقای تراز علمی کشور گام برداریم زیرا مردم ایران شایسته برترین‌ها و بهترین‌ها هستند.
وی با اشاره به اینکه هماهنگی و تلاش‌ها در مسیر توسعه صنعت هسته‌ای باید روزافزون باشد، گفت: امروز باید با خودباوری به سمت تعالی حرکت کنیم و این در حالی است که از بیرون شاهد القائات فراوان برای ایجاد ناامیدی در بین نسل جوانمان هستیم که ما به جایی نخواهیم رسید و پیشرفت نخواهیم کرد.
معاون رییس‌ جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی ایران با تاکید بر اینکه ملت ایران راهی را انتخاب کرده که به پیروزی ختم خواهد شد؛ خطاب به دانشجویان گفت: اکنون نقش و جایگاه سازمان‌های بین‌المللی باید در راستای حفظ صلح و آرامش جهانی باشد و از استانداردهای چندگانه دوری کنند.
اسلامی بیان کرد: در همه این سال‌ها فشار آن‌ها بر ما به این دلیل بوده که به علوم و فنون پیشرفته دست پیدا نکنیم و این مساله را با استفاده از قدرت رسانه‌ای خودشان القا کرده و به شکل مداوم و مکرر اتهاماتی را به کشور ما وارد می‌کنند تا  اصل حقیقت را تحریف و اذهان را فریب دهند.
وی در ادامه با اشاره اینکه سوال مهم این است در این فضا و با تکیه بر قدرت رسانه‌ای چگونه می‌توانیم با این شرایط و هجمه‌ها مقابله کنیم، گفت: برای مقابله با این وضعیت در کنار تلاش و کوشش بایستی باور و ایمان را در دل و ذهن مردم کشور خود و به‌ویژه نسل جوان نهادینه کنیم.
اسلامی تاکید کرد: این مساله را باید در محیط دانشگاه و محل تحصیل جوانان دنبال و از آن‌ها پشتیبانی کرد. جوانان باید در جریان نتایج تحقیقات و پژوهش‌های اساتید خود قرار گیرند تا ایده‌ها و طرح‌ها در مسیر تاثیرگذاری در زندگی مردم قرار گیرد.
معاون رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه طرح‌ها و ایده‌ها باید در مسیر تجاری و صنعتی‌سازی قرار گیرند تا مردم شاهد به نتیجه رسیدن و اثرگذاری آن‌ها باشند تا امیدواری رخ دهد، اظهار کرد: اگر دانشجویان شاهد این باشند که از پژوهش‌ها حمایت نمی‌شود و یا نتایج تحقیقات، عملی نمی‌شود؛ دچار ناامیدی می‌شوند. این همان اتفاقی است که در راستای القای ناامیدی به نسل جوان است.
وی افزود: در سازمان انرژی اتمی ایران بین پیشکسوتان و دانشجویان و ... ارتباط قوی و موثر مبتنی بر فرهنگ سازنده برقرار است و ما باید این روند و پیوستگی آن را حفظ کرده و اجازه وارد شدن هیچ خللی به آن را ندهیم.
رییس سازمان انرژی اتمی ادامه داد: در همین زمینه در دفترچه کنکور امسال برای ۱۰ دانشگاه و ۱۰ رشته، ۱۰۰ دانشجو را بورسیه کردیم که استقبال فراوانی از این اقدام شد و دانشجویان از طریق مصاحبه انتخاب شدند. اکنون این دانشجویان در مقطع کارشناسی رشته‌های گوناگون مشغول تحصیل هستند؛ همچنین برای بورسیه دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران ادامه داد: تعامل و همکاری با دانشگاه‌ها در حوزه‌های پژوهشی و نیز سرمایه‌گذاری برای تربیت و جذب و توسعه نیروی انسانی در برنامه‌های این سازمان قرار دارد.
وی تاکید کرد: در سازمان انرژی اتمی ایران، سند چشم‌انداز ۲۰ ساله با  اهداف روشن و قابل دستیابی تدوین شده است؛ امروز توسعه همه جانبه فناوری هسته‌ای با برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی مشخص در دستور کار است که در راه پیشرفت ملی تاثیرگذار خواهد بود.
وی با اشاره به لزوم دستیابی به تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای در افق ۲۰ ساله این سازمان بیان کرد: براساس تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری باید به تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای دست یابیم.
اسلامی تاکید کرد: این مساله مهم است زیرا بر اساس کنوانسیون پاریس باید در سال ۲۰۵۰ به اهداف صفرکردن تولید گازهای گلخانه‌ای(کربن صفر) دست یافته باشیم و منابع برق تولیدی کشور به سمت انرژی‌های پاک هدایت شود.

ثروت مبتنی بر علوم و فناوری، قدرت بازدارندگی دارد

وی با اشاره به اینکه فناوری هسته‌ای به عنوان یکی از مولفه های قدرت کشور محسوب می‌شود؛ گفت: دشمن از  دستیابی ایران به چنین قدرتی واهمه دارد و برهمین اساس است که مبنا را بر تخریب و آوردن فشار به کشورمان قرار داده است. آن‌ها از قدرت ما هراس دارند زیرا علم ایجاد قدرت می‌کند و داشتن علم و فناوری یک ثروت به شمار می‌آید.
وی تاکید کرد: ما باید سهم حداقلی صنعت هسته‌ای در سبد انرژی کشور را ارتقا دهیم که البته این کار آغاز شده است. در این راه هم ظرفیت صنعتی برای سازمان انرژی اتمی ایران ایجاد شده و همزمان در حال توسعه ظرفیت پژوهشی و مهندسی هستیم.
اسلامی ادامه داد: در این راستا سازوکارهایی نظیر ایجاد شرکت‌ها، سایت‌یابی‌ها، مطالعات و ... انجام شده که این سایت‌ها غیر از واحدهای ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر است که اکنون عملیات اجرایی آن‌ها در حال انجام است.
وی تصریح کرد: ثروت مبتنی بر علوم و فناوری، قدرت بازدارندگی ایجاد می‌کند و برمبنای آن می‌توان به اهداف مهمی دست یافت و از وابستگی رهایی یافت.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه اراده کنونی سازمان ساخت یک نیروگاه ۳۰۰ مگاواتی برق هسته‌ای کاملا ایرانی در خوزستان است، افزود: همه این برنامه‌ریزی‌ها در راستای سند چشم‌انداز ۲۰ ساله سازمان بوده و ظرفیت جذب نیروی انسانی و قابلیت‌سازی صنعتی و فناورانه ما را افزایش می‌دهد.
وی افزود: این قابلیت‌ها در سازمان انرژی اتمی ایران دنبال می‌شود و این موارد مهم کمک می‌کند تا بتوانیم در آینده شاهد توسعه تولید برق هسته‌ای در کشور باشیم .
 حوزه‌های متعدد هسته‌ای به لحاظ اقتصادی، ارزش آفرین است

معاون رییس‌جمهور و رییس‌سازمان انرژی اتمی ایران اظهار کرد: شاخه های متعدد هسته‌ای به لحاظ اقتصادی، ارزش آفرین است و در این مسیر و در حوزه چرخه سوخت هسته‌ای، مهندسی، تکنولوژی، صنعتی و تجاری با تنوع مواجه هستیم.
وی افزود: در سال‌های گذشته نتوانسته‌ایم به ‌خوبی از توسعه کاربرد پرتوها بهره‌مند شویم، درحالی‌که ظرفیت‌های فراوان و تکالیف گسترده‌ای برای توسعه این فناوری وجود دارد. حوزه‌ای که گسترش آن کمک فراوانی به بخش‌های مختلف نظیر کشاورزی، صنعت، سلامت و محیط زیست در کشور کرده و نقش بسزایی در اقتصاد ملی و مردم خواهد داشت.
وی تصریح کرد: در کشور به موضوع قطب‌های دوازده‌گانه برای توسعه کاربرد پرتوها توجه ویژه‌ای شده است که نخستین قطب آن در استان قزوین افتتاح شد و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و امید است این کار با سرعت بیشتری به سرانجام برسد.
اسلامی افزود: سامانه‌های مولد پرتوها با کمک شبکه دانش‌بنیان‌ها طراحی و ساخته شده و اکنون در حال گسترش این سامانه‌ها در مناطق مختلف کشور هستیم. این مهم سبب ایجاد اشتغال می‌شود و از آن مهم‌تر از بروز حجم وسیعی از بیماری‌ها به دلیل باقی‌مانده آفات و سموم در محصولات کشاورزی کشور ممانعت می‌کند.
وی تاکید کرد: پرتودهی محصولات کشاورزی و مواد غذایی مانع هدررفت حجم وسیعی از این‌گونه مواد و محصولات می‌شود که در نهایت به سود اقتصاد ملی است.

 بهره‌برداری از مرکز توسعه و تولید رادیودارو (تترا)

اسلامی با تاکید بر اینکه توسعه فناوری هسته‌ای را به صورت برنامه‌محور دنبال می‌کنیم، گفت: در زمینه تولید و توسعه رادیوداروها در آینده‌ای نه چندان دور و به زودی مرکز «تترا» را به عنوان بزرگترین مرکز توسعه و تولید رادیودارو در منطقه مورد بهره‌برداری قرار می‌دهیم.
وی ادامه داد: میزان پیشرفت پروژه مرکز «تترا» بسیار سریع است و به زودی آن را به ثمر می‌رسانیم.
رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: با عنایت وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری؛ پژوهشکده داروهای شیمی ‌درمانی را در پژوهشگاه ایجاد و راه‌اندازی خواهیم کرد که این طرح آغاز شده است.
وی با اشاره به اینکه استفاده از فناوری‌های نوین از رنج و درد سنگین مردم به دلیل شیمی‌ درمانی و نیز تهیه داروها کاسته است؛ گفت: مهم‌ترین دستاورد بازدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر این بود که میثاق مجددی بین سازمان انرژی اتمی ایران و جامعه علمی بسته شد تا شاهد افزایش همکاری‌ها در انجام طرح‌ها، پژوهش‌های علمی و رساله‌های دانشجویی باشیم.
معاون رییس‌جمهور در پایان گفت: با حمایت‌ها و بسترهایی که فراهم می‌شود و همچنین رفع کاستی‌ها می‌توانیم برخی از طرح‌ها، پژوهش‌های علمی و رساله‌های دانشجویی را در مسیر تجاری‌ و صنعتی‌سازی قرار دهیم و برخی از دانشجویان نیز با این پروژه‌ها به ما متصل شده و در صنعت هسته‌ای جذب می‌شوند که بدین صورت آینده شغلی آن‌ها تضمین خواهد شد.
گفتنی است که محمد اسلامی، رییس سازمان انرژی اتمی در پایان این مراسم پاسخگوی سوالات اساتید و دانشجویان دانشگاه امیرکبیر بود.
همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی در بدو ورود از آزمایشگاه‌های گداخت هسته‌ای، آزمایشگاه تحقیقات شتاب‌دهنده‌ها، آزمایشگاه تحقیقات لیزر و همچنین آزمایشگاه فیزیک بهداشت و دزیمتری پرتوها، بازدید کرد.