«موزه دانشگاه صنعتی امیرکبیر» با حضور معاون رئیس جمهور افتتاح شد / امضای تفاهم نامه دانشگاه با معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور

 | تاریخ ارسال: 1403/2/10 | 

«موزه دانشگاه صنعتی امیرکبیر» دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ با حضور «دهقانی فیروزآبادی» معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، «علیرضا رهایی» رییس و جمعی از اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در محل کتابخانه مرکزی این دانشگاه رسماً افتتاح شد.

این موزه که در محوطه‌ی طبقه هم‌کف دانشگاه افتتاح شد، شامل گنجینه‌ای ارزشمند از آثار، قطعات، ابزارآلات، تصاویر و سایر اقلام مرتبط با فعالیت‌های علمی و تحقیقاتی دانشگاه که جنبه تاریخی و  هویتی دارد، در معرض دید دانشگاهیان قرار گرفته است.

شایان ذکر است؛ علاوه بر افتتاح موزه و بازدید معاون رئیس جمهور و هیئت همراه از دانشگاه، طی نشستی یک توافق نامه همکاری نیز به امضای طرفین رسید.

🔸در ادامه؛ اهم سخنان ایراد شده توسط مسئولین در این نشست را از نظر می‌گذرانید:

 
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور خبر داد:
تقدیر از ۱۱۰ استاد دانشجوپرور با اعطای «جایزه شیخ مفید» همزمان با روز معلم

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با تاکید بر اهمیت شاگردپروری توسط استادان دانشگاه تراز و دانشجوپرور از شناسایی و تقدیر ۱۱۰ استاد مطرح این حوزه با اعطای «جایزه شیخ مفید» و بسته حمایتی ۱۰ میلیارد ریالی همزمان با روز معلم خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی روز دوشنبه در آیین امضای توافق‌نامه همکاری با دانشگاه صنعتی امیرکبیر و افتتاح موزه این دانشگاه ، با تاکید بر حمایت از استادان محور و الگو در تربیت دانشجویان توانمند، نوآور و اثرگذار گفت: یکی از حلقه‌های مفقوده در دانشگاه‌ها که به واسطه اشتغال استادان دانشگاه به آموزش، فعالیت های فناورانه و تولید علم تا حدی به فراموشی سپرده شده، موضوع شاگردپروری است. بیشتر استادان دانشگاه‌های مطرح و فنی کشور، غالبا سرگرم تولید علم و توسعه فناوری بوده و کمتر روی پرورش، تربیت و بالندگی شخصیت و هویت دانشجویان تمرکز داشته‌اند.
وی افزود: این در حالی است که استادانی داریم که از توانمندی و ظرفیت بسیار بالایی در تربیت و رشد دهی دانشجویانی که آینده‌ساز کشور شوند، برخوردارند.
رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: معاونت علمی ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان از استادانی که در کنار کار علمی خود، شاگردپروری می کنند و برای دانشجویان وقت می گذارند، حمایت می‌کند.
دهقانی فیروزآبادی با تاکید بر اینکه نیاز مبرم امروز عرصه آموزش عالی کشور وجود استادان الگو و محور است، افزود: استادان الگو و پرورش دهنده، می‌توانند هویت‌بخش دانشجوی ما باشند و اتصال تاریخی دانشجویان با ظرفیت‌ها و هویتشان را برقرار کنند. این جنس استادان می‌توانند آگاهی لازم را درمورد گذشته، پیشینه و وضعیت کشور به دانشجویان بدهند و به واسطه این پرورش و آگاهی بخشی، امید و انگیزه را در نیروی انسانی دانش آموخته گسترش و تسری بدهند.
وی تصریح کرد: معاونت علمی ریاست جمهوری با همین رویکرد و در قالب یک طرح غیر فراخوانی که از ۶ ماه قبل آغاز شد، روند شناسایی ۱۱۰ استاد شاگردپرور را در قالب کمیته‌های نخبه محور که بیشتر متشکل از دانشجویانی هستند که با بنیاد ملی نخبگان در ارتباط هستند و شناخت خوبی روی این جنس استادان دارند، آغاز کرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور به تقدیر از استادان برگزیده همزمان با سالروز گرامیداشت معلم اشاره کرد و افزود: این ۱۱۰ استاد شناسایی شده اند که همزمان با روز گرامیداشت معلم (دوازدهم اردیبهشت ماه)، طی مراسمی تقدیر می شوند و یک جایزه پژوهشی ۱۰ میلیارد ریالی شامل هدیه نقدی تا اعتبار استفاده از خدمات به شکل دلخواه به ایشان اعطا می شود و از استادان برگزیده، ثبت تجربه و خاطره نگاری می شود.

دهقانی فیروزآبادی با بیان اینکه این طرح به صورت سالیانه اجرا می شود و از این تعداد، ۱۰ استاد برتر از گرنت تشویقی برخوردار می شوند، افزود: امیدواریم اجرای این طرح به ایجاد انگیزه در استادانی که به موضوع شاگردپروری اهمیت می‌دهند کمک کند و زمینه برای تربیت نخبگان و افراد توانمند که در توسعه علمی و فناورانه مجدانه کار می کنند اثرگذار باشد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش راهبردی و دستاوردهای ارزنده دانشگاه صنعتی امیرکبیر از ابتدای تاسیس تاکنون اشاره کرد و گفت: این دانشگاه در مقاطع گوناگون کشور افتخار آفرین بوده و چه قبل از انقلاب و چه در دوران پیروزی انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پس از آن نقش مهمی در سازندگی و توسعه امروز کشور ایفا کرده است.

فیروزآبادی تأکید کرد:
دانشگاه‌ها زیستگاه حاصلخیز شرکت‌های دانش‌بنیان

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهور به عزم جدی معاونت علمی ریاست جمهوری برای حمایت از شکل‌گیری و بالندگی شرکت‌های دانش‌بنیان نوپای دانشگاهی اشاره کرد و افزود: توجه ویژه ای به دانشگاه های مطرح و تراز کشور داریم تا با بلوغ و توانمندشدن شرکت های دانش بنیان نوپا، مسیر تولید فناوری نافع و اقتدارآفرین با قوت ادامه پیدا کند.
دهقانی فیروزآبادی یادآور شد: باید توجه داشت بستر و زیستگاه حاصلخیز شرکت‌های دانش‌بنیان، دانشگاه‌ها هستند و حمایت نکردن و بی توجهی به دانشگاه‌ها منجر به خشکیده شدن ریشه دانش‌بنیان‌ها و ناتوانی کشور در حرکت به سوی فتح قله‌های علمی و فناورانه می شود.
وی به حمایت از دانشگاه‌های تراز کشور برای استفاده از اعتبار مالیاتی طرح ‌های تحقیق وتوسعه اشاره کرد و گفت: با تلاش و پیگیری این معاونت و همکاری که از سوی دستگاه‌های مختلف و دانشگاه‌ها صورت گرفت، سال گذشته بیش از یک و نیم برابر بودجه عمومی معاونت علمی ریاست جمهور در قالب اعتبار مالیاتی اعطا شد از جمله دانشگاه‌های مطرح کشور از این تسهیلات برای توسعه طرح‌های فناورانه بهره‌مند شدند.
رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: بخشی از توافق نامه با دانشگاه امیرکبیر، در راستای تسهیل استفاده از این ظرفیت قانونی و بخش دیگر این توافق‌نامه، توسعه شرکت های دانش بنیان نوپای دانشگاهی است.

ایران نشان داد علم و فناوری می‌تواند در عرصه اقتدار و بازدارندگی اثرگذاری کند

براساس اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، دهقانی فیروزآبادی در ادامه به تحولات اخیر منطقه که نشان از شکست بیش از پیش اندیشه صهیونیسم و نمایان شدن هویت پلید این رژیم دارد، اشاره و تصریح کرد: امروزه شاهد تحولات جدی در منطقه هستیم و به واسطه شهادت هزاران انسان مظلوم فلسطینی، هویت واقعی صهیونیسم بیش از پیش نمایان شده است. امروز بیش از هر زمان دیگری انزجار جهانی نسبت به صهیونیسم، نوید این حقیقت را می دهد که کره زمین به زودی از شر وجود این تفکر و گروه، که مایه ننگ بشر است پاک می‌شود.

وی با یادآوری عملیات «وعده صادق» و ویژگی های برجسته این عملیات گفت: این عملیات بر دو رکن اصلی استوار است و نشان داد ایران دارای توانمندی علمی و فناورانه آفندی است و دنیا فهمید ایران از این فناوری و توانمندی برخوردار است. در این عملیات مصداق بارز العلم سلطان را دیدیم و نشان داد که علم چگونه می تواند برتری و اقتدار بیافریند.
معاون علمی رییس جمهور به نقش اقتدارآفرین علم و فناوری تاکید کرد و اظهار داشت: علم در سده های گذشته یک موضوع زینتی و مایه تفاخر به شمار می‌رفت، اما پس از تحولات انقلاب صنعتی از بستر علم، فناوری خلق شد و بشر توانست با استفاده از ابزارهای فناوری، طبیعت را به سلطه خود درآورد و با استحصال بیش‌تر از منابع طبیعت به ثروت بیش‌تری دست پیدا کند. اما طی دو، سه دهه اخیر، علم از پارادایم ثروت آفرینی فراتر رفته و به مولفه‌ای اقتدارآفرین تبدیل شده است.
دهقانی فیروزآبادی با یادآوری اینکه ایران به خوبی نشان داد علم و فناوری می‌تواند در عرصه اقتدار و بازدارندگی اثرگذاری کند، افزود: کشورهای منطقه از جمله کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس تا سال‌های اخیر توجهی جدی به تولید علم و توسعه فناوری نداشتند، چراکه به واسطه منابع سرشار نفتی نیازی به ثروت آفرینی از تولید علم و فناوری نمی دیدند، اما با دیدن اقتدار و توانی که ایران به واسطه این نهضت فناورانه کسب کرده است، به طور جدی ولو با خریدن مولفه ها و المان‌های توسعه علم و فناوری، به تکاپوی جدی برای تولید علم و تکیه به فناوری افتاده‌اند؛ بنابراین یک رکن اصلی عملیات وعده صادق را می‌توان اقتدار علمی و فناورانه ایران اسلامی دانست.
وی ادامه داد: رکن دیگر عملیات وعده صادق، برخورداری ایران از توانمندی، شجاعت، تدبیر و اراده استفاده از این فناوری است. توانمندی فناورانه‌ای که برخورداری کشور از آن را می‌توان مرهون شرکت های دانش بنیان و متخصصان و فناوران دانست که خاستگاه و بستر شکل‌گیری این شرکت‌ها دانشگاه‌های کشور هستند.
آیین امضای توافق‌نامه همکاری و بازدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر امروز با حضور دهقانی فیروزآبادی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور، علیرضا رهایی رییس و جمعی از اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در محل کتابخانه مرکزی این دانشگاه برگزار شد.

 
نقش دانشگاه صنعتی امیرکبیر در تحقق شعارهای سال و اقتصاد دانش‌بنیان

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه نامگذاری سال‌ها برای تحقق اقتصاد دانش بنیان است، گفت:
دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از دیرباز در حوزه‌های پروژه‌های صنعتی فعال بوده است و اعتقاد به اینکه همه پتانسیل دانشگاه را باید در توسعه صنعت قرار دهد، نقش مهم و برجسته ای در  تحقق این شعار خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علیرضا رهایی در آیین افتتاح موزه دانشگاه امیرکبیر، دنیای امروز را دنیای علم و فناوری توصیف کرد و افزود: آنچه که موجب تفوق و برتری کشورها محسوب می‌شود، میزان پیشرفت در زمینه‌های مرتبط با توسعه فناوری است و شاید بسیاری از معیارهایی که در دنیا مطرح بود، امروز تغییر یافته است.
وی ادامه داد: اگرچه که در کشورما شاید توجه دیر هنگامی به موضوع علم و فناوری شد ولی خوشبختانه در دو دهه اخیر با فرمایشات  مقام معظم رهبری و تاسیس و توسعه حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری، جهشی در این حوزه‌ها رخ داد و آن عقب ماندگی‌ها که شاید در سال‌های اولیه مطرح بود تا حد زیادی جبران شده و خواهد شد.
رهایی با بیان اینکه کشور در مسیر تحولی در این حوزه قرار گرفته است، یادآور شد: ایجاد معاونت علمی و پارک‌های فناوری،  توسعه شرکت‌های دانش بنیان و تولید محصولات دانش بنیان دستاورد این فعالیت‌ها است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به شعارهای سالانه با بیان اینکه در سال‌‌های اخیر این شعارها به سمت اقتصاد دانش بنیان و صنعت دانش بنیان سوق داده شده است، خاطرنشان کرد: با این اقدام، ملزومات تحقق این شعارها مطرح شد که چه تحقیقات و توسعه‌ای رخ دهد تا صنعت دانش بنیان محقق شود. اگر به شعار امسال که جهش تولید با مشارکت مردم توجه کنیم، مجددا موضوع تولید مورد توجه قرار گرفته است.
وی این تولید را شامل تولید دانش بنیان ذکر کرد و ادامه داد: از این رو هم‌ نقش معاونت به عنوان سیاست گذار برجسته است و هم نقش دانشگاه ها در مسیر تولید دانش بنیان باید فعالیت و پتانسیل خود را در این مسیر هدایت کنند و در این زمینه دانشگاه صنعتی امیرکبیر که از دیرباز در حوزه‌های پروژه‌های صنعتی فعال بوده است و به اعتقاد به اینکه همه پتانسیل دانشگاه را باید در توسعه صنعت قرار دهد، نقش مهم و برجسته ای در  تحقق این شعار خواهد داشت.
رهایی تاکید کرد: همکاری های بزرگی که ما با صنایع مختلف هوایی، دریایی، بخش های مرتبط با انرژی و نفت و پتروشیمی داریم، موید آن است که عزم دانشگاه جزم است تا امکانات خود را در مسیر توسعه فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان قرار دهد تا نقش مهمی در تحول اقتصاد دانش بنیان داشته باشد.
وی با اشاره به ارتباطات این دانشگاه با معاونت علمی، خاطر نشان کرد: در سال‌های اخیر جلساتی را برگزار کردیم و مراسم امروز نیز مبدا تحولی در این همکاری جدی است و امیدواریم از این زمینه های همکاری بیشترین بهره را ببریم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به قرار گرفتن در آستانه روز معلم، ابراز امیدواری کرد که اساتید این دانشگاه و سایر دانشگاه ها با درک شرایط خطیر امروز، مشاهده می کنند که کشور و نظام در یک موقعیت ویژه قرار گرفته است؛  از یک سو هجوم دولت‌های استکباری با اعمال تحریم‌ها علیه کشور و از سوی دیگر  فشارهایی که بر ملت مظلوم فلسطین ایجاد و باعث شده مردم فلسطین شهدای بسیار زیادی به جهان اسلام تقدیم کنند.
ربیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: در این شرایط خطیر موضوعات و همکاری ها و استفاده از امکانات کشور به صورت بهینه قطعا بسیار مهم و جدی است و مسوولیت همه ما در این زمینه مهم تلقی می‌شود.


 
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
همکاری بیش از ۳ میلیارد تومانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانش بنیان‌ها برای حمایت از پایان‌نامه‌های ارشد و دکتری

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه برای رفع مشکلات جامعه باید ارتباط مستمر میان دانشگاه و صنعت ایجاد شود گفت: در این راستا با همکاری یکی از شرکت‌ها ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای حمایت از پایان نامه های تحصیلات تکمیلی جذب شد.
دکتر محمد جواد عامری در مراسم افتتاح موزه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به اقدام این دانشگاه در حوزه پژوهش و فناوری گفت: ما اخیرا پلتفرم برای ارتباط با صنعت و ایجاد اشتغال برای دانشجویان راه اندازی کردیم.
وی با اشاره به برخی آمارها در زمینه ارتباط اساتید با صنعت، اظهار کرد: بر اساس آمارها تنها ۱۹ درصد اساتید با صنعت درگیر بودند و ما برای ارتقا این میزان تعاملاتی را با بخش‌های صنعتی چون فولاد مبارکه و پتروشیمی‌ها را داشته ایم.
وی با اشاره به همکاری با شرکت‌های دانش بنیان و فناور تاکید کرد: تاکنون ۳ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان برای حمایت از پایان نامه های دکتری و کارشناسی ارشد از یکی از شرکت‌ها دریافت کردیم.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد: اعتقاد ما بر این است که برای موفقیت در رفع مشکلات جامعه و معیشتی مردم باید ارتباط مستمری میان دانشگاه و صنعت ایجاد شود.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
تولید ۶۰۰ محصول دانش پایه از سوی فناوران پارک دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر  فروش هزار میلیارد تومانی و ایجاد اشتغال برای ۱۱۰۰ نفر را از دستاوردهای شرکت‌های این پارک عنوان کرد و گفت: صندوق پژوهش و فناوری این دانشگاه برای ارتقا سرمایه خود نیازمند حمایت های معاونت علمی است.

دکتر فرهنگ فصیحی در این مراسم با اشاره به سابقه راه اندازی پارک امیرکبیر افزود: این مجموعه در سال ۸۲ با عنوان مرکز رشد آغاز به فعالیت کرد و از اواخر سال ۱۴۰۱ با مجوز شورای گسترش آموزش عالی به عنوان پارک فناوری فعالیت های خود را ادامه داد.
وی با بیان اینکه از اواخر سال ۱۴۰۱ شرکت‌های مستقر در پارک فناوری امیرکبیر از مزایای پارک‌ها از جمله معافیت مالیاتی برخوردار شدند،  یادآور شد: در حال حاضر ۲۰۰ شرکت در این مجموعه مستقر شدند و نیمی از آنها تاییدیه و صلاحیت دانش بنیانی خود را احراز کرده اند.
فصیحی با بیان اینکه دبیرخانه طرح ترویج کار آفرینی در این پارک مستقر شده است خاطرنشان کرد: این شرکت ها از سال ۱۴۰۲ به میزان هزار میلیارد فروش  داشته‌اند.‌ اشتغال برای ۱۱۰۰ نفر و تولید ۶۰۰ محصول از دیگر دستاوردهای شرکت های این پارک به شمار می رود.

رئیس پارک دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی مرکز رشد برای هر دانشکده این دانشگاه گفت: تاکنون برای ۸ دانشکده، مرکز نوآوری ایجاد شده و ایجاد ۸ مرکز نوآوری با مشارکت بخش خصوصی در دستور کار داریم.
وی به وضعیت صندوق پژوهش و فناوری این دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه یکی از سهام داران این صندوق است که در تامین سرمایه آن چالش هایی دارد و نیازمند حمایت از سوی معاونت علمی است.
فصیحی ایجاد دو پردیس مشترک با کمک برخی از مجموعه ها گفت: یکی از آنها پردیس مشترک در زمینه لوازم خانگی و با همکاری کارخانه ارج است.
رئیس پارک دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر تکمیل برج فناوری این دانشگاه اظهار است: نیاز به حمایت معاونت علمی برای تکمیل این مجموعه داریم.

عکس‌ها را در ادامه ملاحظه نمائید: