گزارشی از نشست مسئولین دانشگاه با مسئولین خوابگاه‌های دانشجویی

 | تاریخ ارسال: 1403/2/24 | 

نشست مسئولین دانشگاه با مسئولین خوابگاه‌های دانشجویی در روز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ در اتاق شورای ساختمان فارابی برگزار شد.
در ادامه مشروح این نشست را از نظر می‌گذرانید:


رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد؛
توجه جدی به فعالیت‌های فرهنگی خوابگاه‌های دانشجویی

 

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه اداره فرهنگی خوابگاه‌ها باید فعال شوند، افزود: ما نیز از نظر مالی به این فعالیت‌ها کمک‌هایی را اختصاص خواهیم داد و پشتیبانی می‌کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ دکتر علیرضا رهایی در نشست با مسئولان خوابگاه‌های این دانشگاه با تاکید بر اینکه سال گذشته با مشکلات مالی زیادی مواجه شدیم، گفت: به جرأت می توانم بگویم دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر روند رشد بودجه ۱۴۰۲ در مقایسه با ۱۴۰۱ رتبه آخر تمام دانشگاه‌های تهران را داشت. این در حالی که سال گذشته حداقل با تورم ۴۰ درصدی مواجه بودیم و حدود ۳۶ درصد بودجه ما در اغلب بخش‌ها منفی بود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: سال گذشته از نظر وضعیت مالی غافلگیر بودیم و تصور نمی‌کردیم سال بسیار سختی را بگذرانیم. به طور مثال مبلغ دو میلیارد تومان برای خرید تخت های خوابگاهی هزینه کرده بودیم که تا پایان سال دنبال این بودیم که این مبلغ را چگونه تامین و پرداخت کنیم. ضمن اینکه چند میلیارد تومان نیز به پیمانکاران بدهکار بودیم.
رهایی خاطر نشان کرد: خوشبختانه سال گذشته با برنامه ریزی خوبی که انجام دادیم و تلاش‌های خوبی که صورت گرفت توانستیم بسیاری از مشکلات خود را رفع کنیم امیدواریم امسال با تصویب بودجه ۱۴۰۳ گشایش خوب مالی داشته باشیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر به ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه اشاره کرد و افزود: از سال ۸۴ تا ۹۳ که بنده درگیر فعالیت‌های دانشگاه بودیم ظرفیت پذیرش دانشجویان دوره کارشناسی ۱۰۰۰ دانشجو با ۱۰۰ دانشجو کمتر یا بیشتر بود. اما این آمار امروز به ۱۶۰۰ دانشجوی کارشناسی افزایش یافته است. بر این اساس ۵۰ درصد به ظرفیت دانشجویان خوابگاهی اضافه شد بدون اینکه هیچ گونه گشایشی و نیازسنجی صورت بگیرد.
دکتر رهایی خاطر نشان کرد: یکی از نکات جدی ما کاهش تراکم اتاق‌های خوابگاهی بود که به هیچ نحوی قابل توجیه نبود. بر این اساس ما در این زمینه دو اقدام را در سرلوحه برنامه‌های خود قرار دادیم. اول اینکه دانشجویان حومه ما که از گذشته در اولویت تخصیص خوابگاه قرار نداشتند اسکان داده نشوند و دانشجویان می توانند رفت و آمد کنند.
وی یادآور شد: برنامه دوم در حوزه خوابگاه نیز این است که ظرفیت به حالت متعادلی برسد. برآورد من این است برای مهر ماه جاری حداقل ۲۰۰ یا ۳۰۰ دانشجو از تقاضای اسکان در خوابگاه‌ها کاسته می شوند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر توجه به فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه را از اولویت خود دانست و گفت: مشکلات فرهنگی دانشجویان ما ابتدا در خوابگاه‌ها اتفاق می افتد و بعد به فضای دانشگاه کشیده می شود. بنابراین باید به هر قیمتی مشکلات و موانع فعالیت‌های فرهنگی رفع شود.
وی با اشاره به اینکه مسئولان خوابگاه‌ها در برابر اتفاقات این مراکز و واحدها تکلیف دارند، گفت: آنها باید کمک کنند تخلفات در داخل خوابگاه‌ها اتفاق نیفتد. ما البته دو ناهماهنگی در این زمینه داشتیم. اول در حوزه انتظامات خوابگاه‌ها که باید از نظر عملکرد و کارکرد ذیل معاونت دانشجویی قرار بگیرد. یعنی رییس جداگانه ای نداشته باشد و کارکرد آنها را این حوزه یا معاونت تعریف کند.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه چارچوب‌های زندگی در محیط های خوابگاهی باید رعایت شود، اظهار کرد: دانشجوی امیرکبیر شخصیت، فهم و جایگاه مشخصی دارد دانشجویان نیز باید این سه ویژگی را حفظ کنند و حرمت‌ها در این زمینه نباید شکسته شوند.
رهایی در خصوص هزینه کار دانشجویی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز گفت: حدود دو ماه پیش قرار شد در خصوص هزینه‌های آن اصلاحی صورت بگیرد و دو هفته پیش نیز تصمیم گیری صورت گرفت و یک چارچوب قابل قبول تری را خواهد داشت.
رهایی خاطر نشان کرد: دنبال این هستیم که ۳۰ تا ۴۰ دستگاه ماشین لباسشویی، جارو برقی و اتو را به خوابگاه‌های دانشجویی ارائه شود.
رهایی با بیان اینکه برای افزایش کیفیت غذای دانشجویان تلاش‌های خوبی صورت می‌گیرد، گفت: برای این امر چند مدل را می‌توانیم ارائه بدهیم مثلا در برخی دانشگاه‌ها مواد اولیه توسط دانشگاه تامین می‌شود و آن را در اختیار پیمانگار قرار می‌دهد، مدل دوم نیز این است در برخی دانشگاه‌ها خودشان پخت را انجام می‌دهند و در نهایت همه اقدامات را واگذار کردیم.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تغذیه دانشجویان یکی از مهم‌ترین آیتم‌های هزینه کرد دانشگاه محسوب می‌شود، افزود: برای قراردادهای بعدی دانشگاه در حوزه تغذیه تلاش می‌کنیم بار معنی سنگین اصلاح و کیفیت غذا افزایش یابد.
دکتر رهایی به خوابگاه‌های بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اشاره کرد و گفت: قرار است برای ترمیم خوابگاه‌ها اقداماتی انجام بگیرد و این اقدامات بعد از امتحانات دانشجویان صورت می‌گیرد.
وی از برنامه دانشگاه برای ساخت خوابگاه‌های متاهلی خبر داد و گفت: این برنامه تابستان امسال اجرایی خواهد شد.
رهایی با بیان اینکه وضعیت بودجه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مقایسه با سال گذشته بهتر خواهد بود، تاکید کرد: با ابلاغ بودجه رسمی دانشگاه می‌توانیم بهبودی در وضعیت خوابگاه‌های دانشجویی مشاهده کنیم.
رهایی با بیان اینکه مجاز نیستیم تحت هیچ شرایطی دانشجویان ساکن تهران را در خوابگاه‌ها اسکان دهیم، گفت: اگر موردی باشد آن را پیگیری خواهیم کرد. ضمن اینکه باید قاعده‌مندی برای دانشجویان مهمان در خوابگاه‌ها داشته باشیم وقتی ظرفیت‌های خوابگاه‌ها محدود است باید در این زمینه قاعده ای داشته باشیم.
وی در خصوص تامین خوابگاه‌های متأهلی در مقایسه با خوابگاه‌های مجردی نیز گفت: این امر یک ضریب چند برابری دارد. اما به این معنی نیست که بخواهیم از تأمین آن فرار کنیم. پیگیر این هستیم اگر امکاناتی را که مسئولان قولشان را می‌دهند، تخصیص بگیرد بتوانیم خوابگاه‌های متأهلی بسازیم. همچنان که تابستان امسال نیز یک خوابگاه متأهلی با حمایت یک خیر خواهیم ساخت.


 
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛
ظرفیت ورودی‌های مهر ماه دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاهش می یابدمعاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه ظرفیت ورودی‌های مهر ماه این دانشگاه کاهش می یابد، گفت: بر اساس برنامه ریزی که امسال صورت گرفت ظرفیت ورودی‌های مهر ماه دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاهش خواهد یافت تا در خوابگاه‌ها شرایط بهتری داشته باشیم.
دکتر مهرداد ساویز در نشست با مسئولان خوابگاه‌های این دانشگاه با تاکید بر اینکه کمبود فضای خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دلیل تراکم بالای ورودی‌های این دانشگاه اتفاق می‌افتد گفت: دانشگاه تنظیم دقیقی در خصوص میزان ورودی‌های جدید به دانشگاه ندارد و سازمان سنجش آموزش کشور در این زمینه تصمیم‌گیری می کند.
وی در ادامه تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی که امسال صورت گرفت ظرفیت ورودی‌های مهر ماه دانشگاه صنعتی امیرکبیر کاهش خواهد یافت تا خوابگاه‌های ما بتوانند نفس بکشند.
ساویز یادآور شد: خرید اقلام مصرفی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از امسال توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه خریداری خواهد شد. ضمن اینکه سیستم اطلاع رسانی حوزه دانشجویی دانشگاه باید تقویت شود و مسئولان خوابگاه‌ها اگر مشاهده کردند مشکلی حل نمی‌شود، به طور مستقیم مشکلات خود را به بنده اطلاع دهند.
معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر ضرورت انجام تعمیرات در خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه تاکید کرد و گفت: ما هر ماه جلسه اصلاح  و ارتقای خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه را داریم، در این جلسه مشکلات خوابگاه‌ها مطرح و برنامه های اجرایی اولویت‌بندی می شود. در نهایت بودجه آن در این جلسه به تصویب می‌رسد.
ساویز تاکید کرد: مسئولان خوابگاهی برنامه های فرهنگی خوابگاه‌های خود را از مسیر دایره فرهنگی دانشگاه اعلام کنند تا بتوانیم بودجه‌های لازم را پرداخت کنیم.

 
وی از راه‌اندازی چندین آسانسور در مراکز خوابگاهی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و اظهار کرد: اولویت اساسی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه رسیدگی به تعمیرات، بازسازی‌ها و امکانات رفاهی خوابگاه‌ها است. بنده مایل هستم در هفته‌های پیش رو به صورت چرخشی از خوابگاه‌های مختلف بازدید داشته باشم تا اولویت‌های برنامه‌های این حوزه را تدوین کنیم.

در پایان مراسم با اهدای لوح از زحمات و تلاش های  مسئولان خوابگاه ها تقدیر به عمل آمد.