توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛ ساخت نانوکامپوزیت‌هایی برای تولید پوشش‌های رادار گریز

 | تاریخ ارسال: 1403/3/26 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شدند با ساخت نانوکامپوزیت هایی به تولید پوشش های ضد رادار یا رادار گریز کمک کنند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، امیر بهرام قراگوزلو بهرامی دانش‌آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت نانو کامپوزیت های جاذب امواج الکترومغناطیس با استفاده از اکسید گرافن عامل دار شده با مایعات یونی» گفت: با رشد و پیشرفت جوامع بشری و ساخت دستگاه های الکترونیکی جدید، پدیده تداخل امواج الکترومغناطیسی و محافظت در برابر آن، تبدیل به یک موضوع حساس و حیاتی شده است.
وی گفت: امواج الکترومغناطیس حاصل از دستگاه های الکترونیکی و همچنین ماهواره ها و دستگاه های ارتباطی علاوه بر تاثیر منفی بروی سلامت انسان سبب ایجاد خطا و تداخل در عملکرد سایر دستگاه های حساس می شوند؛ از این رو پوشش های محافظتی امواج الکترومغناطیس اهمیتی فراوانی پیدا کرده اند. از طرف دیگر در صنایع دفاعی، نیاز به ملزومات دفاعی رادار گریز یکی از اولویت های اصلی این صنعت به شمار می رود.

 

محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه در گذشته روش مقابله با این تداخلات امواج، استفاده از صفحات فلزی و یا توری های فلزی بود، گفت: ولی به مرور ضعف های این دسته از محافظ ها مانند عدم انعطاف پذیری، ضخامت بالا، خوردگی در برابر عوامل محیطی، وزن بالا و غیره سبب شد که پوشش های پلیمری و به مرور کامپوزیت ها، راه خود را به این صنعت باز کنند.
به گفته وی، یکی از مشکلات روش های جدید، پیچیدگی تولید و گاها هزینه های بالای آن ها است در این راستا هدف ما در این پروژه، بهره گیری از یک روش ساده و کارآمد با بازدهی قابل قبول در جذب و اتلاف امواج الکترومغناطیس بود تا سبب ارتقاع دانش و محصولات در این حوزه شویم.
قراگوزلو افزود: در این تحقیق ما با استفاده از مواد در دسترس و مایعات یونی جدید و تولید کامپوزیت های ساده ولی کارآمد توانستیم بازدهی بالایی در اتلاف و جذب اموماج الکترومغناطیسی بدست آوریم که حتی قابلیت اجرا به صورت یک پوشش را داشته باشند.

 

وی گفت: بعلاوه در ضخامت کم و درصد پایین نانوکامپوزیت، نتایج قابل قبولی در فرکانس مورد آزمایش با پهنای باند بالا بدست آوریم.
به گفته وی، از این تحقیق می‌توان در زمینه های زیادی بهره برد به عنوان مثال صنایع نظامی به عنوان پوشش های ضد رادار یا رادار گریز، صنایع الکترونیک به عنوان شیلدینگ و یا محافظ های قطعات و بخش های حساس در مقابل تداخل های الکترومغناطیسی که سبب ایجاد نویز یا خطا می شوند، درمان و سلامت به عنوان پوشش های محافظ در مقابل آلودگی های امواج از جمله کاربردهای نتیجه این پروژه به شمار می رود.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این پروژه هنوز پتانسیل های زیادی در بخش تئوری و آزمایشگاهی دارد که می توان روی آن کار کرد و در نهایت به صورت نیمه صنعتی از آنها بهره برد.
قراگوزلو گفت: طرح های اینچنینی با توجه به کاربردی که دارند در خارج از کشور بسیار بیشتر به آن ها بها داده می شود و شرکت هایی وجود دارد که تخصصی بر روی پوشش های محافظ امواج کار می کنند.
گفتنی است، اساتید راهنمای این پروژه دکتر سید هژیر بهرامی، دکتر سعید صابر سمندری و استاد مشاور آن دکتر الهه کوثری اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.