به چالش کشیدن الگوریتم‌ها به عنوان رکن جدی انقلاب چهارم صنعتی در حوزه سرمایه

 | تاریخ ارسال: 1403/4/12 | 

 

رویداد چالش معاملات الگوریتمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
در ادامه نگاهی داریم به سخنرانی‌های ایراد شده در این رویداد:

 
به چالش کشیدن الگوریتم‌ها به عنوان رکن جدی انقلاب چهارم صنعتی در حوزه سرمایه


دانشگاه صنعتی امیرکبیر با برگزاری رویدادی تلاش کرد که الگوریتم‌ها به عنوان یکی از ارکان انقلاب چهارم صنعتی را در حوزه معاملات و سرمایه گذاری به چالش بکشد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر،  دکتر علی  محدث خراسانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر  و دبیر رویداد ، در مراسم اختتامیه رویداد چالش معاملات الگوریتمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با قرائت شعری از حافظ گفت: کسی که اهل معامله هست، با توجه به فراز و نشیب‌های روزگار می‌تواند تصمیم بگیرد.
اگر باد شدید وزید خم شود، اگر فرصت بود و باد  نوزید  قد بکشد؛
یعنی بر اساس شرایط زمانه عمل کند.

دکتر محدث با اشاره به  جزئیات برگزاری این رویداد چالشی  یادآور شد: برای این منظور یک گروه تحقیقاتی معاملات الگوریتمی، فین تک و سرمایه گذاری متشکل از فارغ التحصیلان و دانشجویان  دوره های کارشناسی، ارشد و دکتری ایجاد کردیم.

این عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: در یکی از جلسات این کارگروه مطرح شد که شیوه الگوریتمیک که پیام جدی انقلاب چهارم صنعتی است، در حوزه‌های سرمایه و داد و ستد باید جایگاهی مهم داشته باشد و برای اشاعه این تفکر اقدام به طراحی یک  دوره‌های آموزشی کردیم و از  طراحی  دوره آموزشی به برگزاری این رویداد رسیدیم که  ادامه خواهد داشت.

وی با بیان اینکه احتمالا دور دوم رویداد چالش معاملات الگوریتمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آبان سال جاری برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: این رویداد بهانه‌ای است که بتوانیم این تفکر را میان فعالان و علاقه مندان به حوزه سرمایه و معاملات اشاعه دهیم.

دکتر محدث با اشاره به سابقه برگزاری چنین رویدادی در دنیا گفت: عامل اصلی برگزاری این رویداد آن سوال  بود که اگر هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و دیجیتالایز کردن داده‌ها و اطلاعات در همه زمینه‌ها  خصوصا خدمات می‌تواند اثر بخش باشد و منجر به نتایج مثبت می‌شود، چرا  این فناوری در حوزه‌های مرتبط با سرمایه کار کرد موثری نداشته باشد.

وی تاکید کرد: قرار بود  این رویداد در خرداد برگزار  شود  که در ان صورت مشارکت بیشتری داشتیم ولی در همین شرایط آغاز تعطیلی هم  ۱۴۰ نفر در آن شرکت کردند.

محدث ادامه داد: همچنین ما پلتفرمی را پیاده سازی کردیم که در آن یک سیستم بررسی و تحلیل به نام "جاج " پیش بینی شده که آلگوریتم ها را  دریافت می کند و بر اساس ارزیابی‌ها، الگوریتم‌ها را منطبق با شاخص‌هایی که پیش بینی شده مورد بررسی قرار می‌دهد.

به گفته وی خروجی این پلتفرم رتبه بندی الگوریتم ها است و با استفاده از این پلتفرم می توانیم تشخیص دهیم که الگوریتم‌ها چه مقدار کارایی دارد و روی داده های تست  چقدر موثر است.

محدث یادآور شد: شرکت کنندگان یک ماه فرصت داشتند تا با این پلتفرم کار کنند و آلگوریتم های خود را بارگذاری و بهبود بخشند   و در نهایت در ۳ زمینه مختلف که نشانگر ریسک های متفاوت بود، الگوریتم‌ها رده بندی شدند و برترین‌های این دوره مشخص شد.


 
زیان بازار سرمایه در کمین افراد فاقد علم معاملات الگوریتمی

رییس دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر  به اشاره به کاربردهای الگوریتم های معاملاتی در حوزه های سرمایه گفت: افرادی که در بازار سرمایه با این الگوریتم‌ها آشنا هستند سود می کنند و زیان این بازار متوجه افرادی است که نا آشنا با معاملات الگوریتمی هستند.
دکتر عباس احمدی در مراسم اختتامیه رویداد چالش معاملات الگوریتمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، با بیان اینکه مسائل مالی از ۲۰سال قبل در حوزه مهندسی صنایع مطرح بوده است، افزود: بورس، بهینه سازی سبد سهام و دارایی‌ها و معاملات الگوریتمی از جمله موضوعات مطرح در این حوزه است.
وی گفت: کاربردهای معاملات الگوریتمی، به غیر از بازار بورس و رمز ارزها، در بازار بیمه، بانک‌ها و معاملات ارزهای خارجی نیز کاربردهای وسیعی دارند. اینکه ارزهای موجود تبدیل به دلار شود یا یورو و دینار و غیره با استفاده از این الگوریتم‌ها صورت می‌گیرد.
احمدی خاطر نشان کرد: معاملات الگوریتمی، موضوعی جدید در قیاس با خرید و فروش سنتی است. مردم معمولا بر اساس تجربه در بازار بورس خرید و فروش می کنند اما این الگوریتم‌ها چون هوشمند بوده و از فناوری یادگیری ماشین بهره می برند، تصمیمات بهتری برای ما می گیرند. لذا کارگزاری‌ها بیشتر به سمت معاملات الگوریتمی می روند تا تصمیمات هوشمندانه‌ای بگیرند.
رییس دانشکده مهندسی صنایع تاکید کرد: افرادی که این ابزار را در اختیار دارند، توانمندی‌هایی را دارند که سایرین از آن برخوردار نیستند لذا اگر فرد در بازار سرمایه حرفه‌ای نباشد، زیان خواهد دید.
به گفته وی سودی که افراد مسلط به الگوریتم‌ در بازار سرمایه کسب می کنند، از زیانی است که افراد بدون تجربه متحمل می شوند.
در پایان این مراسم، از پارسا احمدی، بهزاد اسمی خانلو، رضا نادری، امیرحسین نوا، امیرعلی حجتی، حمیدرضا ضرغام، علی کریمی، سیدمحمدحسینی و اشکان مهدویان به عنوان برگزیدگان این رویداد تقدیر شد.