انتشار کتاب «جبر خطی» دکتر مسعود شفیعی و خانم دکتر هاجر عطریان فر

 | تاریخ ارسال: 1403/4/17 | 


 
کتاب «جبر خطی» تالیف آقای دکتر مسعود شفیعی و خانم دکتر هاجر عطریان فر توسط انتشارات دانشگاه صنعتی امیرکبیر به چاپ رسیده است.

جبر خطی یکی از علوم پر کاربرد در بسیاری از حوزه‌ها و رشته‌های تخصصی می‌باشد. جبر خطی ابزار ریاضی مهم وکارآمدی را برای حل مسائل مختلف دراختیار محققین و مهندسین می‌گذارد، لذا آشنایی با مفاهیم، روش‌ها و اصول مطرح شده در جبرخطی یکی از ضرورت‌های اجتناب ناپذیر جوامع دانشگاهی و مهندسی می باشد.
 از سوی دیگر شاهد حرکت روزافزون علم و تکنولوژی به سمت هوش مصنوعی و استفاده از الگوریتم‌های آن در اغلب فعالیت‌های حساس انسانی هستیم. از آنجایی که برای فهم دقیق مباحث هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده‌‌کاوی، ناچار به بکارگیری ابزارهای جبر خطی و تفسیر آن‎ها می‎باشیم، لذا بسیاری از مهندسین و متخصصین علوم به یادگیری مبانی جبر خطی و استفاده از مفاهیم و ابزارهای آن در حل مسائل خود پرداخته‌اند.
به دلیل اهمیت جبر خطی در حوزه‌های مختلف، در دانشگاه‌های داخلی کشور و دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی، یک درس سه واحدی با همین عنوان در دروه کارشناسی برخی از رشته‌ها منجمله مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و ریاضی تدریس می‌شود.
در این کتاب سعی شده است علاوه بر مباحث پایه و نظری کلیدی، موضوعات کاربردی نیز آورده شود تا طیف وسیعتری از مخاطبین را شامل گردد. هدف از چاپ این کتاب بیان مفاهیم، قضیه‌ها روش‌های حل و کاربردهای جبر خطی برای دانشجویان علوم مهندسی بالاخص مهندسی برق و کامپیوتر، علوم ریاضی و علوم کاربردی می‌باشد .
Publication.aut.ac.ir

مرکز نشر دانشگاه صنعتی امیرکبیر