همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر و بلاروس در حوزه اجرای طرح های مشترک و تبادل استاد و دانشجو

 | تاریخ ارسال: 1403/4/17 | 

رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به زمینه های همکاری مشترک با کشور بلاروس گفت: هر دو کشور قربانی تحریم ها شده است، از این جنبه همکاری دو کشور می تواند فرصت خوب و مغتنمی باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر علیرضا رهایی در نشست امضا تفاهم‌نامه با دانشگاه بلاروس گفت: محور فعالیت‌های این دانشگاه بر محور علوم و مهندسی است و در این راستا ۱۸ دانشکده مهندسی، ۲۲ پژوهشکده فنی و مهندسی و ۴ پردیس در سطح کشور داریم که ۳ پردیس در سواحل جنوبی کشور و یک پردیس در شرق کشور مستقر شده‌اند.
وی با بیان اینکه تمرکز قعالیت پردیس‌ها در حوزه های فنی و مهندسی است ادامه  داد: در ۷۰ سال فعالیت، زمینه فعالیت‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر بیشتر در زمینه های مهندسی برق، مهندسی مکانیک،  مهندسی عمران، هوافضا،  کامپیوتر و IT و بیومدیکال و پزشکی و مسایل مرتبط با آن بوده است.
رهایی، با بیان اینکه دانشجویان در این دانشگاه در ۳ سطح کارشناسی تا دکتری تحصیل می کنند، یادآور شد: در پژوهشکده ها بیشتر طرح های بزرگ انجام می شود.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر، مطالعات هوایی و هوافضا،  مطالعات دریایی، مطالعات انرژی فسیلی، پاک و هسته ای و فناوری‌های جدید چون هوش مصنوعی را ۴حوزه مهم فعالیت‌های علمی این دانشگاه برشمرد و گفت: این دانشگاه در گذشته ۱۶ طرح کلان ملی را اجرا می کرده و امروز نیز بخش های دفاعی، عمران و ساختمان و حوزه هایی چون هوش مصنوعی،  مطالعات هوایی و دریایی را در حال انجام داریم.
رهایی، گفت: در همکاری های بین المللی نیز همکاری های آموزشی با کشورهای مختلف چون انگلستان، فرانسه، هلند داشتیم ضمن آنکه با کشور آلمان چند پروژه مشترک را اجرایی کردیم، دوره های مشترک همچنان ادامه دارد.
وی گفت: در شرایط کنونی و با توجه به شرایط سیاسی که در دنیا حاکم است، دانشگاه و کشور علاقه مند است که با کشورهای همسایه از جمله روسیه و بلاروس همکاری گسترده علمی و تحقیقاتی داشته باشد.
رییس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه هر دو کشور قربانی تحریم ها شده است، گفت: از این جنبه همکاری دو کشور می تواند فرصت خوب و مغتنمی باشد.
وی ادامه داد: ما در زمینه تبادل استاد و دانشجو به ویژه در دوره های دکتری بسیار علاقه مند به این تبادل هستیم ضمن آنکه از اجرای پروژه‌های مشترک میان دو کشور که مورد نیاز طرفین است، بسیار استقبال می کنیم.
وی برگزاری دوره های مشترک را فعالیتی برای همکاری مشترک میان دو کشور دانست و یادآور شد: همچنین فرصت های مطالعاتی برای دانشجویان و بورس های تحصیلی مشترک نمونه های دیگر از زمینه های همکاری دو کشور می تواند مطرح شود.


 
دانشگاه صنعتی امیرکبیر هاب ساخت هواپیما و توسعه فناوری های ماهواره/ تشریح همکاری با دانشگاه بلاروس


مدیر همکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی هواپیما ۱۰۰تا ۱۵۰ نفره و توسعه فناوری‌های ساخت ماهواره را از مگاپروژوه های این دانشگاه دانست و گفت: تعریف پروژه‌های مشترک بر اساس نیازها و برگزاری دوره های مشترک می تواند زمینه همکاری مشترک دو دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه ملی بلاروس باشد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر روح الله باقرزاده در نشست امضای تفاهم نامه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه بلاروس با اشاره به جایگاه ژئوپلتیک ایران افزود: ایران در مرکز ارتباط شرق با غرب و شمال به جنوب و به ویژه در برنامه‌های راهبردی ارتباط با کشورهایی مختلف چون اتحادیه اروپا، روسیه و چین قرار دارد.
وی ادامه دارد: کشور ایران تصویر متفاوتی از آنچه که رسانه‌ها ارائه می‌دهند، دارد ضمن آنکه جذابیت‌های بالایی به لحاظ توسعه علم و فناوری در بین کشورهای منطقه دارد و از این منظر می‌توان ظرفیت علمی ایران را به عنوان هاب توسعه علم و فناوری در منطقه تعریف کرد.
مدیرهمکاری‌های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: یکی از جنبه‌های همکاری در حوزه دانشجویی با این دانشگاه، وجود دانش آموختگان  و  دانشمندان جوان بسیار با علاقه و پر استعداد است.
باقرزاده تاکید کرد: در زمینه امنیت کشور همین بس که در میان تمام کشورهای منطقه، بالاترین رتبه در امنیت را دارا است.
وی با اشاره به همکاری‌های میان اساتید خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه اول را در کشور در حوزه انتشار مقالات با کیفیت دارد و همچنین این دانشگاه در فناوری‌های نوظهور دارای رتبه‌های بالای جهانی است که از آن جمله می‌توان به نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، هوافضا، هوش مصنوعی و علوم کامپیوتری، ریاضیات و ..اشاره نمود.
مدیر همکاری‌های علمی و بین‌المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به وضعیت رشد کارآفرینی در کشور اظهار کرد: موقعیت ویژه‌ای در این حوزه در کشور ایجاد شده و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مسیر توسعه کارآفرینی نقش پر رنگی را ایفا می‌کند.
باقرزاده تعداد دانشجویان این دانشگاه را حدود ۱۴ هزار نفر در مقاطع کارشناسی، ارشد و دکتری عنوان کرد و یادآور شد: این دانشگاه بالغ بر ۴۵۰ عضو هیات علمی دارد که ۱۰ عضو هیات علمی ما در بدنه اجرایی دولت در کشور سابقه فعالیت در سطح وزارت دارند و این مزایا موجب شده  این دانشگاه محملی برای انجام طرح های کلان آموزشی و پژوهشی مورد نیاز کشور باشد.