کتاب " فناوری شیمی سبز برای سنتز نانورنگدانه های معدنی"

 | تاریخ ارسال: 1398/3/20 | 
کتاب " فناوری شیمی سبز برای سنتز نانورنگدانه های معدنی" توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.
به گزارش روابط عمومی جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " فناوری شیمی سبز برای سنتز نانورنگدانه های معدنی" نوشته دکتر مهرناز قراگوزلو و مهندس هانیه محمودی هاشمی، توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.
درمقدمه این کتاب آمده است:  " نانوفناوری امروزه شاهد پیشرفت‌های چشم‌گیری در زمینه‌ی ساخت نانورنگدانه ها و استفاده از روش‌ها و مواد جدید بوده است. با توسعه‌ی مواد یا روش‌های جدید نگرانی برای آلودگی زیست‌محیطی توسط نانوذرات تولید شده از روش‌های شیمیایی و تولید محصولات جانبی خطرناک دوچندان شده است. بنابراین نیاز به روش‌های مبتنی بر شیمی سبز که تمیز، غیرسمی و سازگار با محیط‌زیست هستند، وجود دارد. سنتز نانورنگدانه ها با استفاده از روش‌های شیمی سبز از سال ۱۹۹۰ مورد توجه واقع شد. امروزه استفاده از اصول شیمی سبز جایگاه ویژه‌ای در پژوهش‌ها پیدا کرده است و در دهه‌ های اخیر فعالیت‌های تحقیقاتی گسترده‌ای در حوزه‌ شیمی سبز انجام شده است. سنتزهای مبتنی بر شیمی سبز به دلیل استفاده از فرایندهای دوست دار محیط‌ زیست از لحاظ اقتصادی نیز مقرون‌ به‌ صرفه هستند. اغلب روش‌های سنتز شیمیایی نانورنگدانه های معدنی مانند سل-ژل، رسوب دهی شیمیایی، روش هیدروترمال، پیرولیز و رسوب بخار، منجر به ایجاد گونه‌های سمی می‌‌شوند. بعضی از این واکنش‌ها برای شروع، به دما و فشار بالا نیاز دارند. برخی نیز نیازمند استفاده از اتمسفر بی اثر، مواد شیمیایی سمی، پایدارکننده‌ها و پیشران‌های سمی هستند که به محیط زیست لطمه‌های جدی وارد می‌کنند. لذا روش‌های سنتز شیمی سبز، به عنوان جانشینی با ارزش برای روش‌های شیمیایی سمی و مخرب خواهند بود. آنچه پیش رو دارید مجموعه ای است از روش ها و تکنیک های فناوری شیمی سبز برای سنتز نانورنگدانه های معدنی که در پنج فصل برای مخاطبین از دانشگاه و صنایع مختلف تدوین شده است. صنایع مختلف با بکارگیری روش‌های سنتز شیمی سبز می‌توانند در بلند مدت از طریق کنترل آلودگی و استفاده‌ی کمتر از انرژی، در هزینه‌ها صرفه جویی کنند."
شایان ذکر است این کتاب در هشت فصل، ۹۶صفحه و در تیراژ ۲۰۰ نسخه و به قیمت۱۸۰ هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است.
علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop خریداری نمایند.