ساخت زبان مدل‌سازی برای توسعه بهینه نرم افزار از سوی محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1398/9/24 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر در آزمایشگاه سیستم‌های هوشمند دانشکده مهندسی کامپیوتر زبان مدل‌سازی برای توسعه نرم افزارها طراحی و پیاده‌سازی  کردند که امکان انجام عملیات و بازیابی داده‌ها را در تمامی مراحل ساخت و بروزرسانی نرم افزار  فراهم کرده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر :  دکتر احمد عبداله زاده بارفروش و  محمد قائمی‌فرد‌ محققان این طرح، عنوان پژوهش اجرا شده را  "فرایند مبتنی بر مدل برای ارتباط زبان‌های برنامه نویسی و پایگاه‌داده‌ها" دانستند و یاد‌آور شدند: هدف از این اختراع، ساخت زبان مدل‌سازی بود که عملیات داده‌ای را در تمامی مراحل  ساخت و بروزرسانی نرم‌افزار مد نظر قرار دهد.
محققان این طرح با تاکید بر اینکه در گذشته عملیات و بازیابی داده‌ها، در حین توسعه نرم‌افزار، در فاز پیاده‌سازی متمرکز بوده است، اظهار کردند: علاوه بر این، عدم انتخاب نوع زبان برنامه‌نویسی یا پایگاه ‌داده‌ در ابتدای کار نیز پر اهمیت است. در زبان مدل‌سازی ارائه شده این هدف نیز محقق شده چون امکان تبدیل نمودارهای این زبان‌ مدل‌سازی به کد‌های زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف وجود دارد.
استاد دانشکده  مهندسی کامپیوتر اضافه کرد: این اختراع نه تنها اهداف از پیش تعیین شده را به طور کامل برآورد کرده، بلکه ویژگی‌های جدیدی نیز در حین توسعه زبان مدل‌سازی به آن اضافه شده است. برای مثال به هنگام تولید کدهای وب سرویس از نمودارها، امکان بررسی اینکه چه کسی می‌تواند از این وب سرویس ها استفاده کند مهیا شده است.
به گفته این محقق همچنین با اعمال محدودیت بر روی داده‌های ورودی می‌توان از امن بودن وب سرویس‌ها اطمینان حاصل کرد. وب‌سرویس‌ها نوعی خدمات بر بستر وب هستند. برای مثال، اکثر بانک‌ها وب‌سرویس‌هایی را برای فروشگاه‌های اینترنتی به منظور انجام تراکنش‌های مالی فراهم می‌کنند.
وی با تاکید بر اهمیت استخراج صحیح نیازمندی‌ها، در تناقض نبودن آنها در توسعه نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی سازمانی به طور خاص، یادآور شد: تغییر نیازمندی‌ها در فاز پیاده سازی عامل شکست بسیاری از پروژه‌های نرم‌افزاری است از این رو در فرایند مبتنی بر مدل ارائه شده، اولین قدم استخراج نیازمندی‌ها و طراحی آنها به کمک نمودارهای موجود بوده است. در نهایت این نمودارها تبدیل به کدهای زبان برنامه نویسی شده تا قسمت بزرگی از فاز پیاده سازی نرم‌افزار به طور خودکار انجام شود.
محمد قائمی‌فرد‌ درک کامل از پایگاه داده‌ها و زبان‌های برنامه نویسی مختلف، روش‌های طراحی و ساخت زبان‌های مدل سازی گرافیکی به گونه‌ای که نمودارهای آن قابلیت صحت سنجی داشته  تا توسعه دهندگان نرم‌افزار از درستی نمودارها مطمئن باشند و ایجاد تولید کننده خودکار کد که این خود نیاز به یادگیری زبان جداگانه‌ای دارد، را از جمله پیچیدگی‌های این طرح نام برد.
دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای این طرح، خاطر نشان کرد: از دستاوردهای این اختراع می‌توان در صنعت تولید نرم‌افزار و برنامه‌های کاربردی سازمانی استفاده کرد.
قائمی‌فرد با اشاره به فاز توسعه‌ این دستاورد، یادآور شد: در ادامه کار، نمودارهای زبان مدل سازی ارائه شده باید (همانند فایل‌های exe در سیستم عامل ویندوز) قابلیت اجرا (بدون‌ تولید کد) داشته باشند. به عبارت دیگر یک محیط مجازی برای استقرار نمودارها مورد نیاز است. این مهم به تست سریع نرم‌افزار کمک شایانی خواهد کرد.
مجری طرح، استفاده از نمودارهای گرافیکی برای دستکاری و بازیابی داده‌ها در طول حیات نرم‌افزار، تولید کد زبان‌های برنامه نویسی برای ساخت وب سرویس‌ها، بررسی درستی داده‌های ورودی به سیستم، امکان تعامل با دیگر زبان‌های مدل‌سازی، انجام نگاشت نوع داده بین زبان برنامه نویسی و پایگاه داده در زمان طراحی و نه در زمان اجرا را از جمله ویژگی‌های این طرح عنوان کرد.
وی کاهش زمان و هزینه تولید نرم‌افزار را یکی از مزایای اصلی این طرح نسبت به روش‌های سنتی دانست و گفت: این اختراع برای توسعه نرم‌افزار و برنامه‌هایی که نیاز زیادی به دستکاری و بازیابی داده، مانند برنامه‌های کاربردی سازمانی، دارند قابل استفاده است. توسعه دهندگان نرم‌افزار و شرکت‌های نرم‌افزاری جامعه هدف این اختراع هستند.
 برای آشنایی با یکی از این نمودارهای زبان مدل‌سازی‌  می‌توانید ویدیو مربوطه را از وب سایت زیر مشاهده نمایید:
http://islab.ceit.aut.ac.ir