عرضه محلول سبزی که قادر به حذف رنگ از سطوح است

 | تاریخ ارسال: 1398/3/28 | 
یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر به فرمولاسیون محلول رنگبر قابل بازیافتی دست یافتند که به گفته آنها  قادر است بدون حل کردن رنگ در خود، به صورت لایه لایه رنگ را از سطح بر دارد. به دلیل امکان استفاده مجدد از ان، رنگبری آلودگی زیست محیطی به دنبال ندارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : برخلاف نمونه‌های رایج رنگبر در بازار که رنگ را در خود حل می‌کنند، رنگبر تولید شده در شرکت مستقر در برج فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رنگ را لایه به لایه از روی سطح پوست میکند و خود وارد واکنش با رنگ نمی شود.
مزیت این روش، حذف باقیمانده مضر محلول مصرف شده از فرایند است. این باقیمانده یکی از مشکلات کارخانه‌های صنعتی است که مخاطراتی را برای محیط زیست و طبیعت به همراه دارد.
محلول رنگبر که با عنوان "PS6" تولید شده، امکان استفاده مجدد به دفعات را دارد؛ چراکه با عبور رنگبر از صافی، لایه‌های رنگ از آن جدا می‌شود و رنگبر برای کاربری بعدی آماده خواهد بود. در نمونه ای که به یکی از بزرگترین خودروسازهای کشور فروخته شد، محلول ۸ ماه بدون تعویض مورد استفاده قرار گرفت.
این مزیت موجب صرفه اقتصادی برای مصرف کننده می‌شود. محلول برای جدا کردن رنگ و مواد پوششی از روی فلزات و یا قطعات مکانیکی به کار می‌رود.
در حال حاضر این محصول در شرکت‌های خودروسازی بزرگ ایران تجاری سازی شده است.
کاربرد این محصول، منحصر به صنایع خودروسازی نمی‌شود بلکه از آن می‌توان برای جدا کردن رنگ و مواد پوششی از روی فلزات و یا قطعات مکانیکی استفاده کرد.
این محلول قابلیت برداشتن لایه‌های ضخیم رنگ حتی رنگ‌های کوره‌ای و پخته شده را بدون آسیب زدن به سطوح فلزی (زنگ‌زدگی) دارد. دمای کارکرد این ماده در٨٠ تا ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد است.
قابلیت برداشتن رنگ از روی سطوح فلزی به صورت غلاف، قابلیت استفاده مکرر از محلول، استفاده از مواد زیست سازگار در تهیه محلول، امکان صاف کردن محلول جهت استفاده مجدد و دفع آسان‌تر و قابلیت برداشتن لایه‌های ضخیم رنگ حتی رنگ‌های کوره‌ای و پخته شده را بدون آسیب زدن به سطوح فلزی از دیگر مزایای این محلول به شمار می‌رود.  
این محلول موفق به پشت سر گذاشتن تست‌ها و استاندارهای ایمنی، بهداشت و فنی شده و مورد تائید و بهره بردار قرار گرفته است.
محلول رنگبر تولید شده سبز و کاملا سازگار با محیط زیست است به گونه‌ای که بر اساس آزمایشات استاندارد انجام شده، این محلول فاقد هر گونه مواد سرطان زا اعلام شده است.

مطالب مشابه