دوره کارشناسی ارشد مهندسی مواد

 | تاریخ ارسال: 1398/11/13 | 
 

دوره کارشناسی ارشد مهندسی مواد

دوره‌ی آموزش کارشناسی ارشد مهندسی مواد برای 2 سال و در 4 ترم طرح‌ریزی شده است. این دوره دو بخش آموزش و پژوهش دارد و در مجموع شامل 36 واحد است. دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دوره ی کارشناسی ارشد مهندسی مواد چهار گرایش استخراج فلزات، شناسایی و انتخاب مواد فلزی، جوشکاری و خوردگی را ارایه می کند.


 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ استخراج فلزات

هدف از این دوره تربیت متخصصینی است که در زمینه استخراج فلزات و آموزش و پژوهش در این رشته صاحب نظر باشند،  و بتوانند در صنایع تولیدات فلزات به بررسی مشکلات و حل آنها بپردازند و در انتقال تکنولوژی نیز کارا باشد. با توجه به اهمیت و گسترش صنایع تولید فلزات در کشور اعم از تولید فولاد، مس، سرب، روی و آلومینیم و نیز فروآلیاژها،  دوره کارشناسی ارشد مهندسی استخراج فلزات در این زمینه تخصصی با بررسی‏ مبانی علمی و تکنولوژی فرایندهای تولید فلزات و پژوهش پایه گذاری شده است.


 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ شناسایی و انتخاب مواد فلزی

شناسایی و انتخاب مواد مهندسی مجموعه‌‏ای از دروس نظری، آزمایشگاهی پیشرفته و پروژه‏های تحقیقاتی است که برای طراحی و بهینه‏سازی مواد مهندسی و پژوهش در خواص و ارتباط با روش ساخت آنها برنامه ریزی شده است. هدف از آموزش این مجموعه تربیت نیروی انسانی مورد نیاز در مراکز تحقیقاتی، صنعتی و آموزش عالی است. 

 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ خوردگی

مهندسی خوردگی عبارتست از ‶استفاده از علم و تکنولوژی در جهت جلوگیری یا کنترل زیان­های ناشی از خوردگی″. هدف از برگزاری این دوره تحصیلی، تربیت مهندسانی است که با استفاده از روش­هایی از قبیل انتخاب یا طراحی مواد مقاوم­تر در برابر خوردگی، طراحی مهندسی، استفاده از ممانعت کننده­ها (Inhibitors)، اعمال حفاظت کاتدی/آندی و نیز به کارگیری پوشش­های مناسب، بتوانند میزان خوردگی مواد و سازه­های فلزی را تا کمتر از حد مجاز کنترل کنند. 

 

کارشناسی ارشد مهندسی مواد ـ جوشکاری

دوره کارشناسی ارشد جوشکاری مجموعه‏ای از دروس نظری، آزمایشگاهی پیشرفته و پروژه‏های تحقیقاتی است که با هدف تربیت نیروهای متخصص در زمینه اتصالات مواد مختلف شامل فلزات آهنی، غیر آهنی، آلیاژ‏های آنها و غیرفلزات برای صنایع و مراکز تحقیقاتی و آموزشی برنامه‏ ریزی شده است. هدف این دوره، تربیت فردی است که بتواند با افزایش توانایی‏های دانش فنی، قدرت درک و تجزیه و تحلیل بیشتر بر مبنای اصول مشخص (استانداردهای بین المللی) در جهت انجام هر چه مطلوب‏تر وظایف مشخصه را داشته و همچنین بتواند جوابگوی نیاز مراکز آموزش و صنعت کشور در زمینه جوشکاری و موضوعات جنبی آن باشد.
CAPTCHA