سیزدهمین دوره مسابقات کمیکار در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود

 | تاریخ ارسال: 1398/11/14 | 
سیزدهمین دوره مسابقات کمیکار ۲۹ و ۳۰ بهمن ماه با همکاری انجمن مهندسی شیمی ایران در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار می شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این مسابقات در سه بخش پوستر، لیگ آزاد و عملکرد برگزار خواهد شد.
در روز اول مسابقه شرکت کنندگان باید اجزا مختلف سیستم ماشین خود را در قالب یک پوستر برای کمیته داوران ارائه دهند، نحوه طراحی پو ستر و ارائه مطالب پوستر برای کمیته داوران دارای امتیاز است.
عامل اصلی برای موفقیت تیم ها در این بخش طراحی سیستمی مناسب به عنوان نیرو محرکه با راندمان مناسب که از ایده ای نوآور در ساخت آن استفاده شده باشد، است.
در روز دوم مسابقه عملکرد ماشین ها مورد بررسى قرار می گیرد و خودرو های طراحی شده باید بتوانند مسیری (با مسافت بین ۱۲ تا ۲۰ متر) که متراژ دقیق ان اندکی قبل از مسابقه اعلام می شود با حمل میزان بار (بین ۲۰ تا ۵۰ درصد) وزن ماشین را بپیماد، پارامتر اصلی در این بخش دقت بالای سیستم ترمز و تولید انرژی کافی و یکنواخت سیستم نیرو محرکه است.
 این بخش از مسابقه از اهمیت بالایی برخوردار است و به نوعی رقابت اصلی بشمار می رود.
لیگ آزاد مسابقات کمیکار یک بخش جدا از دو قسمت قبل است که تیم های شرکت کنند در این بخش باید بر اساس قدرت خودروهای طراحی شده خود رقابت کنند، خودرویی که بتواند بیشترین بار را در بیشترین مسافت طی کند به عنوان تیم برتر اعلام خواهد شد.
بخش جدید مسابقات کمیکار مسابقه جداسازی است که تیم ها می تواتند به صورت جداگانه در این بخش شرکت کنند. اولین دوره مسابقات جدا سازی همزمان با دوازدهمین دوره مسابقات کشوری کمیکار در دانشگاه تهران برگزار شد.
این بخش شامل دو مرحله جداسازی و عملکرد که تیم های شرکت کننده در بخش جداسازی باید مقدار ۱.۵ لیتر مخلوط آب و الکل را روش های مختلف جداسازی از یکدیگر جدا کنند.
در بخش عملکرد نیز شرکت کنندگان باید خودرویی طراحی کنند که نیروی خود را از طریق مصرف الکل خالص شده از فرآیند جداسازی به دست آورد.
علاقه مندان برای  کسب اطلاعات بیشتر از روند برگزاری سیزدهمین دوره مسابقات کمیکار می توانند به وب سایت رسمی این مسابقات به نشانی www.chefestival.ir مراجعه کنند.