توسعه همکاری‌های علمی دانشگاه‌های افغانستان با دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1398/5/7 | 

هیئتی عالی رتبه از کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بازدید کردند که در این بازدید بر توسعه همکاری های علمی و آموزشی میان دانشگاه های این کشور و دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر ابوالقاسم مسگر پور طوسی معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این بازدید گفت: انتقال تجربیات در همکاری های مشترک صورت می گیرد و به این دلیل است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بسیاری از دانشگاه های اروپایی همکاری مشترک دارد.
وی افزود: این دانشگاه درحال حاضر با دانشگاه های اروپایی همکاری های مشترکی در قالب دروه های مشترک، ارائه مدرک مشترک و استاد راهنما مشترک دارد.
معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: اکنون یک نگاه خوب ومثبت در این دانشگاه نسبت به دانشجویان افغانستانی وجود دارد و دانشجویان این کشور به عنوان افرادی باهوش و با اخلاق شناخته شده اند.
دکتر طوسی تاکید کرد: زبان مشترک دانشجویان افغانستانی نیز کمک زیادی به پیشرفت آنها در حین تحصیل می کند.
وی افزود: لازم است آغاز فعالیت ها با انعقاد یک تفاهم نامه آغاز شود که براساس این تفاهم نامه اعضای هیات علمی دانشگاه های افغانستان در قالب تیم هایی در کارگاه های آموزشی در حوزه های مختلف شرکت کنند.
معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به برگزاری مدارس تابستانی و زمستانی در این دانشگاه گفت: درحال حاضر ۵۰ دانشجوی سوری و عراقی برای بازدید و شرکت در کارگاه های آموزشی در این دانشگاه حضور دارند.
دکتر سید فرهاد شهید زاده رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان نیز در این دیدار گفت: یکی از نیازهای دانشگاه های کشور افغانستان ایجاد ژورنال های بین المللی است بنابراین از دانشگاه صنعتی امیرکبیر درخواست داریم تا دوره های آموزشی برای ایجاد ژورنال های بین المللی برای دانشگاه های ما تدوین کنند.
وی عنوان کرد: ارتباط دانشگاه با جامعه نیز مورد توجه ما است و علاقه مند هستیم برنامه ها و زیرساخت های دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه به دانشگاه های افغانستان ارائه شود.
رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان گفت: کارآفرینی نیز موضوع دیگری است که مورد توجه ما است و آمادگی داریم از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این زمینه استفاده کنیم تا بتوانیم زیرساخت های فیزیکی و علمی مورد نیاز در این حوزه را شناسایی و اجرایی کنیم.
دکتر شهید زاده تاکید کرد: تحصیلات عالی افغانستان علاقه مند است، ارتباط خود را با دانشگاه های ایران توسعه دهد.
وی با بیان اینکه از مسیر دانش می توان بستر توسعه کشور افغانستان را ایجاد کرد، گفت: دانشگاه های این کشور با بیش از ۶۰ کشور دنیا روابط آکادمیک دارند.
رئیس عمومی انسجام امور آکادمیک وزارت تحصیلات عالی افغانستان افزود: بازنگری دروس دانشگاهی افغانستان آغاز شده که هدف از اجرای این برنامه تامین نیازهای صنعت و جامعه است که در این راستا نیاز داریم از تجربیات دانشگاه های کشور ایران به خصوص دانشگاه صنعتی امیرکبیر استفاده کنیم.
دکتر شهید زاده عنوان کرد: برنامه داریم برای آموزش عالی افغانستان مدل آموزشی متناسب با نیازهای کشور تدوین کنیم تا بتوانیم از دانشگاه های آموزش محور به دانشگاه های پژوهش محور حرکت کنیم.

*****
رئیس دانشگاه تاکید کرد:
توسعه روابط بین المللی راهبرد اصلی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یکی از برنامه های راهبردی این دانشگاه توسعه روابط بین المللی است که در این راستا ارتباطات دانشگاه با کشورهای دوست و همسایه توسعه یافته است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی در بازدید هیات عالی رتبه کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر قدیمی ترین دانشگاه صنعتی ایران است.
وی افزود: اکنون این دانشگاه دارای ۱۴ هزار دانشجو است که ۵۰ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: یکی از برنامه های راهبردی این دانشگاه توسعه روابط بین الملل است که برای این مهم برنامه ریزی های مختلفی صورت گرفته است.
دکتر معتمدی عنوان کرد: در راستای توسعه روابط بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، همکاری های منطقه ای با کشورهای دوست و همسایه به خصوص کشور افغانستان آغاز کرده ایم و به دنبال توسعه این همکاری ها هستیم.
وی عنوان کرد: درحال حاضر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ارتباط خوبی با کشور عراق دارد و برنامه داریم که با کشور افغانستان نیز ارتباطات علمی و آموزشی گسترده تری ایجاد کنیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: بنابراین درحال توسعه همکاری ها و فعالیت های علمی و آموزشی با دانشگاه های کشور افغانستان هستیم.

************

مدیرکل همکاری علمی و بین المللی دانشگاه تاکید کرد:
همکاری های مشترک علمی و آموزشی دانشگاه صنعتی  امیرکبیر با کشورهای اروپایی و آسیایی

مدیرکل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این دانشگاه همکاری های علمی و آموزشی مشترک با کشورهای فرانسه، هلند، اسپانیا، ایتالیا، اتریش و ترکیه دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر امیر گل رو در بازدید هیات عالی رتبه کشور افغانستان از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه دارای ۵ پردیس در شهرهای تهران، گرمسار، ماهشهر، بندرعباس و کیش است که هریک از این پردیس ها رشته های خاصی را تدریس می کنند.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه پژوهش رتبه ۲۲ جهان را به خود اختصاص داده است، تاکید کرد: این دانشگاه بیش از ۵۰۰ عضو هیات علمی دارد که ۱۰ نفر از اساتید این دانشگاه به سمت وزیر طی سال های گذشته رسیده اند.
مدیرکل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: ۲۸ درصد کل پتنت های کشور مربوط به این دانشگاه است در واقع دانشگاه صنعتی امیرکبیر رتبه اول در ثبت پتنت در کشور را به خود اختصاص داده است.
دکتر گل رو تاکید کرد: این دانشگاه ارتباط خوبی با کشور افغانستان در حوزه معدن داشته است.
وی عنوان کرد : بیش از ۷۵ درصد اساتید این دانشگاه فارغ التحصیلان دانشگاه های خارجی هستند. همچنین بیش از ۹۰ درصد اساتید این دانشگاه به دلیل تسلط به زبان انگلیسی می توانند در کلاس درس به زبان انگلیسی تدریس داشته باشند.
مدیرکل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: براساس نیازهای کشور استراتژی های این دانشگاه تدوین شده است چراکه دانشگاه ارتباط خوبی با صنعت و جامعه دارد.
دکتر گل رو افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارای ۳ مرکز رشد است که ۱۲۰ شرکت در این مراکز مستقر هستند دراین راستا توانستیم فرهنگ کارآفرینی را میان دانشجویان توسعه دهیم و برای رسیدن به دانشگاه نسل چهارم برنامه ریزی کنیم.
وی خاطرنشان کرد: این دانشگاه ۸۱ تفاهم نامه با دانشگاه های اروپایی و اسیایی امضا کرده است اما تاکید ما بر اجرای پروژه های مشترک است.
مدیرکل همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: این دانشگاه همکاری های علمی و آموزشی مشترک با کشورهای فرانسه، هلند، اسپانیا، ایتالیا، اتریش و ترکیه دارد.
دکتر گل رو خاطرنشان کرد: دراین دانشگاه از کشورهای مختلف اروپایی و آسیایی دانشجوی خارجی مشغول به تحصیل است اما بیشترین تعداد دانشجویان خارجی این دانشگاه از کشورهای لبنان، عراق و افغانستان است.
وی عنوان کرد: دانشجویان افغانستانی این دانشگاه بیشتر در رشته های مهندسی شیمی، برق و مکانیک مشغول به تحصیل هستند.