اولین مرکز نوآوری انرژی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی می شود

 | تاریخ ارسال: 1398/5/16 | 

تفاهم نامه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت آپادانا با هدف تاسیس و راه اندازی مرکز نوآوری انرژی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، براساس این تفاهم نامه قرار است مرکز نوآوری انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان اولین مرکز نوآوری در زمینه نفت و انرژی کشور و بزرگترین مرکز نوآوری تخصصی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شود.
این قرارداد با حضور دکتر حسین حسینی تودشکی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر وحید حدادی اصل رئیس دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر محمد مصطفوی مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت، مهندس غلاملو مدیرعامل شرکت آپادانا و مهندس میرمعزی رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی نفت منعقد شد.
شرکت آپادانا جهت ترویج و تقویت نوآوری در زمینه انرژی با سرمایه گذاری سه شرکت بزرگ نفتی به نام های شرکت سرمایه گذاری صنعت نفت، شرکت انرژی دانا و شرکت گسترش انرژی پاسارگاد تاسیس شده است.
براساس این قرارداد دانشگاه صنعتی امیرکبیر فضای لازم برای راه اندازی مرکز به میزان ۸۰۰ مترمربع در دانشکده مهندسی نفت را در اختیار شرکت قرار می دهد.
براساس این تفاهم شرکت متعهد می شود هزینه های تاسیس و راه اندازی مرکز نوآوری و فناوری انرژی را تامین کند.
تامین منابع اطلاعاتی و بذرمایه (Seed Money) مورد نیاز مرکز جهت همکاری با مراکز ذیربط و ذینفع در راستای معرفی استارتاپ‌های مرکز، کمک به تسهیل شرایط و تسریع فرآیند اخذ تأییدیه دانش بنیان و سایر مجوزهای مورد نیاز برای استارتاپ‌های مستقر در مرکز و همچنین شرکت موظف به حمایت از تجاری سازی طرح های موفق مرکز و معرفی آنها به بازار است.
این قرارداد با همکاری و هماهنگی بنیاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر به مرحله امضا رسیده است. بنیاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در راستای راهبرد خود در حمایت از مراکز نوآوری، بستر مذاکرات طرفین با هدف تأسیس این مرکز و امضاء این تفاهم نامه را ایجاد نمود. براساس این تفاهم نامه قرار است مرکز نوآوری انرژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان اولین مرکز نوآوری در زمینه نفت و انرژی کشور و بزرگترین مرکز نوآوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر راه اندازی شود.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر
براجرای برنامه ها و مدلهای جدید ارتباط موثر دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صنایع تاکید کرد

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه ارتباط بسیار تاثیر گذاری با صنایع مختلف کشور دارد و برای توسعه این امر مدل و برنامه جدیدی را در دست اجرا دارد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حسین حسینی تودشکی در مراسم امضاء قرارداد میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و شرکت آپادانا گفت: ارتباط دانشگاه صنعتی امیرکبیر با صنعت در حال توسعه است و برنامه داریم فعالیت های علمی و تحقیقاتی و فناورانه دانشگاه براساس نیازهای کشور باشد.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر درحال مذاکره با شرکت های بزرگ است، افزود: برنامه داریم بخشهایی از واحدهای تحقیق و توسعه و شاخه های نوآوری مرتبط با شرکت های بزرگ صنعتی را در داخل دانشگاه مستقر نموده و با ایجاد تعامل اعضاء هیئت علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان با این مراکز نیازمندیها و مشکلات صنعت در غالب انجام همکاریهای مشاوره ای، انجام پروژه ها و پایان نامه ها و یا رویش شرکتهای دانش بنیان و واحدهای فناور مرتفع نماید.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: در این راستا واحدهای تحقیق و توسعه شرکت های بارز، توسن تکنو، سداد (بانک ملی)، مرکز نوآوری وابسته به  به پرداخت بانک ملت، فینوا، مرکز تکنولوژی سامسونگ-دانشگاه صنعتی امیرکبیر، و بانک شهر مستقر می باشند و با شرکتهای مپنا، ماموت، یک هولدینگ شوینده و دو شرکت معدنی برای استقرار کامپلکسهایی از مرکز تحقیق و توسعه و نوآوری آنها مذاکرات صورت گرفته و در مرحله نهایی شدن قرار داد می باشند.
معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: با حضور بخشهای تحقیق و توسعه شرکت ها در داخل دانشگاه بستری فراهم می شود تا دانشگاه با نیازهای صنعت بصورت روزمره آشنا شود و با ارتباط نزدیک و موثر با نمایندگان صنعت با سرعت بیشتر و بسیار هدفمند پیشنهادات خود را برای ارائه راه حل موثر با تایید و تعامل نمایندگان صنعت روی میز قرار داده و این پیشنهادات منجر به انعقاد قرارداد و ایجاد استارت آپ ها شود.
دکتر حسینی تودشکی اظهار داشت: راه اندازی مرکز نوآوری در حوزه نفت و گاز با همکاری شرکت آپادانا نیز در این راستا صورت گرفته است.
دکتر وحید حدادی اصل رئیس دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این مراسم گفت: دانشکده نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر توان بالایی در حوزه آموزشی و پژوهشی دارد.

وی افزود: اولویت ما در راه اندازی مرکز نوآوری انرژی این است که بتوانیم بستر حضور دانشجویان به صنعت و کارآفرینی را ایجاد کنیم.
رئیس دانشکده مهندسی نفت دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: به محض انعقاد تفاهم نامه زمینه اجرایی سازی آن پیگیری و دنبال خواهد شد.
مهندس غلاملو مدیرعامل شرکت آپادانا نیز در این مراسم گفت: پس از امضا این قرار داد به سرعت عملیات اجرایی سازی آن آغاز می شود.
وی افزود: بنابراین ما مبلغ مورد نیاز را به دانشگاه ارائه می کنیم تا فعالیت ها برای راه اندازی مرکز نوآوری انرژی به سرعت انجام شود.
مهندس میرمعزی رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی نفت نیز در این مراسم گفت: اولویت وزارت نفت توجه و حمایت از استارت آپ ها است. جلسه ای که هفته گذشته در وزارت نفت داشتیم به این موضوع تاکید شد.
وی اظهار داشت: برنامه داریم راه اندازی مرکز نوآوری انرژی که قرار است در دانشگاه صنعتی امیرکبیر با همکاری شرکت آپادانا انجام می شود را به عنوان نمونه و الگو در کشور توسعه دهیم.
رئیس هیات مدیره انجمن مهندسی نفت خاطرنشان کرد: بنابراین امیدواریم با سرعت و با استفاده از تجارب و نوآوری ها بتوانیم این مرکز را راه اندازی کنیم و این اقدام تبدیل به نمونه ای عملیاتی برای کشور شود.