رئیس دانشگاه خبرداد: دو اولویت دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای تحقق شعار سال

 | تاریخ ارسال: 1399/1/30 | 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه برای تحقق شعار سال دو محور افزایش قراردادهای صنعتی و توسعه شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و نوآور را در دستور کار خود قرار داده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی گفت: در برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به موضوع توسعه و افزایش قراردادهای صنعتی تاکید شده است و باتوجه به اینکه سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است این دانشگاه افزایش قراردادهای صنعتی را در اولویت برنامه های خود قرار داده است.
وی با بیان اینکه دانشگاه ها مستقیما در بخش تولید حضور ندارند، گفت: اما با اجرای قراردادهای صنعتی شروع بسیاری از تولیدات از دانشگاه خواهد بود چراکه دانش فنی لازم از سوی جامعه دانشگاهی ایجاد می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: برنامه داریم در سال جاری تعداد قراردادهای صنعتی این دانشگاه افزایش قابل توجهی داشته باشد.
دکتر معتمدی با بیان اینکه توسعه شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و نوآور در دانشگاه ها از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر می تواند نقش موثری در تحقق شعار سال داشته باشد، افزود: تعداد شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و نوآور دانشگاه صنعتی امیرکبیر از مرز ۲۰۰ واحد گذشته است و برنامه داریم تا پایان سال ۹۹ تعداد این واحدها از مرز ۳۰۰ واحد نیز عبور کند.
وی ادامه داد: در شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و نوآور این دانشگاه عمدتا اساتید، دانشجویان و فارغ التحصلان دانشگاهی فعالیت می کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: ارزش افزوده محصولات شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور و نوآور دانشگاه بسیار زیاد است.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: وجود بروکراسی های اداری یکی ازمشکلات اساسی تولیدکنندگان است و برای تحقق جهش تولید در کشور باید این نوع موانع برطرف شود.
وی خاطرنشان کرد: باید مسیری فراهم شود که مشکلات بروکراسی اداری برای بخش تولید کم شود چراکه تولید کنندگان از این موانع نگرانی زیادی دارند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: مشکلات بروکراسی اداری واحدهای تولیدی را فرسوده کرده و هزینه های تولید آنها را نیز افزایش می دهد این درحالی است که برای واردات به کشور تسهیلات بسیار بیشتر است و توزیع کنندگان ترجیح می دهند از کالاهای خارجی استفاده می کنند بنابراین اگر می خواهیم جهش تولید داشته باشیم باید این نوع مسائل برای تولید کنندگان حل شود.
دکتر معتمدی با بیان اینکه موضوع نقدینگی یکی دیگر از مشکلات تولید کنندگان به شمار می رود، گفت: در کشورهای توسعه یافته صنعتی از سوی بانک ها به واحدهای تولیدی وام با سودهای پایین اعطا می شود این درحالی است که در کشور ما وام هایی با سود ۱۵ تا ۲۵ درصد به واحدهای تولیدی ارائه می شود اما سود یک محصول به میزان سود وام نیست بنابراین همین امر موجب شده که از ظرفیت تولید در کشور کاسته شود.
وی با اشاره به شیوع بیماری کرونا و تعطیلی بسیاری از واحدهای صنعتی و تجاری در کشور افزود: در چنین شرایطی باید تسهیلات بیشتری برای واحدهای تولیدی ایجاد شود تا جهش تولید کاهش نداشته باشد.
دکتر معتمدی عنوان کرد: شعار جهش تولید که از سوی مقام معظم رهبری برای سال جاری تعیین شده فرصت خوبی است که همه دستگاه های ذیربط ازجمه مجلس شورای اسلامی، قوه قضائیه و دولت همت خود را بر اصلاحات لازم در قوانین و فرآیندهای تولید بگذارند.