کسب ۲۷ مقام ارزنده دانش آموزی و دانشجویی از مسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۱۹ در کشور کره جنوبی

 | تاریخ ارسال: 1398/5/27 | 
در آخرین روز از رقابت های بیست و چهارمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا در کشور کره جنوبی، نمایندگان کشورمان خوش درخشیدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : صبح امروز و در پایان رقابت های تیم ها در بخش های دانش آموزی و دانشجویی، تیم های ایرانی حاضر در این مسابقات موفق به کسب ۱۴ مقام قهرمانی؛ ۸ مقام نائب قهرمانی و ۵ مقام سومی این رقابت ها شد.
دکتر سروش صادق نژاد، عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا در این خصوص افزود: در بخش رقابت های دانش آموزی و در لیگ ربات های پرنده تیم AUTMan دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شد در رقابت با سایر رقبای خود از سایر کشورها، به مقام قهرمانی رقابت فنی لیگ ربات های پرنده سرعتی دست یابد. در همین لیگ و در رقابت اصلی نیز همین تیم موفق به کسب مقام دوم این رقابتها شد. در این لیگ تیمی از کشور چین به مقام نخست دست یافت. در لیگ ربات های پرنده داخل ساختمان نیز، تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کسب مقام سوم رقابت ها شد. در بخش دانش آموزی لیگ ربات های پرنده سرعتی نیز تیم رباتیک آرمان دختران از مشهد موفق به کسب مقام قهرمانی این دوره از رقابت ها شد.

در بخش لیگ ربات های شبیه سازی نیز تیم AUTMan-AMOS از دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رقابت با رقیبان خود از کشورهای چین، کره جنوبی، مکزیک، تایوان، ایران و سنگاپور موفق به کسب مقام سوم این رقابت ها شد.

در بخش ربات های ورزشی و در لیگ چالش ربات های سرعتی چرخدار نیز، تیم AUTMan دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق شد در رقابت با حریفان خود به مقام نائب قهرمانی این دوره از رقابت ها برسد. در بخش رقابت های چالشی و در لیگ خودروهای خودران این رقابتها؛ تیم Microdev از مشهد موفق به کسب مقام قهرمانی رقابت های فنی این دوره از رقابتها شد. در همین بخش و در رقابتهای لیگ خلاقیت و نوآوری؛ در بخش بزرگسالان تیم Hope از دانشگاه فنی و حرفه ای شمسی پور موفق به کسب مقام نائب قهرمانی و تیم Kerman_UPNOP از کرمان موفق به کسب مقام سوم این لیگ شدند. در بخش دانش آموزی این لیگ نیز تیم دانشمندان کوچک از مدرسه رباتیک امیرکبیر موفق به کسب مقام نخست این رقابت در رده سنی U۱۴ شد.

رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) افزود: در بخش دانش آموزی نیز کاروان رباتیک جمهوری اسلامی ایران بسیار خوش درخشید. در لیگ ربات های امداد و مدیریت بحران U۱۴ تیم دانش از دبیرستان متوسطه اول دانش قلهک موفق به کسب مقام قهرمانی دست یابد. در رده سنی U۱۹ نیز تیمهای دیگری از همین مجموعه موفق به کسب مقام قهرمانی و نائب قهرمانی این دوره از رقابتها شد. در لیگ رباتهای ورزشی فیرا نیز در رده سنی U۱۴ تیم دانش پلاس از دبیرستان دوره اول دانش قلهک موفق به کسب مقام اول و تیم دانش پرایم از همین دبیرستان موفق به کسب مقام دوم این رقابتها گردید. در رده سنی U۱۹ نیز تیم های ایران خوش درخشیدند و موفق شدند هر سه مقام این لیگ را به خودشان اختصاص دهند. در رقابتهای این لیگ، تیمهای سلام دیباجی از دبیرستان سلام دیباجی موفق به کسب مقام های اول و دوم و تیم خاتم از دبیرستان خاتم موفق به کسب مقام سوم شد.
در لیگ ماموریت غیرممکن که یکی از لیگ های مهم و اصلی فیرا می باشد، در رده سنی U۱۹ تیم لیگ توسط تیم پارسیس موفق به کسب مقام نخست بخش نرم افزار این لیگ شد. در همین رقابت نیز تیم رباتیک علامه طباطبایی از مدرسه علامه طباطبائی واحد آبشناسان موفق به کسب مقام نائب قهرمانی شد. در بخش سخت افزار این لیگ، تیم آرمان از موسسه فرهنگی آموزشی آرمان مشهد موفق به کسب مقام قهرمانی شد. در بخش مشترک این رقابت ها نیز تیم دانش دبیرستان دوره اول دانش قلهک و تیم کشور چین موفق به کسب مقام اول رده سنی U۱۴ و تیم علامه طباطبائی و تیم دیگری از کشور چین موفق به کسب مقام قهرمانی رده سنی U۱۹ شدند. در همین رده سنی نیز تیم مشترک پارسیس و تیم کشور ترکیه موفق به کسب مقام سوم این رقابت ها شدند. در همین لیگ و در مجموع نیز تیمهای علامه طباطبایی و تیم پارسیس از ایران موفق به کسب مقام اول و دوم رده سنی U۱۹ شدند.
رئیس اداره انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: امسال توانستیم در جلسه هیئت رئیسه فدراسیون جهانی رباتیک فیرا گزارشی از مراحل آماده سازی امکانات مورد نیاز برگزاری مسابقات جهانی سال ۲۰۲۰ ارائه بدهیم که با احتساب آن ایران تابستان ۱۳۹۹ میزبان برگزاری بزرگترین رویداد ورزشی رباتها در کشور خواهد بود. این افتخار بزرگ با توجه به سابقه ی حضور موفق گروه های مختلف ایرانی در بخش های دانش آموزی و دانشجویی و با توجه به توسعه ی فعالیت های علمی و پژوهشی کشور ایران در این حوزه از نظر خود حائز اهمیت می باشد. برگزاری این رقابت ها در ایران زمینه ساز ورود تیم های مطرح رباتیک دنیا به کشورمان و شکل گیری فعالیت های مشترک با دانشگاه ها و مراکز علمی دیگر کشورها است. این علم روز در دنیا که بسیاری از صنایع مختلف را در برمی گیرد؛ علاوه بر توسعه اقتصاد دانش بنیان و ایجاد خودکفایی در بسیاری از صنایع، به نخبگان ایرانی برای راه اندازی کسب و کارهای نوپا نیز کمک خواهد نمود. خوشبختانه برنامه¬های مختلفی در این حوزه مسابقاتی در سطح کشور توسط دانشگاه های مختلف برگزار می شود اما برگزاری مسابقاتی در این سطح برای اولین بار در کشور می تواند زمینه ساز ایجاد نگرشی جدید در فعالیت های علمی و پژوهشی و همچنین توسعه دانشگاه های نسل سوم کشور داشته باشد. همچنین با توجه به فعالیتهای خوب کمیته های فنی و اجرایی ایران در سالها گذشته و امسال و با توجه به انسجام موجود در این موضوع؛ با اکثریت آراء فدراسیون جهانی رباتیک فیرا بنده را به عنوان نائب رئیس فدراسیون برگزید که این فرصت را فراهم بیاورد تا بتوانیم بیش از پیش در توسعه فعالیتهای آموزشی، پژوهشی و کارآفرینانه در منطقه و جهان نقش مهمی ایفا نمائیم. این توفیق به لطف تلاش تمامی پژوهشگران ارزشمند کشورمان در این سال ها بدست آمده است و امید است به لطف خدا در راستای اهداف ارزشمند کشورمان مبنی بر تبدیل شدن به قطب علمی منطقه بتوانیم گام های موثری در این راستا برای جمهوری اسلامی ایران برداریم.

رئیس کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) افزود: بیست و چهارمین دوره رقابت های جهانی رباتیک فیرا، از تاریخ ۲۰ الی ۲۶ مردادماه ۹۸ و با حضور ۱۸۰۰ شرکت کننده در ۴ دسته اصلی رقابت های فیرا و در قالب ۱۱ لیگ دانشجویی و ۸ لیگ دانش آموزی در دو بخش U۱۴ و U۱۹ از ۱۸ کشور از جمله، آمریکا، آلمان، کره جنوبی، ترکیه، روسیه، مالزی، فلیپین، چین، هند، اندونزی، تایوان کانادا، ایران و ... در شهر چانگووان کشور کره جنوبی برگزار گردید. بیست و پنجمین دوره مسابقات جهانی رباتیک فیرا ۲۰۲۰ نیز سال آینده در کشور عزیزمان ایران برگزار می گردد.