برگزاری بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران

 | تاریخ ارسال: 1399/3/7 | 

صبح امروز هفتم خرداد ماه ۱۳۹۹ بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران به میزبانی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد. 

ارائه بیش از ۵۰۰ مقاله در کنفرانس مهندسی مکانیک
 
رییس دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی امیرکبیر از حضور ایرانیان مقیم خارج از کشور در کنفرانس مهندسی مکانیک خبر داد.
دکتر سلمان نور آذرنیز در بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران با اشاره به جزئیات برگزاری این کنفرانس، افزود: این کنفرانس اهدافی چون ارتباط صنعت با صنعتگران و دانشگاهیان را دنبال می‌کند.
وی ادامه داد: در این کنفرانس ۱۱۰۰ مقاله از محققان داخلی و محققانی ایرانی مقیم کشورهای ترکیه و انگلستان ارسال شد.
نور آذر خاطر نشان کرد: پس از انجام فرایند داوری از این تعداد ۵۶۰ مقاله پذیرش شد.
وی یادآور شد: این کنفرانس به صورت حضوری و مجازی برگزار می‌شود.
 
سایر موارد مهم مطرح شده در حاشیه این کنفرانس:
 
استقرار ۳۰۰ شرکت دانش‌بنیان
در مرکز نوآوری دانشگاه صنعتی امیرکبیر امیرکبیر تا پایان سال

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه مراکز نوآوری در دانشکده‌های این دانشگاه و افزایش نوآوری را از برنامه‌های این دانشگاه برای رسیدن به نسل سوم دانست و گفت: با اقدامات انجام شده تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ما به ۲۳۰ شرکت رسیده است و تا پایان سال جاری از مرز ۳۰۰ شرکت عبور خواهد کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر سید احمد معتمدی در بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران با اشاره به اقدامات این دانشگاه در زمینه توسعه علمی و صنعتی، افزود: در این راستا ارتقای علمی دانشگاه از طریق قرار گرفتن در میان دانشگاه‌های نسل سوم را در دستور کار قرار داده‌ایم. دانشگاه‌های نسل سوم دانشگاه‌هایی هستند کارآفرین که در عرصه‌های اقتصادی نقش‌آفرینی می‌کنند.
وی با بیان اینکه برای رسیدن به این نوع دانشگاه‌ها گام‌های موثری برداشته شده است، یادآور شد: نمونه آن ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان است که از ۱۴ شرکت در سال ۱۳۹۳ از مرز ۲۳۰ شرکت عبور کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این تعداد تا پایان سال جاری از مرز ۳۰۰ شرکت عبور خواهد کرد، اضافه کرد: علاوه بر آن اقدام به ایجاد مراکز نوآوری در دانشکده‌ها کرده‌ایم که از آن جمله می‌توان به مرکز نوآوری دانشکده مکانیک این دانشگاه اشاره کرد.
وی ابراز امیدواری کرد که با برنامه‌های مهارت افزایی که در این مرکز نوآوری اجرایی می‌شود، آثار دانشگاه نسل سوم به طور ملموس در این دانشگاه مشاهده شود.
معتمدی، افزایش قراردادهای صنعتی و توسعه نوآوری را از جمله برنامه‌های این دانشگاه برای رسیدن به دانشگاه نسل سه نام برد و یادآور شد: برگزاری چنین نشست‌هایی از دیگر فعالیت‌هایی است که ما را در رسیدن به دانشگاه نسل سوم و ارتقای علمی یاری می‌کند.
 
احتمال تغییر در پذیرش دانشجویان پزشکی/دلیل گرایش جوانان به رشته‌های درآمدزا
قائم مقام ستاد توسعه فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که بر اساس یک پیشنهاد اولیه در آینده پذیرش در رشته‌های پزشکی از مسیر یکی از رشته‌های مهندسی یا علوم پایه عبور می‌کند، گفت: به دلیل افول صنایع رغبت برای پذیرش در رشته‌های پزشکی افزایش یافته است و ما از وزارت آموزش و پرورش خواستیم در زمینه هدایت تحصیلی دانش‌آموزان شفاف عمل کند.
دکتر منصور کبگانیان  در بیست و هشتمین کنفرانس بین‌المللی انجمن مهندسان مکانیک ایران با بیان این که کشوری مانند ایران باید به پیشرفت‌های وسیعی برسد، افزود: کمتر کشوری مانند ایران دارای تنوع آموزشی، آمایشی و نخبگانی وسیع و امکانات استراتژیک و جغرافیایی است که این عوامل از جمله عوامل انگیزشی پیشرفت است.
وی با اشاره به عدم همکاری کشورهای غربی با ایران، اظهار کرد: این کشورها به دلیل روحیه سلطه‌طلبی که دارند، از همکاری با ایران ممانعت به عمل آوردند  و این امر موجب شد تا جوانان کشور برای پیشرفت کشور گام‌های اساسی بردارند.
کبگانیان با اشاره به تاکیدات و تصمیمات کشور برای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان با بیان این که این اقتصاد به طور کامل در کشور شکل نگرفته است، ادامه داد: موضوع اقتصاد نفتی برای حذف از اقتصاد کشور نیاز به زمان طولانی دارد، ولی در تفکرات تصمیم‌گیران این است که به جای تکیه بر نفت بر دانش اتکا شود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان این که در این راستا نقش متخصصان فنی و مهندسی پر رنگ‌تر است، یادآور شد: علیرغم جفایی که به این حوزه شده است، ولی این حوزه می‌تواند در رفع چالش‌ها موثر باشد؛ در حال حاضر هجوم دبیرستانی‌ها به سمت رشته‌های تجربی است و بررسی آمارها نشان می‌دهد که ما در این زمینه آمار خوبی نداریم.
کبگانیان با اشاره به گفته‌های وزیر بهداشت در زمینه پایین بودن آی‌کیو برای ورودی‌های رشته تجربی، خاطر نشان کرد: در حال حاضر رشد تقاضا برای ورود به رشته‌های تجربی یک رشد کاریکاتوری دارد و این امر موجب می‌شود که افراد دارای هوش بالا دچار سرخوردگی شوند.
قائم مقام ستاد توسعه فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر لزوم بازنگری در پژوهش دانشجویان رشته پزشکی، یادآور شد: بر اساس یک پیشنهاد اولیه که مورد پذیرش قرار گرفته است، قرار است در چند سال آینده ورودی به رشته‌های پزشکی از مسیر یکی از رشته‌های مهندسی یا علوم پایه عبور کند.
به گفته وی، فردی که با بدن انسان سرو کار دارد، نیاز است تا اطلاعات مبنایی در خصوص علوم پایه و مهندسی داشته باشد.

وی با اشاره به نقش رشته‌های فنی و مهندسی در توسعه کشور، یادآور شد: در صنایع ممکن است که از روش‌های گوناگون اقدام به واردات برخی قطعات شود، ولی در حوزه مهندسی مکانیک باید فرد از ابتدا وارد بخش‌های طراحی و ساخت شود. هنر در کارخانه داشتن نیست، بلکه صنعت‌داری مهم است.
قائم مقام ستاد توسعه فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی سازگاری رشته مهندسی مکانیک با همه زمینه‌ها را از مزایای این رشته دانست و یادآور شد: نمونه آن هوش مصنوعی است که سند آن در ستاد نقشه راهبری در حال تدوین است و بررسی‌ها نشان می‌دهد که در آینده مهندسی مکانیک خود را با پیشرفت‌های سراسر جهان تطبیق خواهد داد.
وی با انتقاد از ورود نخبگان به رشته‌های درآمدزا دلیل آن را افول صنایع دانشی دانست و یادآور شد: این در حالی است که اگر تا دو سال آینده را با حوصله طی کنیم، اطمینان داریم که این رشته جایگاه خوبی خواهد داشت.
کبگانیان همچنین خاطر نشان کرد: علاوه بر آن ما از وزارت آموزش و پرورش خواستیم که در زمینه روشن کردن زمینه کاری جوانان و هدایت تحصیلی آنها شفاف‌سازی صورت گیرد.
قائم مقام ستاد توسعه فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی، اضافه کرد: بسیاری از اساتید گله دارند که قابلیت‌های هوشی در ورودی‌های جدید کاهش یافته که قطعا این یک کسالت مقطعی است و برطرف خواهد شد.
 
توجه به مقالات کاربردی در دستور کار وزارت علوم
معاون دانشجویی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری از توجه ویژه به تولید مقالات کاربردی در سال جاری خبر داد.
به گزارشروابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر مجتبی صدیقی در بیست و هشتمین کنفرانس مهندسی مکانیک با اشاره به وقفه ایجاد شده در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی با شیوع کرونا در کشور، افزود: ولی در این اپیدمی شاهد اتفاقات مهمی به ویژه در حوزه دانشجویی بودیم به گونه‌ای که پتانسیل‌های سخت افزاری و نرم افزاری خوبی در دانشگاه‌ها ایجاد شد.
وی با بیان اینکه این پتانسیل موجب شد تا بدون وقفه کلاس‌های مجازی دانشگاه‌ها برگزار شود، ادامه داد: بر این اساس ما در تلاش هستیم که در کنار مقالات علمی که تولید می‌شود، در سال جاری به مقالات کاربردی توجه ویژه‌ای صورت گیرد.
صدیقی با اشاره به نقش مهندسی مکانیک در رفع نیازها، یادآور شد: مهندسی مکانیک باید نقش خود را برای کاهش دردهای مردم ایفا کند و در این راستا نقش مقالات کاربردی بسیار مهم است.