بررسی نقش علوم متالوگرافی در ساخت قطعات صنعتی در قالب یک مسابقه علمی

 | تاریخ ارسال: 1398/6/23 | 

با توجه به نقش کلیدی علوم متالوگرافی در طراحی و ساخت قطعات، از سوی دانشگاه صنعتی امیرکبیر چهارمین دوره مسابقات متالوگرافی در آبان ماه برگزار خواهد شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : مسابقه سراسری متالوگرافی یکی از ۶ رویداد اتحادیه انجمن‌های علمی مهندسی مواد و متالورژی است که تحت نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هرساله به میزبانی دانشگاه‌های مختلف برگزار می‌شود.
چهارمین دوره این مسابقات، در روزهای اول و دوم آبان ماه سال جاری به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و به ریاست دکتر موسوی خوئی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی معدن و متالورژی برگزار خواهد شد.
مسابقات ملی متالوگرافی، رقابتی در حوزه علم بلورشناسی و متالوگرافی است و در این علم با آماده ‌سازی نمونه‌های فلزی، شرایط را برای مطالعه ریز ساختار فلزات مهیا می‌شود و سپس به کمک ابزارهای دقیق و بررسی فازهای تشکیل ‌دهنده‌ نمونه، به پیش‌بینی خواص و عملکرد قطعه موردنظر پرداخته می‌شود.
درک رابطه میان خواص میکروسکوپی و ریزساختار قطعات، نقش کلیدی در توسعه و تولید محصول ایفا می‌کند از این رو تقریبا هر قطعه صنعتی یک مرحله متالوگرافی را پشت سر می‌گذارد.
با توجه به اهمیت علم متالوگرافی در صنعت تولید قطعات، انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای دومین بار میزبانی این دوره از مسابقات را بر عهده گرفت.
برگزاری کارگاه‌های جانبی از برنامه‌های جنبی این دوره از مسابقات است که از آن جمله می‌توان به کارگاه‌های "شناسایی و انتخاب مواد" اشاره کرد که در روز ۲۸ شهریور،  برگزار می‌شود.
کارگاه‌های"کلید فولاد و بازیافت باتری‌های مستعمل" در روز ۱۸ مهر و کارگاه "مقاله نویسی" در روز ۲۵ مهر ماه جاری برگزار خواهد شد.