چهارمین بزرگداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1398/6/27 | 
مراسم چهارمین بزرگداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی بیست و هفتم شهریور ماه در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد.
رئیس سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضر ۷۱ دانشگاه دارای مرکز پایش و تندرستی هستند که امیدواریم تا سال آینده تمام دانشگاه ها به مرکز پایش و تندرستی تجهیز شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر  مجتبی صدیقی در مراسم چهارمین بزرگداشت روز جهانی ورزش دانشگاهی که در دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد، گفت: در حوزه ورزش در ۶ سال اخیر تلاش های زیادی در ابعاد مختلف صورت گرفته است که مهمترین بخش آن شناخت وضعیت جسمی دانشجویان است. در حوزه روانی و آسیب های اجتماعی، چند سالی است که طرح پایش در قالب طرح سیمای زندگی دانشجویی انجام می شود و این طرح تاکنون سه بار انجام شده و نتایج خوبی از آسیب های اجتماعی در جمع دانشجویان را ارائه داده است.
رئیس سازمان امور دانشجویان افزود: اکنون ما می دانیم سطح آسیب های اجتماعی در جمع دانشجویان کل کشور چگونه است. به عنوان مثال وضعیت مواد، مشکلات روانی، افسردگی و نگرانی به آینده در بین دانشجویان وجود دارد و همه این موارد از طرح پایش که انجام شده است، به دست آمده و براساس آن طرح های مداخله ای مانند پیشگیری از ایدز، پیشگیری از آسیب های اجتماعی و دانشگاهی عاری از دخانیات براساس نتایج این طرح برگزار شده است.
وی با بیان اینکه در حوزه جسم و تندرستی نیز باید این کار انجام شود، خاطرنشان کرد: پایش سلامت و تندرستی دانشجویان را اداره کل تربیت بدنی سازمان امور دانشجویان پیگیری می کند و تاکنون در ۷۱ دانشگاه مرکز پایش سلامت و تندرستی راه اندازی شده است و ما امیدواریم تا سال آینده در تمام دانشگاه ها، مرکز پایش تندرستی راه اندازی شده و هیچ دانشگاهی نباشد که این مرکز را نداشته باشد ما نیز کمک مالی برای تجهیز این مراکز خواهیم کرد.

صدیقی ادامه داد: دانشجوی ما باید از وضعیت جسمی خود مطلع باشد و اگر ضعف هایی مانند ضعف های قامتی، اسکلتی و سایر موارد را داشته باشد آن را رفع نماید. وظیفه اصلی ما از بحث پایش، شناخت وضعیت جسمی دانشجویان، دانستن ضعف ها و تلاش برای رفع آن است.
رئیس سازمان امور دانشجویان تصریح کرد: در گام دوم برنامه ما توسعه فضاهای ورزشی در دانشگاه ها است که در حال حاضر این فضا دو متر مربع بوده که ما امیدواریم تا پایان برنامه ششم توسعه آن را به دو و نیم مترمربع برسانیم و برای رسیدن به این عدد یک سری طرح های بزرگ و کوچک داریم که باید اجرایی کنیم.

معاون وزیر علوم به ایجاد چمن های مصنوعی اشاره کرد و گفت: تاکنون ۲۷ چمن مصنوعی در دانشگاه ها افتتاح شده و تا ۶ روز آینده تعداد دیگری نیز افتتاح خواهد شد. دانشگاه هایی که قصد راه اندازی چمن های مصنوعی دارند، زودتر لیست خود را به اداره کل تربیت بدنی سازمان ارائه دهند تا ما بتوانیم کمک های مالی خود را ارسال کنیم.
صدیقی به تجهیز اتاق سلامت خوابگاه ها اشاره و تصریح کرد: باید اتاق سلامت خوابگاه ها تجهیز شوند و هیچ خوابگاه ملکی نداشته باشیم که فاقد اتاق تندرستی باشد. برای خوابگاه های غیر ملکی نیز بردن تجهیزات ورزشی اشکالی ندارد. در حال حاضر جوانان ما دچار کم تحرکی شده اند و آن هم به این دلیل است که بیشتر زمان خود را در فضای مجازی می گذرانند و بنابراین باید شور و نشاط ورزش را در دانشگاه ها بیشتر کنیم تا نسل سالم تری داشته باشیم.
وی به برگزاری مسابقات دانشجویی پرداخت و گفت: در این زمینه المپیادهای ورزشی همگانی به طور منظم برگزار می شود. امسال در دانشگاه بوعلی همدان و الزهرا برگزار شد، دور بعدی آن در شهرستان شهر کرد برگزار می شود. در حوزه بین المللی نیز یونیورسیاد دانشجویی دنبال می شود و امسال کاروان دانشجویی ما مقام نهم کل جهان را کسب کرد.
صدیقی خاطرنشان کرد: تاکنون در طرح پایش تندرستی ۴۰ هزار ثبت اطلاعات شده است که امیدواریم این اطلاعات بیشتر شود و در آخرین طرح سیمای زندگی دانشجویی که در سال ۹۶ و اوایل ۹۷ برگزار شد، ۹۳ هزار دانشجو شرکت کردند که امیدواریم در حوزه پایش تندرستی نیز تعداد زیادی از دانشجویان نیز شرکت کنند.
وی افزود: ما به دانشجویان جدیدالورود کارنامه سلامت جسمی و روانی ارائه می کنیم و در کنار آن این طرح پایش تندرستی بسیار کمک کننده است.
رئیس سازمان امور دانشجویان به بحث ورزش دانشجویان دختر اشاره و خاطرنشان کرد: باید توجه جدی به ورزش دختران در دانشگاه ها شود.