رئیس دانشگاه خبرداد: برگزاری ترم تحصیلی جدید دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت ترکیبی/آغاز تحصیل دانشجویان جدید الوورد دانشگاه از ابتدای آبان ماه

 | تاریخ ارسال: 1399/6/17 | 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: ترم تحصیلی جدید این دانشگاه به صورت ترکیبی از آموزش مجازی و حضوری برگزار می شود.
دکتر سید احمد معتمدی با بیان اینکه طی یک سال گذشته هیچگاه دانشگاه تعطیل نبود گفت: از ابتدای شهریورماه کلاس دروس عملی دایر شد و دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی که پروژه داشتند نیز طی ماه های گذشته توانستند در دانشگاه حضور یابند.
وی افزود: کلاس دروس عملی باید به اتمام برسد تا بتوانیم ترم جدید را آغاز کنیم تا شاهد تراکم حضور دانشجویان در دانشگاه نباشیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: از ۲۹ شهریورماه به صورت رسمی ترم تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ برای دانشجویان قدیم آغاز می شود و اسامی دانشجویان جدیدالورود نیز پس از این تاریخ به دانشگاه ها اعلام خواهد شد.
برگزاری ترم تحصیلی جدید به صورت ترکیبی

دکتر معتمدی ادامه داد: کلاس های درسی دانشگاه به صورت ترکیبی حضوری و مجازی خواهد بود البته برنامه ریزی بیشتر براساس مجازی خواهد بود.
وی عنوان کرد: اگر در طول یک ترم دانشجو اصلا حضور نداشته و با استاد ارتباط نداشته باشد صحیح نیست چراکه این روند مشکلات زیادی را ایجاد خواهد کرد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است دانشجویان کارشناسی دو هفته به صورت حضوری و دانشجویان تحصیلات تکمیلی ۴ هفته به صورت حضوری تحصیل خود را ادامه دهند.
دکتر معتمدی ادامه داد: زمان حضور دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در دانشگاه به نحوی برنامه ریزی شده است که بایکدیگر تداخل نداشته باشند.
وی افزود: براساس این برنامه ریزی دانشجویان می توانند ارتباط نزدیک تری با اساتید داشته باشند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد:  به نحوی برنامه ریزی صورت گرفته که زمان حضور دانشجویان تحصیلات تکمیلی در دانشگاه بیشتر باشد چراکه این دانشجویان پروژه های عملی بیشتری را پیگیری می کنند.
دکتر معتمدی ادامه داد: درب های دانشگاه به روی تمام دانشجویان باز است و اگر دانشجویی کارخاصی داشته باشد می تواند در هرصورتی به دانشگاه وارد شود.
وی اظهار داشت: زمان بندی دقیق حضور دانشجویان کارشناسی و تحصیلاتی تکمیلی از سوی معاونت آموزشی به زودی اعلام خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این طرح به نحوی برنامه ریزی شده است که شرایط دانشجویان ساکن در دیگر شهرها نیز مدنظر قرار گرفته شود.
ورود دانشجویان جدید الورود از ابتدای آبان ماه
دکتر معتمدی با بیان اینکه دانشجویان جدیدالورود از ابتدای آبان ماه وارد دانشگاه می شوند، افزود: فرآیند ثبت نام و آشنایی دانشجویان با دانشکده ها و محیط دانشگاه طی چند روز انجام می شود و پس از آن آموزش به صورت مجازی دنبال خواهد شد.
وی گفت: دانشجویان جدید الورود یک هفته قبل از امتحانات نیز برای رفع اشکال به صورت حضوری به دانشگاه می آیند و امتحانات نیز به صورت حضوری برگزار خواهد شد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: باتوجه به اینکه دروس دانشجویان جدیدالورود به صورت مجازی آموزش داده می شود تعداد واحدهای ارائه شده به این دانشجویان نیز کمتر خواهد بود.
دکتر معتمدی عنوان کرد: تمامی برنامه ریزی های صورت گرفته باتوجه به شرایط فعلی صورت گرفته و اگر طی ماه های آینده شرایط سخت تر شود مجددا براساس تصمیمات ستاد کرونا فعالیت خواهیم کرد.
وی با بیان اینکه سنجش نمی تواند مجازی باشد، گفت: ترم گذشته سنجش دانشجویان به صورت ارزیابی بود اما باتوجه به اینکه برخی از  دانشجویان نیازمند معدل هستند بنابراین برنامه داریم که امتحانات را ترم جدید به صورت حضوری برگزار کنیم تا بتوانیم به دانشجویان نمره دهیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: زمان برگزاری امتحانات از یک هفته به دو هفته افزایش یافته تا تراکم دانشجویان در محیط دانشگاه کاهش یابد.
دکتر معتمدی افزود: امتحانات دانشجویان کارشناسی و تحصیلات تکمیلی نیز در زمان های متفاوت برگزار خواهد شد تا شاهد تراکم جمعیت دانشجویان در زمان برگزاری امتحانات نباشیم.

 
نحوه دفاع پایان نامه ها در شرایط کرونایی

وی اظهار داشت: دفاع از پایان نامه ها نیز به صورت حضوری بوده و در ترم جاری نیز همین روال دنبال خواهد شد اما اگر استادی به دلیل مشکل بیماری نتواند در جلسه حضور یابد بستری فراهم می شود که وی به صورت مجازی در جلسه دفاع حاضر شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: حضور استاد راهنما و دانشجو در زمان دفاع از پایان نامه الزامی است.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: مانند ترم گذشته مدعوین نمی توانند در جلسه دفاع حاضر شوند.
وی درخصوص فعالیت آزمایشگاه های دانشگاه نیز گفت: آزمایشگاه های دانشگاه باز بوده اند و دانشجویان براساس برنامه ریزی صورت گرفته از سوی اساتید در این مکان ها حضور می یابند البته به نحوی برنامه ریزی شده است که شاهد تراکم جمعیت دانشجویان در آزمایشگاه ها نباشیم.

 
نحوه اسکان دانشجویان در خوابگاه ها در شرایط کرونایی

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: سعی شده که خوابگاه ها به صورت تک نفره و در مواردی که اتاق بسیار بزرگ است به صورت دو نفره باشد.
دکتر معتمدی ادامه داد: در صورتی که اتاق های خوابگاهی به صورت تک نفره اسکان داده شوند ظرفیت خوابگاهی دانشگاه هزار و ۲۰۰ دانشجو خواهد بود و اگر در برخی اتاق ها دو نفر اسکان داده شوند ظرفیت خوابگاهی دانشگاه حدود هزار و ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر خواهد بود.
وی تاکید کرد: البته سعی دانشگاه براین است که اتاق های خوابگاه به صورت اسکان تک نفره طراحی شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: اگر بخواهیم براساس پروتکل های وزارت علوم عمل کنیم دانشجویان بیشتری را می توانیم در خوابگاه ها اسکان دهیم اما ما دراین خصوص سخت گیرانه عمل کردیم و قصد داریم که اسکان دانشجویان در اتاق های خوابگاهی تک نفره باشد.
دکتر معتمدی افزود: سلف های مکمل نیز فعالیت می کنند البته سوبسید های بیشتری به دانشجویان اختصاص داده خواهد شد و اگر در زمان هایی تعداد بیشتری از دانشجویان در دانشگاه حضور یابند سلف های دانشگاه نیز فعالیت خواهند کرد.

 
اساتید باید ۲۰ ساعت در دانشگاه حضور یابند

وی با بیان اینکه دورکاری کارمندان و اساتید دانشگاه براساس مصوبات ستاد کرونا است، گفت: اساتید باید ۴۰ ساعت در دانشگاه حضور داشته باشند اما در شرایط فعلی و به دلیل بیماری کرونا قرار است که اساتید ۲۰ ساعت در دانشگاه حاضر باشند و مابقی ساعات موظفی آنها در قالب دورکاری پیگیری شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: اگر اساتید در دانشگاه حضور نداشته باشند به دانشگاه لطمه وارد می شود.
دکتر معتمدی گفت: البته اساتید، کارمند و دانشجویی که کرونا داشته باشند و یا یکی از اعضای خانواده آنها کرونا داشته باشند از این قاعده مستثنی خواهند بود.
وی افزود: همچنین اساتیدی که دارای بیماری زمینه ای هستند نیز از این قاعده مستثنی هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: معاونت توسعه دانشگاه درحال انجام پروژه ای است که بتواند زمینه دور کاری کارمندان را نیز فراهم کند به نحوی که دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه برای انجام فعالیت های اداری صرفا مجبور به حضور در محیط دانشگاه  نباشند و از طریق یک سیستم الکترونیکی بتوانند درخواست های خود را پیگیری کنند.
دکتر معتمدی عنوان کرد: باتوجه به اینکه دروس دانشگاه به صورت مجازی دنبال می شود شرایط دورکاری اساتید فراهم است اما هنوز شرایط دورکاری کارمندان دانشگاه به طورکامل فراهم نشده که با راه اندازی سیستم الکترونیکی این روند عملی خواهد شد.
وی ادامه داد: زیرساخت های لازم برای آموزش مجازی دانشگاه در ترم گذشته تقویت شد و در ترم جدید نیز مشکلات شناسایی و برطرف شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: شیوع بیماری کرونا و مجازی شدن فعالیت دانشگاه ها موجب شده تا این روند در رتبه بندی و کیفیت آموزش تاثیر داشته باشد اما اساتید دانشگاه درتلاش هستند تا کیفیت آموزشی و پژوهشی دانشگاه ارتقا یابد.
دکتر معتمدی گفت: دانشگاه های معتبر دنیا نیز نگران فعالیت های علمی خود هستند و براساس رصدی که صورت گرفته بسیاری از این مراکز نیز فعالیت ترکیبی را اجرا می کنند.
وی تاکید کرد: نحوه حضور دانشجویان در دانشگاه به نحوی برنامه ریزی شده است که از ۲۵ درصد بیشتر نباشد.

 
تسهیلات دانشگاه برای دانشجویان شهریه پرداز

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه شهریه دانشجویان شهریه پرداز این دانشگاه در سال جاری ۲۰ درصد افزایش یافت، گفت: این درحالی است که براساس تورم موجود باید شهریه دانشجویان ۵۰ درصد افزایش می یافت.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: تصور اشتباهی در میان دانشجویان، استاد و مسئولان کشور و سازمان مدیریت برنامه ریزی به وجود آمده که هزینه دانشجویی به دلیل شرایط فعلی کاهش یافته اما این موضوع صحیح نیست چراکه تنها هزینه تغذیه دانشگاه ها با کاهش مواجه بوده است.
وی ادامه داد: هزینه پرسنلی دانشگاه برقرار است و براساس مصوبه دولت حقوق کارمندان و اساتید  ۴۰ درصد افزایش یافت که این میزان افزایش از محل صرفه جویی ها باید تامین شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال گذشته این دانشگاه بیش از۲۰ میلیارد کسری داشت که با افزایش حقوق کارمندان و اساتید در سال جاری نیز با مشکل مالی مواجه خواهیم شد.
دکتر معتمدی اظهار داشت: این درحالی است که بودجه دانشگاه در سال جاری تنها ۱۵ درصد رشد داشته است بنابراین در سال جاری برای تامین اعتبارات پرسنلی دانشگاه با مشکلات زیادی مواجه خواهد شد.
وی افزود: به طور مثال باتوجه به اینکه کارمندان کمتری در دانشگاه حضور دارند اما تاسیسات دانشگاه روشن است و تمامی این تاسیسات برای دانشگاه هزینه دارد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: براین اساس شهریه دانشجویان شهریه پرداز کاهش نخواهد داشت اما تسهیلاتی برای دانشجویان درنظر گرفته خواهد شد.
دکتر معتمدی تاکید کرد: در پردیس کیش و پردیس های اقماری به دلیل اینکه کلاس ها به صورت مجازی برگزار می شود هزینه اسکان و رفت و آمد اساتید کاهش یافت بنابراین به دانشجویان این پردیس ها تخفیف هایی در شهریه داده شد.