توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست مورد بررسی قرار گرفت

 | تاریخ ارسال: 1399/6/31 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست را مورد مطالعه قرار دادند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، گلچهر امینی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «مطالعه تئوری و تجربی انتقال آب در لایه هیبریدی نانولیفی آبگریز- آبدوست» گفت: غشاهای آبگریز تنفس‌پذیر در بسیاری از حوزه‌ها از جمله غشاهای تصفیه آب، منسوجات پزشکی (گان‌های بیمارستانی) و منسوجات حفاظتی کاربرد دارند.
وی افزود:  این دسته از غشاها از یک سو قابلیت عبور بخار آب را دارند و از طرف دیگر در برابر نفوذ آب مقاوم هستند.
وی با بیان اینکه تولید پوشاک محافظ برای کارکنان صنایع از جمله صنایع شیمیایی و کادر درمان از اهمیت بالایی برخوردار است، بیان کرد: در شرایط کنونی جهان، با پیشرفت صنایع و گسترش خطرات بالقوه برای نیروی کار و اهمیت حفظ سلامت نیروی کار چه در محیط های صنعتی و چه در محیط‌های درمانی،  نقش تجهیزات حفاظت شخصی مناسب پررنگ‌تر شده است.
وی ادامه داد: این دسته از غشاها می‌بایست به گونه ای طراحی شوند تا ضمن حفاظت از شخص در مقابل خطرات شیمیایی و میکروبی، راحتی شخص را نیز فراهم کند.
امینی خاطر نشان کرد: در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که افراد شاغل در مشاغل پر خطر از جمله کادر بیمارستانی و پرسنل صنایع به دلیل داشتن احساس ناخوشایند ناشی از استفاده از تجهیزات حفاظت شخصی ناگزیر به عدم استفاده از این تجهیزات می‌شوند و خود را در معرض خطرات قرار می‌دهند.
وی با بیان اینکه انتقال بخار آب (عرق بدن) از این غشاها اهمیت دارد، افزود: این پژوهش نیز با هدف طراحی غشایی محافظ با قابلیت تنفس‌پذیری و انتقال عرق بدن شخص به بیرون به نحوی که راحتی پوشنده را فراهم کند، انجام شده‌است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: غشاهای تولید شده ضمن دارا بودن تنفس‌پذیری مطلوب (انتقال مناسب عرق بدن شخص به بیرون) مانع از نفوذ حلال‌های آلی به سمت بدن شخص می‌شوند؛ به بیان دیگر غشا طراحی شده در مقابل عوامل شیمیایی و ذرات موجود در محیط های کار نفوذ ناپذیر است و از شخص محافظت به عمل می آورد اما از طرف دیگر قابلیت عبور بخار آب حاصل از عرق بدن شخص را به بیرون دارد.
به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، نتایج به دست آمده از این پژوهش می‌تواند برای تولید کنندگان پوشاک حفاظتی (از جمله پوشاک کارکنان صنایع شیمیایی، کادر بیمارستان‌ها و ...) مورد توجه قرار گیرد.
وی با بیان اینکه غشا محافظ پیشنهاد شده، با به کارگیری یک جز نانولیفی آبگریز و یک جز آبدوست با استفاده از فرایند الکتروریسی تولید شد و مورد آزمون قرار گرفت، گفت: انتقال بخار آب از غشا تولید شده نیز با استفاده از تئوری های موجود مدلسازی شد.
وی عنوان کرد: به منظور بهبود خاصیت حفاظتی غشا از ذرات اکسید گرافن که به عنوان سدی در برابر نفوذ حلال‌های آلی عمل می کنند، استفاده شد. خاصیت نفوذ ناپذیری (سدگر بودن) غشاها با افزودن ذرات اکسید گرافن تقویت شد و منجر به کاهش ۸۷درصدی  نفوذ بخار تولوئن از غشا و بهبود خاصیت حفاظتی آن شد.
وی با اشاره به کاربرد این غشا گفت: از غشا تولید شده می توان برای تولید تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمیایی استفاده کرد؛ به علاوه با توجه به ویژگی های غشا تولید شده امکان ارزیابی و استفاده از در تولید پوشش‌های محافظتی کادر درمانی (گان های پزشکی) نیز وجود دارد.
وی ادامه داد: همان‌طور که بیان شد از آنجایی‌که غشاهای آبگریز آبدوست کاربردهای بسیاری در زمینه‌های مختلف دارند، مورد توجه پژوهشگران قرار گرفته‌اند. دو مقاله از این پژوهش چاپ شده است و یک مقاله دیگر نیز درحال نگارش است.
وی با تاکید بر این که این کار در راستای ارزیابی و امکان سنجی تولید صنعتی غشا محافظ انجام گرفت، گفت: ویژگی غشا حفاظت از پوشنده در مقابل بخار حلال‌های آلی و ذرات موجود در محیط است در حالی که عرق بدن شخص را به بیرون منتقل می‌کند و بدن پوشنده را خشک و خنک نگه می‌دارد تا مانع از ایجاد تنش حرارتی در بدن پوشنده شود.
وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: تنفس پذیری و سبک بودن غشا تولید شده مزیتی است که این غشا نسبت به غشاهای محافظتی متداول دارد.
امینی افزود: از غشا تولید شده می توان برای تولید تجهیزات حفاظت شخصی کارکنان صنایع شیمایی استفاده نمود. به علاوه با توجه به ویژگی های غشا تولید شده امکان ارزیابی و استفاده از در تولید پوشش‌های محافظتی کادر درمانی نیز وجود دارد.
گفتنی است: اساتید راهنمای این پروژه آقای دکتر محمد کریمی، آقای دکتر فرزین ذکایی آشتیانی اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده اند.