نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1398/7/10 | 

نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، چهارشنبه ۱۰ مهر ماه ۱۳۹۸ برگزار شد.

در این مراسم:

مدیرکل امور آزمایشگاه‌ها دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
مهمترین ابزار برای پیشرفت در حوزه آزمایشگاهی، تیم‌سازی است

رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: مهمترین ابزار برای پیشرفت در حوزه آزمایشگاهی و تولید و فناوری، کار گروهی و تیم سازی است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکتر علی نیکبخت مدیرکل امور آزمایشگاه‌ها دانشگاه صنعتی امیرکبیر  در نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی گفت: ایران در حال حاضر در یک جنگ اقتصادی تمام عیار حضور دارد و شاید این جنگ اقتصادی خیلی بد نباشد، زیرا می‌توانیم از این تحریم‌ها به عنوان فرصت استفاده کنیم. هر کدام از ما باید در این شرایط حساس وظیفه خود را به درستی اجرا کنیم.
نیکبخت با بیان اینکه طی چند سال گذشته در حوزه تولید علم با پیشرفت روبه رو بوده ایم، تصریح کرد: آموزش عالی در دهه ۶۰ به نیروی کار پرداخت، از دهه ۷۰ به بعد تعداد دانشجویان تحصیلات تکمیلی افزایش پیدا کرد و در ادامه نیز تعداد انتشارات افزایش یافت این فرآیند موجب شد اکنون ایران در حوزه تولید علم به رتبه ۱۶ جهان و رتبه اول خاورمیانه دست یابد.
رئیس آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: ایران بعد از دهه ۶۰ به توسعه و تولید فناوری پرداخت در این زمینه تاکنون ۱۰ هزار میلیارد تومان فروش داشته ایم. در حقیقت شرکت‌های دانش بنیان و آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی به عنوان قطعه‌های یک پازل در کنار هم قرار گرفته اند و با تلاش و پشتکار به این رتبه دست یافته اند.
وی با بیان اینکه یکی از عناصر مهم برای رسیدن به اهداف، شرکت در کار‌های گروهی است، خاطر نشان کرد: مهمترین ابزار برای پیشرفت در حوزه آزمایشگاهی و تولید و فناوری، کار گروهی و تیم سازی است؛ بنابراین هر یک از ما موظف هستیم نقش خود را به بهترین نحو ایفا کنیم. در حقیقت شبکه‌های آزمایشگاهی در راستای نیل به ارتقای سطح خدمات و آزمایشگاه‌های کشور راه اندازی شده اند و امیدوار هستیم این بخش پیش از پیش ارتقا یابد.

اسدی فرد در بین رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی:
شبکه آزمایشگاهی بیش از ۲ میلیون خدمت به جامعه صنعتی کشور ارائه کرده است

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور گفت: شبکه آزمایشگاهی با بیش از ۵۰۰ مرکز و ۱۲ هزار دستگاه در کشور تاکنون بیش از ۲ میلیون خدمت به جامعه صنعتی کشور ارائه کرده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر رضا اسدی فرد، مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور در نشست رابطین مراکز عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی گفت: شبکه آزمایشگاهی اکنون به سن بلوغ رسیده است و خوشبختانه با تلاش، رابطین ۳۱ استان و بیش از ۶۰ شهر در تمام حوزه‌های صنعتی، هایتک و بخش خصوصی، وزارت بهداشت، وزارت علوم توانسته ایم ارتقا پیدا کنیم.
اسدی فرد با توجه به ۱۵ ساله شدن شبکه آزمایشگاهی و انتظارات از آن افزود: باید با تلاش بیشتر در مسیر بالندگی کشور حرکت کنیم. اکنون مهمترین مسئله ایران، اقتصاد است در حقیقت برای برپا بودن در بین مجامع جهانی باید قوی باشیم. این فرآیند نیازمند اقتصاد قوی است بنابراین باید ظرفیت‌های موجود را شناسایی و بسنجیم.
وی با بیان اینکه برای انحصار بازار جهانی نیازمند ارائه محصولات هایتک با قیمت پایین‌تر از قیمت ارائه شده توسط رقبای خود هستیم، تصریح کرد: نیروی انسانی مهمترین ظرفیت برای رسیدن به این هدف است و شبکه آزمایشگاهی با بیش از ۵۰۰ مرکز در سراسر کشور و ۱۲ هزار دستگاه تاکنون ۲.۲ میلیون خدمت به جامعه صنعتی کشور ارائه داده است. سرمایه اصلی در شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی نیروی انسانی خوانده می‌شود، در حقیقت تجهیزات در بسیاری از مکان‌ها وجود دارد، اما اگر نیروی انسانی فعال و پویا حضور نداشته باشد نفعی به جامعه نخواهد رسید. نیروی انسانی با نوع نگرش خود باعث می‌شود تا سرمایه‌های کشور راکت نماند و به ارتقای جامعه کمک کند.
مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی کشور اظهار کرد: محدودیت‌های منابع مالی دانشگاه‌ها باعث شده است که به بحث پژوهش و آزمایشگاه خیلی نپردازند بنابراین تمرکز خود را برای حمایت از این حوزه اختصاص داده ایم. طرح حمایت از هیئت‌های علمی شامل همه دانشگاه‌های کشور اعم از پیام نور، جهاد دانشگاهی، خصوصی و دولتی خواهد بود. همچنین ردیف تخصیصی برای دانشجویان دکتری و پسادکتری اختصاص دادیم. در ماه اخیر ۱۵۰ عضو جدید به باشگاه مشتریان شبکه آزمایشگاهی فناوری راهبردی افزوده شده است. هدف ما این است که این میزان به ۵۰۰۰ نفر برسد. بسته حمایتی ما برای تمام افراد است و می‌توانند بدون هیچ دغدغه‌ای از آن استفاده کنند.
اسدی فرد با بیان اینکه متقاضیان می‌توانند با جمع امتیازات خود گرنت دریافت کنند، خاطرنشان کرد: متقاضیان به ازای هر امتیاز از ۳۰ هزار تومان برخوردار می‌شوند که این امتیاز‌ها در آخر به گرنت تبدیل خواهد شد. اساتید دانشگاه‌ها می‌توانند گرنت خود را بین دانشجویان ارشد و دکتری تقسیم کنند و به حمایت از آن‌ها بپردازند.