نشست تحلیل و بررسی انتقادی روایت های مربوط به شروع جنگ تحمیلی در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1399/7/22 | 

نشست تحلیل و بررسی انتقادی روایت های مربوط به شروع جنگ تحمیلی به صورت مجازی به همت بسیج اساتید و بسیج کارکنان  در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر احمدرضا رحیمی کلاریجانی رئیس بسیج اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نشست تحلیل و بررسی انتقادی روایت های مربوط به شروع جنگ تحمیلی گفت: باتوجه به اینکه امسال چهلمین سالگرد دفاع مقدس است بنابراین برنامه ریزی صورت گرفت تا طی جلسات مختلف مجموعه بحث هایی در خصوص دفاع مقدس بررسی شود.
وی افزود: برنامه داریم این سلسله جلسات به صورت مستمر تا پایان سال جاری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شود.
رئیس بسیج اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: در محیط های دانشگاهی و فضای عمومی جامعه نوع برخوردار با پدیده جنگ از یک تنوع برخوردار است که در این جلسات قراراست از جنبه های مختلف به موضوع جنگ بپردازیم.
دکتر رحیمی اظهار داشت: در این جلسات قرار است روایت های مختلف از شروع مورد بررسی قرار گیرد.
سردار اکبر عابدینی فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین(ع) نیز در این نشست گفت: در زمان جنگ سرد دنیا دو قطبی بود و کشورها تحت سیطره بلوک شرق و غرب بودند وسیاست های دنیا براساس این بلوک اجرا می شد در همین دوران بود که مردم ایران با رهبری امام انقلاب کردند و شعارشان نه شرقی و نه غربی بود.
وی افزود: به دلیل سیاست هایی که در دنیا وجود داشت دنیا انقلاب ایران را برنتابید و از شروع انقلاب شاهد توطئه های دشمنان علیه انقلاب بودیم.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: دشمنان پس از انقلاب ابتدا حرکت هایی در مناطق کردنشین کشور انجام دادند و شاهد آن بودیم که گروه کمله حمله کرد و ۱۸ دستگاه تانک و توپ را ربایید و با همین تانک ها و توپ ها سنندج را به آتش کشیدند.
سردار عابدینی اظهار داشت: همزمان با این اتفاقات ناامنی در استان های مختلف کشور آغاز و ترور ها نیز شروع شد.
وی تاکید کرد: در آن زمان دانشجویان احتمال یک کودتا را می دادند که موضوع تسخیر لانه جاسوسی صورت گرفت و بعد از آن نیز حادثه طبس اتفاق افتاد.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: دشمن به دنبال کودتا در کشور بود که این گزینه نیز به لطف خدا عملیاتی نشد و کودتاچیان دستگیر شدند.
سردار عابدینی گفت: در نهایت دشمن به جمع بندی رسید که جنگ با ایران را آغاز کند و صدام به دلیل معاهده الجزایر که فکر می کرد در آن حقیر شده است جنگ را با ایران آغاز کرد.
وی عنوان کرد: صدام از زمان رئیس جمهوری تا ۳۱ شهریورماه بیش از ۵۰۰ بار به ایران حملات محدود انجام داده بود و پس از اینکه متوجه شد ایران آمادگی لازم را ندارد با همکاری کشورهای منطقه و حمایت آمریکا جنگ را آغاز کرد.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) خاطرنشان کرد: صدام قصد داشت در مدت کوتاهی خوزستان را بگیرد چراکه خوزستان منبع انرژی ایران بود بنابراین انقلاب به زمین می خورد اما نتوانست این فکر خود را عملیاتی کند.
سردار عابدینی خاطرنشان کرد: در ابتدا چون ایران آمادگی لازم در خوزستان و ۴ استان دیگر را نداشت دشمن توانست ۱۵ هزار کیلومتر از خاک ما را تصرف کند.
وی عنوان کرد: دشمن قصد داشت ظرف یک هفته خوزستان را بگیرد و همزمان شهرهای اهواز و اندیمشک و دزفول را نیز تصرف کند اما مردم ایران با فرماندهی شهید جهان آرا توانستند ۳۴ روز مقابل دشمن ایستادگی کنند.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) تاکید کرد: به دلیل ایستادگی مردم ایران استراتژی عراق مبنی بر جنگ برق آسا شکست خورد.
سردار عابدینی خاطرنشان کرد: پس از عزل بنی صدر نیروهای نظامی کشور با یکدیگر متحد شدند که عملیات های ثامن الائمه، طریق القدس، فتح المبین و بیت المقدس صورت گرفت و خرمشهر آزاد شد.
وی ادامه داد: در این عملیات ها طی ۹ ماه عمده مناطق خوزستان که در اشغال عراق بود پس گرفته شد.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) گفت: عملیات های رمضان، والفجر، مسلم عقیل ، خیبر و بدر که در مجموع ۱۲ عملیات بودند نیز برگزار شد که تعدادی از آنها موفق تعدادی نیمه موفق و تعدادی نیز موفق نبود.
سردار عابدینی اظهار داشت: سال ۶۴ سپاه به منطقه فاو حمله کرد و فاو که شهر مرکز ذخیره نفت جنوب عراق بود را گرفت.
وی تاکید کرد: پایگاه های موشکی عراق در این منطقه بود همچنین بزرگترین ساحل اروند کنار در این شهر است بنابراین نیروهای غواص تربیت شدند و طی یک برنامه ریزی دقیق نیروهای غواص ایران طی سه روز از این رودخانه عبور کردند و توانستیم فاو را بگیریم.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) با اشاره به عملیات کربلای ۴ گفت: در این عملیات برنامه داشتیم از جزیره مینو تا شلمچه را بگیریم و به سمت بصره و فاو برویم که به دلیل اینکه عملیات لو رفت و منافقین اطلاعات عملیات را در اختیار عراق گذاشته بودند عملیات موفق نبود.
سردار عابدینی خاطرنشان کرد: عملیات کربلای ۵ شکل گرفت که در این عملیات نیروهای ایران به نزدیک بصره رسیدند که در آن زمان قطعنامه ۵۹۸ صادر شد اما با وجود صدور این قطعنامه عراق با گازهای شیمیایی به شهرهای ایران حمله کردند.
وی افزود: پس از پذیرش قطعنامه عراق منافقین را تحریک کرد تا به ایران حمله کنند که عملیات مرصاد شکل گرفت که در این عملیات منافقین با ۴ هزار نیرو و پشتیبانی نیروی هوایی عراق به ایران حمله کردند اما به دلیل ایستادگی نیروهای ایران شکست خوردند.
فرمانده مرکز آموزش دفاع مقدس دانشگاه امام حسین (ع) تاکید کرد: در ۲۰۰ سال گذشته جنگ تحمیلی تنها جنگی بود که دنیا پشت سر صدام ایستاد وهمه علیه ما بسیج شدند اما مردم با مقاومت، ایثار و گذشت مقابل دنیا ایستادند و دشمن نتوانست حتی یک وجب از خاک ما را بگیرد.
سردار عابدینی اظهار داشت: در جنگ تحمیلی ۱۸۸ هزار شهید دادیم که ما مدیون این شهدا هستیم و از جان گذشتگی این شهدا باعث شد که امروز جزو چند کشور دنیا باشیم که به بازدارندگی رسیده ایم.