جاذب جداسازی یک رنگزا از پساب در دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد

 | تاریخ ارسال: 1399/8/18 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر جاذبی پلیمری را طراحی کردند که به واسطه آن میتوان پساب های رنگزای« سانست یلو» را تصفیه و از آن نیز حسگری را برای شناسایی این ماده رنگزا تهیه کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، سحر فروغی راد فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح « سنتز و بررسی عملکرد پلیمرهای قالب مولکولی بر پایه نانولوله های هالویزیت در تصفیه پساب مواد رنگزا» گفت: علت انتخاب این پروژه در حقیقت مسئله تصفیه پساب های صنایعی است که از مواد رنگزا استفاده می کنند.
وی با بیان اینکه رنگزاها در صنایع گوناگونی نظیر نساجی، چاپ، چرم سازی، داروسازی و غذایی به کار میروند، بیان کرد: در این پژوهش پلیمر قالب مولکولی به روشی نو و کارآمد تهیه شده است، که علاوه بر ظرفیت جذب بالا، ۳۵ میلیگرم بر گرم، و سرعت جداسازی مناسب، حدود ۴۵ دقیقه، دارای خاصیت مغناطیسی است.
وی افزود: پلیمرهای قالب مولکولی پلیمرهایی هستند که ساختار یک مولکول هدف در حین پلیمریزاسیون در حافظه آنها ثبت می شود و پس از اتمام فرایند، قادر هستند به عنوان جاذب اختصاصی در هر محیطی به صورت کاملا گزینش پذیر تنها مولکول هدف خاص خودشان را جذب کنند. 
فروغی راد با تاکید بر اینکه مغناطیسی بودن این جاذب این امکان را فراهم می کند تا پس از اتمام عمل تصفیه، ذرات جاذب به سهولت توسط یک آهنربای خارجی از محیط جداسازی شوند، خاطر نشان کرد: در این پروژه نانوپودرجاذبی را برای جذب اختصاصی ماده رنگزای «سانست یلو» بدست آوردیم.
وی با تاکید بر اینکه رنگزای «سانست یلو» پرکاربرد ترین رنگزا در صنایع غذایی ایران بوده و مقادیر بیش از حد مجاز آن سبب بروز مشکلات حساسیتی و بیش فعالی خصوصا در کودکان می شود، گفت:  این جاذب پلیمری به دو صورت امکان تجاری شدن دارد؛ در فاز اول در صنایع غذایی و برای تصفیه پساب های رنگزای« سانست یلو» و در فاز دوم به صورت یک حسگر برای شناسایی و کمی سازی مقدار رنگزای «سانست یلو» موجود در انواع فراورده های غذایی. 
به گفته فارع التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر، این پژوهش به عنوان پروژه دکتری در ظرف مدت سه سال انجام شده است و  سه مقاله ISI چاپ شده در نشریات معتبر خارجی دستاورد این پژوهش است.
وی عنوان کرد: این پلیمر برای نخستین بار در دنیا تهیه شده است و عملکرد گزینش پذیری آن در حضور چند مخلوط رنگزا بررسی شده است. 
وی با اشاره به ویژگی های طرح گفت: تهیه جاذبی منحصر به فرد برای جذب گزینش پذیر سانست یلو از محیط آب و جداسازی بسیار ساده پودر جاذب توسط آهنربای خارجی، بدون نیاز به سانتریفوژ و سایر روش های جداسازی هزینه بر و زمان بر از برجسته ترین ویژگی های این طرح به شمار می رود.
فروغی راد با بیان اینکه  این طرح هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد، گفت:  قابلیت بازیابی پلیمر، ظرفیت جذب بالا، سینتیک جذب سریع و قابلیت جداسازی ساده از مزیت های رقابتی این طرح به شمار می روند.
وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از نتایج این طرح می توان در صنایع غذایی و داروسازی به عنوان جاذب در تصفیه پساب بهره برد؛ همچنین حسگر آن می تواند به منظور شناسایی و کمی سازی مقادیر رنگزا در حین تولید به کار رود.
گفتنی است که این پژوهش به صورت مشترک میان گروه رنگ و گروه پلیمر در دانشکده مهندسی پلیمر و رنگ دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام گرفته و اساتید راهنمای این طرح دکتر علیرضا خسروی و دکتر وحید حدادی اصل از اعضای هیئت علمی این دانشگاه بوده اند.