سامانه ای برای آموزش دانشجویان مهندسی طراحی شد/سامانه مبتنی بر تصویربرداری اشعه ایکس

 | تاریخ ارسال: 1399/12/3 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی سامانه ای تصویر برداری مبتنی بر اشعه ایکس برای دانشجویان شدند.
 به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، یاسمن شیخ الاسلامی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی مفهومی یک سامانه جامع تصویربرداری مبتنی بر اشعه ایکس برای ایجاد مراکز تصویربرداری چند منظوره» گفت:این پروژه با هدف ایجاد یک بسته ی نرم افزاری آموزشی مشابه با Gate مبتنی بر ابزار مونت کارلو Geant۴ به منظور پیاده سازی دستگاه های تصویربرداری که اساس کارکرد آنها اشعه ایکس است انجام گرفت.
به گفته وی، از آنجایی که ابزار مونت کارلو Geant۴ بر اساس زبان C++ نوشته شده است، با توجه به آنکه برنامه نویسی با این ابزار نیاز به یادگیری دانش C++ دارد، ممکن است برای تمامی کاربران آسان نباشد، از این رو بسته ی شبیه ساز مونت کارلو Gate با هدف بررسی سیستم های تصویربرداری کامپیوتری چون SPECT ،PET و .... ایجاد شد، که در مقایسه با Geant۴ که نیاز به یادگیری زبان    C++دارد، یادگیری آن آسانتر بوده و به جای نوشتن کدهای C++ معادل دستورات به صورت خط فرمان در کتابخانه ها نوشته شده است.
وی با بیان اینکه در ابتدا سعی شد تا پیاده سازی دستگاه های رادیولوژی، ماموگرافی، فلوروسکوپی و سی تی اسکن انجام شود گفت: در قدم بعدی تلاش شد تا ارتباطی بین ابزار Geant۴ و صفحه ی مرورگر برقرار شود به نحوی که کاربر بدون نصب داشتن ابزار Geant۴ بتواند به بسته نرم افزاری طراحی شده که در بر گیرنده ی مثالهایی از پیاده سازی دستگاه های مذکور است دسترسی یابد.
در این پژوهش هدف اصلی ایجاد یک بسته ی آموزشی منحصر به فرد برای دستگاه های مبتنی بر اشعه ایکس است.
وی با اشاره به کاربرد پروژه گفت:در حال حاضر تجهیزات و دستگاه های تصویربرداری نقش و جایگاه مهمی را در علوم پزشکی در بحث تشخیص به خود اختصاص داده اند از این رو آگاهی و شناخت آنها متناسب با نیازهای ایجاد شده امری مهم است.
وی ادامه داد:  از سوی دیگر با توجه به هزینه و زمان سپری شده در ساخت دستگاه ها، شبیه سازی سیستم مورد نظر قبل از ساخت می تواند گزینه ی پیشنهادی مناسبی باشد.
وی تصریح کرد: سامانه ی مورد نظر می تواند به عنوان یک سامانه ی علمی در بخش آموزش به خصوص برای آشنایی مقدماتی دانشجویان مهندسی، پزشکی و.... میتواند مورد استفاده قرار گیرد.
وی با اشاره به مزیت‌های رقابتی طرح گفت:تلاش برای  ایجاد یک بسته نرم افزاری آموزشی مبتنی بر ابزار Geant۴ ، ویژه برای دستگاه های مبتنی بر اشعه ایکس مانند رادیولوژی، ماموگرافی، فلوروسکوپی و سی تی اسکن، تلاش برای جایگزین کردن خط فرمان ها به جای کدهای سی پلاس پلاس، تلاش برای برای لینک برقرارکردن به محیط نمایش ابزار Geant۴ بدون نصب داشتن آن بر روی سیستم هایی که دارای سیستم عامل لینوکس هستند از مزیت های این پروژه محسوب می شوند.
گفتنی است دکتر سعید ستایشی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیر کبیر استاد راهنمای این طرح بوده است.