به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1400/1/26 | 

سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد که به دلیل شیوع بیماری کرونا دانشگاه های مستقر در تهران و استان ها به صورت الکترونیکی در این جلسه حاضر شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر محمود نیلی احمدی آبادی رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در این جلسه گفت: در اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور تاکنون موضوعات بسیار مهمی بررسی شده است که اکنون بسیاری از این موضوعات در قالب فعالیت های کاربردی در سطح دانشگاه های کشور درحال انجام است.
وی افزود: در این جلسات موضوع توسعه همه جانبه دانشگاه ها در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری مورد بررسی قرار می گیرد.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: ما شاهد تحولات زیاد در دانشگاه های بزرگ کشور هستیم که شاید بخشی از این تحولات ناشی از تحولات عمومی کشور و بخش اعظم آن مربوط به برگزاری این اجلاس ها بوده است.
دکتر نیلی احمد آبادی خاطرنشان کرد: این نشست ها بستری را فراهم کرده که دانشگاه های بزرگ بتوانند از دستاوردها ی یکدیگر در حوزه های مختلف استفاده کنند.
وی تاکید کرد: ایجاد کنسرسیوم مربوط به محیط زیست در موضوع سیاهه آموزشی شهرهای بزرگ یکی از نتایج بسیار مطلوب این نشست ها بشمار می رود.
رئیس دانشگاه تهران افزود: همچنین برگزاری این جلسات موجب شد تا از توانمندی دانشگاه ها در امر قانون گذاری به خصوص قانون بودجه و امید است در تدوین  برنامه هفتم توسعه استفاده شود.
دکتر نیلی احمد آبادی تاکید کرد: آثار اقدامات این ۱۳ دانشگاه بزرگ در بودجه و به خصوص در طرح همسان سازی
به خوبی دیده شد چراکه در جلسات مختلف ۱۳ دانشگاه بزرگ نمایندگان مجلس حضور داشتند.
وی ادامه داد: همکاری ۱۳ دانشگاه بزرگ  کشور بستری فراهم کرد تا موضوع آموزش مجازی به اشتراک گذاشته شود و براین اساس دانشگاه های کشور توانستند در دوران شیوع بیماری کرونا به خوبی برنامه های آموزشی و پژوهشی خود را اجرا کنند.
رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور گفت: کرونا بحران ملی و جهانی است که در واقع چنین بحران هایی بهره برداری از تمامی ظرفیت های کشور را می طلبد.
دکتر نیلی افزود: کرونا تنها یک موضوع پزشکی نیست بلکه با مباحثی چون علم و فناوری، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و ... ارتباط دارد بنابراین دانشگاه ها بیشتر از آنچه اکنون وجود دارد می توانستند به رفع این بحران کمک کنند.
وی تاکید کرد: از سوی دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های سطح یک کشور بارها پیشنهادهای کمک برای رفع این بحران اعلام شد و انتظار داشتیم که از ظرفیت دانشگاه در این حوزه بیشتر استفاده شود.
رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور خاطرنشان کرد: دانشگاه های بزرگ کشور برای رفع معضل سیلاب ها اقدام به تشکیل ۱۷ کمیسیون کردند که تمامی بخش های کشور را در بر می گیرد و اکنون شاهد دستاوردهای کاربردی در این زمینه هستیم.
دکتر نیلی گفت: لازم است ستاد ملی کرونا از ظرفیت و پتانسیل دانشگاه های کشور بیشتر استفاده کند تا با وسعت بیشتری بتوانیم بر بحران کرونا غلبه کنیم.
وی تاکید کرد: دستور جلسه سی و یکمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ  کشور درخصوص  همسان سازی حقوق هیات علمی، همفکری پیرامون مدیریت فناوری اطلاعات و یادگیری الکترونیکی و شبکه فناوری و نوآوری  و سیاست علم و فناوری در برنامه هفتم توسعه است.

 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبرداد:
میزان قراردادهای صنعتی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
در سال ۹۹ نسبت به سال های گذشته بیش  از ۴ برابر شده است

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به رشد ۴ برابری جذب قراردادهای صنعتی این دانشگاه نسبت به سال های گذشته گفت: میزان قراردادهای صنعتی این دانشگاه در سال ۹۹ نسبت به سال ۸۸ بیش از ۴ برابر شده است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی در سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ  کشور گفت: این دانشگاه دارای ۱۴ هزار دانشجو است که ۴۶ درصد دانشجویان این دانشگاه در مقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند. واین دانشگاه  دارای ۵۳۰ عضو هیات علمی است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: این دانشگاه از سال ۱۳۸۶ دارای برنامه راهبردی مصوب است که در سال ۹۳ بازنگری در برنامه راهبردی انجام شد و با جدیت بیشتری برنامه راهبردی مورد توجه قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: باتوجه به برنامه راهبردی این دانشگاه باید به دانشگاه نسل سوم تبدیل شود بنابرای برای رسیدن به این هدف سه برنامه اجرایی افزایش قراردادهای صنعتی، توسعه کارآفرینی و توسعه مهارت افزایی پیگیری می شود.
وی ادامه داد: تعداد مقالات این دانشگاه هرسال روبه افزایش است و اکنون به ازای هر عضو هیات علمی حدود ۴ مقاله آی اس آی در دانشگاه تولید می شود.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: توسعه مقالات مشترک نیز مورد توجه است و این امر به ارتقا رتبه دانشگاه در ارجاعات کمک زیادی کرده است.
دکتر معتمدی تاکید کرد: حجم قراردادهای صنعتی این دانشگاه رشد بسیار خوبی داشته است و سال ۱۳۹۹ بهترین عملکرد در این زمینه را کسب کردیم به نحوی که میزان جذب قراردادهای صنعتی دانشگاه نسبت به قبل رشد ۴ برابری داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در جذب قراردادهای صنعتی رویکرد دانشگاه جذب طرح های بزرگ و ملی بود که در این زمینه به توفیقات بسیار خوبی دست یافتیم.
دکتر معتمدی درخصوص توسعه نوآوری و فناوری نیز در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز گفت: برای دستیابی به این هدف اقدامات خوبی انجام شده و اکنون شاهد آن هستیم که مراکز نوآوری در کنار دانشکده های این دانشگاه ایجاد شده است.
وی اظهار داشت: اکنون در کنار ۸ دانشکده این دانشگاه مرکز نوآوری راه اندازی شده است که ۵ دانشکده دیگر نیز در دست اجرا هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال ۱۳۹۳ تنها ۱۴ مرکز نوآوری و شرکت دانش بنیان در دانشگاه وجود داشت اما اکنون بیش از ۳۱۵ شرکت دانش بنیان در این دانشگاه فعال هستند.
دکترمعتمدی گفت: برج فناوری شماره ۲ این دانشگاه نیز طی چندماه آینده افتتاح می شود که راه اندازی این برج نیز در توسعه فعالیت های فناورانه و نوآورانه دانشگاه نقش بسزایی خواهد داشت.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با حوزه فناوری و نوآوری بسیار خوب عجین شده و در این راستا از پتانسیل بخش خصوصی نیز به خوبی استفاده می کند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهارداشت: در حوزه جذب کمک ها از موسسات بین المللی رتبه خوبی در میان دانشگاه های کشور داریم و این موضوع درحال تبدیل شدن به یک فرهنگ در میان اساتید است.
دکتر معتمدی گفت: درحال حاضر حدود ۲۶۰ دانشجوی بین الملل در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رتبه بندی های بین المللی رشد بسیار خوبی داشته است و اکنون در رتبه بندی کیو اس در حوزه ارجاعات این دانشگاه رتبه ۱۷ را در میان دانشگاه های جهان کسب کرده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزود: براساس رتبه بندی آی اس سی نیز این دانشگاه در سال ۱۳۹۹ رتبه نخست و در سال جاری رتبه دوم را کسب کرده است.
دکترمعتمدی با بیان اینکه دو برابر شدن ظرفیت خوابگاه های دانشگاه و سلف های دانشجویی از برنامه های اصلی است، گفت: ظرفیت سلف های دانشجویی ۲ برابر شده است و خوابگاه ها نیز رشد ۳۰ درصدی داشته که امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ ظرفیت خوابگاه ها به دو برابر رشد یابد.
وی با اشاره به اصلاحات ساختاری اساسی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: باتوجه به اینکه دانشگاه دارای ۱۸ دانشکده و ۱۳ مرکز تحقیقات بود بنابراین این مراکز در قالب پردیس ساماندهی شدند و روسای پردیس ها عضو هیات رئیسه دانشگاه هستند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: با اجرای این برنامه شاهد ارتقا بهره وری و همگرایی در سطح دانشگاه شده ایم.

عکس ها را در ادامه ملاحظه کنید: