چاپ کتاب «اصول ماشین کاری و ماشین های ابزار» توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر‌

 | تاریخ ارسال: 1400/1/31 | 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب «اصول ماشین کاری و ماشین های ابزار» تألیف دکتر «محمدرضا رازفر» و دکتر «محسن خواجه زاده»، توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ نخست رسید.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:
"علم ماشین‌کاری مطالعه چگونگی برش فلزات توسط ابزار برشی می‌باشد و هدف از نگارش مجموعه حاضر، آشنایی با ماشین‌های ابزار و فرایندهای متداول ماشین‌کاری و سپس تعیین مناسب‌ترین متغیرهای برش، شکل هندسی و جنس ابزار برش با توجه به جنس قطعه‌کار است. در این کتاب سعی شده است کلیات علم ماشینکاری (برش فلزات) و ماشین‌های ابزار معرفی شود تا بتوان علاوه بر تشخیص نوع ماشین ابزار مورد نیاز در ماشین‌کاری یک قطعه، قطعات کار را با هزینه کمتر و کیفیتی بهتر تولید نمود.
کتاب حاضر در هفده فصل تدوین شده است. در فصل اول نحوه عملکرد ماشین‌های تراش و انواع مختلف آنها مورد مطالعه قرار گرفته است. فصل دوم به معرفی انواع مختلف تجهیزات نگه دارنده ابزار و قطعه‌کار در فرایند تراشکاری اختصاص یافته است. هندسه ابزار برش و اثرات آن بر فرایند برش فلزات موضوعی است که در فصل سوم به آن پرداخته شده است. فصل چهارم فرایندهای مختلف تراشکاری را برای خوانندگان معرفی کرده و آنها را با نحوه اجرای این فرایندها آشنا می‌کند. در فصل پنجم خواننده با اصول کلی و نحوه عملکرد گیربکس در ماشین‌های ابزار آشنا می‌شود. در فصل ششم مقادیر بهینه هندسه ابزار برش و تأثیر آن بر فرایند ماشینکاری توضیح داده می‌شود. مکانیک برش فلزات در تراش متعامد و تحلیل فرایند ماشینکاری موضوع فصل بعدی است. فصل هشتم به بررسی عمر ابزار، حرارت حاصل از عملیات برش و سیالات برش پرداخته است. در فصل نهم تأثیر متغیرهای مختلف بر فرایندهای ماشینکاری بیان شده است. فصل دهم به معرفی فرایند سوراخکاری و مکانیک آن اختصاص یافته است. در فصل یازدهم، فرایند فرزکاری و انواع ماشین‌های فرز معرفی شده‌اند. فصل دوازده خواننده را با اصول و نحوه عملکرد دستگاه تقسیم آشنا می‌کند. نحوه ساخت چرخدنده‌های ساده، مارپیچ، مخروطی و بادامک موضوعاتی هستند که به ترتیب در فصول سیزده، چهارده، پانزده و شانزده مورد مطالعه قرار خواهند گرفت. در نهایت فصل هفدهم به معرفی فرایند سنگ‌زنی و انواع ماشین آلات سنگ‌زنی اختصاص پیدا کرده است."
شایان ذکر است این کتاب در ۴۳۲ صفحه، هفده فصل و به قیمت ۳۵۰ هزارریال به بازار کتاب عرضه شده است.
علاقمندان میتوانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop ؛ خریداری نمایند.