چاپ کتاب " اصول مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE " توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر‌

 | تاریخ ارسال: 1400/2/8 | 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب " اصول مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست HSE " تألیف دکتر محمد جواد کاظمینی و مهندس مهدی بغدادی توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ  نخست رسید.
در پیشگفتار این کتاب آمده است:
" نوشتاری که پیش رو دارید، با هدف مدیریت پیشگیری از وقوع حوادث شغلی در پروژه های صنعتی بخصوص صنعت ساخت و ساز تهیه و تنظیم شده و ماحصل تجربه اجرایی در کلان پروژه های کشور و آموزش و پژوهش بوده است. هدف از مبانی کتاب بر اساس آشنایی با اصول مدیریت پیشگیری به جای مدیریت کنترلی در کاهش سوانح شغلی است. بسیاری از متخصصان در زمینه مخاطرات شغلی، یک خط مشی مکتوب را به عنوان راه حلی برای مسایل و مشکلات ایمنی مد نظر قرار می دهند، ولی تنها با توسعه روش های اجرایی نمی­توان به فرهنگ صحیح ایمنی دست یافت. اساس سیستم های مدیریت ایمنی بر رهبری و تعهد مدیریت ارشد سازمان و آمادگی او به منظور فراهم نمودن منابع کافی برای حل مسایل ایمنی بنا نهاده شده است. قصور و کوتاهی در انجام این امر سبب مخدوش شدن اعتبار خط مشی و اهداف ایمنی خواهد شد. البته تعهد و مشارکت و ایجاد ارزش های مشترک و اعتماد بین کلیه کارکنان در موفقیت و اثربخشی سیستم مدیریت ایمنی نقش حیاتی دارد. مدیریت ارشد می­تواند زمینه­ های مشارکت فعال کارکنان و پیمانکاران را از طریق ترویج تعهد، مشارکت، مسئولیت فردی و ایجاد انگیزه در راستای بهبود عملکرد ایمنی پرورش دهد.
این کتاب حاصل تدریس مفاهیم HSE در دانشگاه و بکارگیری آن در پروژه ها بوده و بر اساس سرفصل های درسی مصوب وزارت علوم و فن آوری در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تنظیم شده است . مفاهیم ارائه شده، در راستای ایجاد فرهنگ ایمنی و آموزش اصول مدیریتی تهیه شده و به کارشناسان، کارفرمایان، پیمانکاران و... در پیش گیری و کنترل حوادث کمک خواهد نمود. علیرغم تلاش هایی که به منظور تالیف صورت گرفته بر این عقیده­ ایـم که این کتاب خالی از ایراد نیست لذا از کلیه متخصصان، کارشناسان و صاحب نظـران تقاضا داریم تا نظرات خود را به ما منتقل نمایند تا درکارهای بعدی مد نظر قرار دهیم."
شایان ذکر است این کتاب در شش فصل، ۶۴۰ صفحه و به قیمت ۹۵۰ هزار ریال به بازار کتاب عرضه شده است.
علاقمندان می توانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرس jdamirkabir.ac.ir/shop ؛ خریداری نمایند.