چاپ کتاب " ژئومکانیک رس‌ های در معرض حرارت با تأکید بر پسماندهای هسته‌ ای" توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر‌

 | تاریخ ارسال: 1400/3/3 | 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب" ژئومکانیک رس‌ های در معرض حرارت با تأکید بر پسماندهای هسته‌ای " تألیف: دکتر امیر حمیدی و مهندس امیرحسین کریمی توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر برای نخستین بار به چاپ رسید.
در پیشگفتار این کتاب آمده است:
"در سال ‏های اخیر، افزایش تحقیقات در خصوص موضوعات نوین و کاربردی به ‏ویژه در حیطه ژئوتکنیک زیست‏ محیطی، همچون انرژی‏ های سبز و تجدیدپذیر، شمع ‏های انرژی، روش ‏های جدید استخراج نفت، دفع ایمن پسماندهای هسته ‏ای و مواردی دیگر از این قبیل موجب شده که رفتار حرارتی خاک ‏ها به ‏شدت مورد توجه محققین علم ژئوتکنیک قرار گیرد. به ‏طور عمومی، تغییر در رفتار خاک ‏های دانه‏ ای در معرض حرارت نسبت به خاک ‏های ریزدانه به ‏ویژه رس ‏ها، بسیار کمتر است. لذا عمده مطالعات انجام‏ گرفته در این خصوص بر بررسی رفتار حرارتی رس ‏ها متمرکز شده ‏است.
در کتاب حاضر، سعی بر آن شده که خوانندگان ابتدا با مسائل عملی مرتبط با آثار حرارت در رس ‏ها آشنا شوند. پس از آن، جنبه‏ های اصلی تغییرات رفتار فیزیکی و حرارتی خاک رسی در معرض حرارت معرفی و بیان می‏گردد. در ادامه کتاب با ارائه مدل ‏های رفتاری کارآمد، نحوه مدل ‏سازی رفتار رس‏ های تحت بارگذاری حرارتی آموزش داده می ‏شود. نحوه مواجهه و مدل‏ سازی عددی پدیده‏ های همبسته ترموهیدرومکانیکی به‏ همراه نتایج به ‏دست ‏آمده از تعدادی مطالعات قبلی مورد اشاره قرار گرفته ‏است. به ‏علاوه، مجموعه مقررات و تدابیر لازم جهت دفن ایمن پسماندهای خطرناک و جلوگیری از انتشار آنها در محیط زیست انسانی نیز به تفضیل بیان شده ‏است. انتظار بر آن است تا بر پایه مطالب ارائه ‏شده، خواننده کتاب درک مناسبی از ویژگی ‏های رفتاری رس‏ های در معرض حرارت و چگونگی مدل‏ سازی عددی پدیده ‏های حرارتی در این خاک ‏ها به دست آورده و بتواند مسائل حرارتی در خاک‏ های رسی را به ‏خوبی شناسایی، مد ل ‏سازی و تحلیل نموده و نتایج به ‏دست‏ آمده را تفسیر نماید."
شایان ذکر است این کتاب در ۲۴۸ صفحه و پنج فصل به قیمت ۶۰۰.۰۰۰ ریال به بازار کتاب عرضه شده است.
علاقمندان می توانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرسjdamirkabir.ac.ir/shop ؛ خریداری نمایند.