چاپ نخست کتاب "مفاهیم طراحی سلولی و بهینه‌ سازی آن در مخابرات سیار" در انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1400/3/18 | 

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر، کتاب "مفاهیم طراحی سلولی و بهینه‌ سازی آن در مخابرات سیار" تألیف الناز محمدی توسط انتشارات جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به چاپ رسید.

در پیشگفتار این کتاب آمده است:
"هدف از نگارش این کتاب، ارائه یک روش بهینه ­ی مسیریابی در مخابرات سیار می­ باشد. علی رغم وجود بسیاری از پارامترهای مختلف در محیط شهری، این کتاب با روش های قابل پیاده سازی شده و در دسترس، درصددِ حل مسئله­ ی مسیر­یابی و نحوه­ ی چیدمان ایستگاه های مخابراتی در محیط­ های شهری با پوششی بهینه بر آمده است. چهارچوب اصلی این کتاب مطالعات مربوط به مفاهیمِ اولیه و اساسی موجود در دنیای مخابرات بی ­سیم و امواج رادیویی، معرفی الگوریتم های تکاملی و نیز مطرح کردن مسئله ی طراحی سلولی می­ باشد که بازه ­ی گسترده­ ای از موضوعات و مسائل اساسی را پوشش می دهد. برای درک بهتر مفاهیم ارائه شده، در هر فصل سعی شده، مسئله هایی پیرامون موضوع ارائه گردد، که مقادیر عددی آنها با واقعیت کاربردی تطبیق داشته باشد. مطالب موجود در کتاب در سه زمینه­ ی مطالعاتی ارائه شده­ اند: مخابرات سیار، الگوریتم ­های تکاملی و طراحی سلولی که این سه زمینه در ۵ فصل بسط داده شده­اند. بخش مقدمه (فصل اول) شامل معرفی مخابرات سیار و سلولی، بررسی پارامترهای محیطی در سیستم CDMA، و معرفی نرم افزار USPS می ­باشد. در این فصل اشاره ­ای به بستر مخابرات سیار شده و همچنین برای مشکلات عمده در این مهم مواردی بیان نموده و به راه ­حل ­های دیگران برای این نوع مشکلات به طور خلاصه اشاره خواهد شد.
در فصل دوم، به ذکر تعاریف اولیه ­ای از مفاهیم اصلی و اساسی مخابرات سیار پرداخته می شود و همچنین پدیده­ های انتشار امواج، مدل­ های انتشار امواج و نیز روش ­های شبیه سازی انتشار امواج بیان می ­شوند و در پایان نگاهی اجمالی به روش USPS خواهیم داشت.
فصل سوم به مقدمه­ ای از طراحی سلولی و اظهار اهداف این مهم اختصاص یافته و نیز مفاهیم مهمِ طراحی سلولی به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.
فصل چهارم شامل یک نگاه اجمالی به الگوریتم ­های PSO، ژنتیک، الگوریتم کلونی مورچه ها، تکامل تفاضلی، و استراتژی تکاملی می ­باشد که هر یک شرح داده می­ شوند.
در فصل پنجم به نحوه­ ی چگونگی ارائه نتایج از عملکردِ الگوریتم پرداخته شده و نیز در پایان، نتایج شبیه سازی­ ها آمده­ اند."
شایان ذکر است این کتاب در هفت فصل، ۱۱۲ صفحه و در تیراژ ۱۰۰ نسخه و به قیمت ۳۰۰.۰۰۰ ریال به بازار کتاب عرضه شده است.
علاقمندان می توانند کتاب مذکور را از طریق فروشگاه و نمایشگاه دائمی انتشارات جهاددانشگاهی امیرکبیر واقع در خیابان حافظ جنب درب اصلی دانشگاه و یا فروشگاه اینترنتی انتشارات به آدرسjdamirkabir.ac.ir/shop ؛ خریداری نمایند.