طراحی میکروهیتر توسط تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1400/4/7 | 
تیمی به سرپرستی استاد خبره جناب دکتر مصطفی کشاورز مروجی موفق به طراحی و ساخت میکروهیتر شدند.
طبق سند نقشه جامع علمی کشور ، فناوری های نانو و میکرو جز اولویت های الف علمی و فناوری کشور به شمار می روند. سیستم های میکروفلوئیدیک به دلیل ابعاد کوچک علاوه بر قابل حمل بودن، باعث صرفه جویی در مواد و انرژی، زمان و نیروی کار می شود و احتمال خطای انسانی را نیز کاهش می دهد. میکروهیتر ها در سطوح گسترده ای کاربرد دارند از سنسورهای گازی گرفته تا تکنولوژی آزمایشگاه بر روی تراشه و گرمایش یک محل خاص که در سنتز نانوساختارها و فناوری های زیستی کاربرد دارد. در حال حاضر ، آزمایشگاه های تحقیقاتی میکروفلوئیدیک از متقاضیان اصلی این محصول هایتک( با فناوری بالا) هستند و دانش فنی ساخت میکروهیتر در مرز دانش است موجب پیشرفت های قابل توجهی در زمینه های مرتبط با میکروفلوئیدیک خواهد شد.
سمیه سهرابی  دانشجوی دکتری مهندسی شیمی ، سرگروه و محقق این پروژه افزود: درحالت کلی، میکروهیتر در هر جایی که کنترل دقیق دما حائز اهمیت است، کاربرد دارد.  با توسعه ی ریزفناوری، امکان ساخت دستگاه های الکترومکانیکی میکرونی MEMS فراهم گردید. کاربرد های این ابزارها در پزشکی و فرآیندهای شیمیایی به علت مزایا ای مانند نسبت مساحت سطح به حجم بالا، امکان کنترل بالای جریان سیال و کنترل دما متنوع تر گردید. در طراحی این میکروهیتر، مقاومت و توان مصرفی جهت توزیع دمای یکنواخت بهینه سازی شدند.  هم چنین مزیت دیگر این میکروهیتر در طراحی سنسور دمایی است که در آن تعبیه شده است.
دکتر کشاورز مروجی استاد خبره و سرپرست تیم افزود: در خارج کشور شرکت NanoSniff ، Murata و Dolomite تولید کننده ی میکروهیتر هستند. این فناوری در ایران بومی سازی نشده است و در داخل کشور تولید کننده ی میکروهیتر وجود ندارد و شرکت هایی که در حوزه میکروفابریکشین کار می کنند،  تنها قادر به ایجاد تراشه هستند و محصول میکروهیتری با سیستم کنترلی تولید نمی کنند.  این تیم توانایی تولید میکروهیتر دارای سیستم کنترلی مشابه نمونه های خارجی با قیمت معادل یک پنجم را دارد.
تیم تحت سرپرستی دکتر مروجی شامل محققین و دانشجویان زیر می باشد: سمیه سهرابی، سید محمد امین اجاق، لیلا حاج شاه ولدی، حمیدرضا احمدزاده، فرناز حیدرپور، فرناز داناجمال آباد، امیرحسین رمضانی. در ادامه عکسهای این تحقیق را مشاهده کنید.

مطالب مشابه