مسئول کوآپ دانشگاه خبرداد: حضور هفت دانشکده در دوره دوم کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر/ استقبال صنایع از برگزاری دوره کوآپ

 | تاریخ ارسال: 1400/6/20 | 
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر ضمن اشاره به استقبال صنایع از برگزاری دوره های کوآپ در این دانشگاه گفت: در دوره اول برگزار شده، دو دانشکده شرکت داشتند و در دوره دوم که به تازگی آغاز شده است هفت دانشکده مشارکت کرده اند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احسان میرصالحی گفت: دوره کارشناسی کارورزانه یا کوآپ، ترکیبی از آموزش آکادمیک در دانشگاه و کار در صنعت بشمار می رود و چندین سال است که در دنیا به صورت موفقیت آمیز درحال برگزاری است.
وی با بیان اینکه در دوره کوآپ، دانشجو بخشی از زمان تحصیل خود را در صنعت می گذراند، افزود: تعمیق یادگیری و افزایش اثربخشی آموزش دانشگاهی با به کارگیری مفاهیم آموخته شده در عمل، ارتقاء توان اشتغال‌پذیری دانشجویان و بهبود موقعیت‌های شغلی بلافاصله بعد از فراغت از تحصیل، ایجاد انگیزه در دانشجویان برای یادگیری دروس دانشگاهی در تعامل با واحدهای صنعتی، آماده‌سازی دانشجویان برای حضور موثر در صنعت، افزایش ماندگاری و اثربخشی دانشجویان در داخل کشور، تفکیک بازه‌های تحصیل و کار دانشجویان با هدف پیشگیری از تأثیرات منفی متقابل و افزایش قدرت کارآفرینی دانشجویان از طریق کسب تجربه دنیای واقعی صنعت، از اهداف این طرح است.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: با برگزاری این دوره، بستری فراهم می شود تا صنایع نیز از پتانسیل دانشجویان با انگیزه و مستعد بهره مند شوند و فرصت می یابند تا ایشان را ارزیابی نموده و پس از فراغت از تحصیل، کارآمدترین آنها را جذب کنند.
دکتر میرصالحی خاطرنشان کرد: از آغاز اجرای دوره کوآپ در کشور حدوداً دو سال می گذرد و دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز به عنوان یکی از دانشگاه‌های پیشرو در این حوزه، از سال ۹۹ اقدام به اجرای آن کرده است.  تاکنون ۱۶ دانشکده اقدام به راه اندازی این دوره کرده اند که از این میان، ۱۰ دانشکده، موفق به مذاکره یا انعقاد تفاهم نامه با صنایع شده اند.
وی ادامه داد: در دوره دوم ما که از تابستان شروع شده است هفت دانشکده مهندسی کامپیوتر، صنایع، پلیمر و رنگ، هوافضا، مواد و متالورژی، معدن و نساجی رسماً مشارکت داشته اند و دانشجویان متقاضی را به صنایع معرفی نموده اند. در دوره اول کوآپ دانشگاه که از نیمسال دوم تحصیلی ۹۹-۱۴۰۰ آغاز شد نیز دو دانشکده مهندسی کامپیوتر و مهندسی صنایع، به عنوان دانشکده های پیشرو حضور داشتند.
ایشان خاطرنشان کرد: در دوره اول کوآپ ۱۰ دانشجو حضور داشتند و در دوره دوم با وجود محدودیت های ایجاد شده به دلیل شیوع ویروس کرونا، حدود ۲۰ دانشجو توسط صنایع پذیرفته شده اند.
دکتر میرصالحی افزود: دانشجویان برای ورود به دوره کوآپ باید از شرط معدل تعیین شده برخوردار باشند و در مصاحبه صنعت نیز پذیرفته شوند. برنامه اجرای دوره نیز به این شکل است که دانشجویان دو دوره هفت ماهه را در صنعت حضور می یابند که هر دوره هفت ماهه شامل یک نیمسال تحصیلی به اضافه تابستان قبل یا بعد از آن نیمسال خواهد بود. نیمسالی که دانشجویان در صنعت حضور دارند برای ایشان، مرخصی بدون احتساب در سنوات در نظر گرفته می شود. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی برای این دانشجویان از چهار سال به پنج سال افزایش می یابد، اما سنوات احتساب شده برای این دانشجویان همان چهار سال خواهد بود.
ایشان افزود: پس از تکمیل دوره، به دانشجویان گواهی نامه اتمام دوره کوآپ نیز علاوه بر مدرک دوره کارشناسی، اعطا خواهد شد.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: باتوجه به موفقیت دوره کوآپ، درحال حاضر تعداد زیادی از صنایع کشور با دانشکده های این دانشگاه برای اجرای دوره، تفاهم نامه همکاری منعقد کرده اند. صنایع برای اجرای این دوره باید از سه شرط تنوع کاری و به روز بودن فعالیت‌ها، علاقه‌مندی به جذب نیروی جدید و توان مالی مناسب برخوردار باشند.
ایشان افزود: دانشجویان که در این دوره شرکت می کنند از حقوق و بیمه برخوردار خواهند بود و دستمزد پرداختی از طرف صنعت نباید از حداقل میزان دستمزد تعیین شده توسط وزارت کار کمتر باشد.
وی عنوان کرد: از دانشجویانی که در دوره اول کوآپ شرکت داشتند نظرسنجی صورت گرفت و این افراد پس از حضور در دوره، برای ادامه فعالیت در رشته  تحصیلی خود انگیزه بیشتری پیدا کرده بودند. همچنین از اینکه موفق به دریافت دستمزد در حین تحصیل شده بودند اظهار رضایت کردند و  به وضعیت اشتغال خود در آینده امیدوارتر شده بودند. علاوه بر این، اجرای دوره کوآپ، با توانمند سازی فارغ التحصیلان، شکل گیری ارتباط موثر بین دانشکده ها و صنعت های فعال در کشور و آگاه سازی صنایع از توان بالای دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر، منجر به بهبود اشتغال پذیری فارغ التحصیلان دانشگاه خواهد شد.
مسئول کوآپ دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: تاکنون صنایع زیادی در این طرح مشارکت نموده ند و در مجموع استقبال خوبی را شاهد بوده ایم. به عنوان مثال، یکی از صنعت هایی که در دوره اول مشارکت داشت از توان بالا، انگیزه و استعداد دانشجویان حاضر در آن صنعت، بسیار اظهار رضایت نمود و در دوره دوم نیز مجدداً به پذیرش دانشجو اقدام کرد.
وی عنوان کرد: در ادامه برنامه داریم تا اجرای دوره را به تمام دانشکده های دانشگاه بسط داده و به صورت مستمر رویه اجرایی دوره را بر اساس بازخوردهای دانشکده های مجری و دانشجویان حاضر در دوره، بهبود بخشیم. همچنین، قرار بر این است که وب سایت کوآپ دانشگاه نیز توسط مدیریت محترم ارتباط با صنعت تکمیل شود و ارتباط با دانشجویان و صنایع از طریق این سامانه امکان پذیر شود.