حضور تیم دانشگاه صنعتی به عنوان نماینده ایران و آسیا در مسابقات جهانی کمیکار

 | تاریخ ارسال: 1398/8/8 | 

تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان تنها نماینده جمهوری اسلامی ایران و آسیا در رقابت های جهانی کمیکار در کشور آلمان حضور خواهد یافت.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مصطفی کشاورز مروجی استاد راهنمای تیم کمیکار دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: تیم این دانشگاه تنها نماینده جمهوری اسلامی ایران و آسیا در رقابت های جهانی کمیکار است.
وی افزود: تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر پس از 3 مرحله آزمون تئوری و کسب حداکثر امتیازات لازم مجوز حضور در این رقابت ها را اخذ کرده و 13 و 14 آبان ماه 98 با تیم هایی از اروپا رقابت می کند.
وی عنوان کرد: این مسابقات در دو بخش طراحی پوستر و عملکرد برگزار می شود که دانشجویان باید ماشینی در ابعاد کوچک طراحی کنند که توسط واکنش‌های شیمیایی (غیر احتراقی ) پیش رانش و کنترل می‌شود؛ این ماشین باید مسافتی معین ( 10 تا 30 متر) را با حمل مقدار مشخصی وزنه ( بین 0 تا 30 درصد وزن ماشین) که این مقادیر از پیش توسط کمیته برگزاری مسابقات تعیین شده و متراژ و وزن دقیق آن در روز مسابقه از طریق قرعه‌کشی، تعیین خواهد شد را طی کنند و بدون استفاده از هیچگونه وسیله کنترل از راه دور و صرفا با استفاده از واکنش‌های شیمیایی متوقف شود.
دکتر کشاورز تاکید کرد: کمیکار مسابقات دانشجویان مهندسی شیمی است که با هدف بهره گیری از اصول تئوری مهندسی راهکاری برای استفاده از سوخت های زیست سازگار به عنوان جایگزینی مناسب برای سوخت های فسیلی استفاده می شود.
وی‌ همچنین اظهار داشت: این مسابقات همه ساله در سطح ملی و جهانی میان دانشجویان رشته‌ مهندسی شیمی و همچنین شیمی ،مهندسی مکانیک و پلیمر برگزار می شود.
ایشان همچنین اظهار داشت: در اواخر قرن بیستم به منظور شکوفایی خلاقیت‌ها و توانمندی‌های علمی دانشجویان مهندسی شیمی، مسئولان انجمن مهندسی شیمی آمریکا یک رویداد سالانه‌ رقابتی، علمی و جذاب را در قالب مسابقات کمیکار پیشنهاد دادند که هدف این مسابقه فراهم آوردن زمینه‌ای برای مشارکت دانشجویان برای طراحی و ساخت ماشین کوچک است که نیروی محرکه آن به وسیله یک واکنش شیمیایی تأمین شود.
وی درخصوص ویژگی تیم کمیکار دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این تیم اقدام به استفاده از سیستم الکتروشیمیایی که در مقایسه با سیستم فشاری امکان کنترل بهتری دارد و در برابر تغییرات رطوبت و دما حساسیت کمتری دارند را پیگیری می کند.
استاد راهنمای تیم کمیکار دانشگاه صنعتی امیرکبیر عنوان کرد: باتری ماشین این تیم از پیش ساخته نیست و این قابلیت را دارد که در محل Assemble شود. سیستم ترمز ماشین مبتنی بر سیستم شارژ و دشارژ باتری است.
دکتر کشاورز تاکید کرد: در اثر واکنش الکتروشیمیایی درون باتری هیچگونه آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی شود.
وی گفت: اخیرا مسابقات جهانی سه مرحله در سال و به میزبانی کشورهای صاحب سبک علم مهندسی شیمی برگزار می شود که امسال نیز همانند سال های گذشته به میزبانی آلمان و شهر دورتموند برگزار می شود.
دکتر کشاورز افزود: در طی سالیانی که این مسابقات در کشور آلمان برگزار شده، تیم ها اطلاعات ماشین را به صورت آنلاین در اختیار تیم داوری قرار می دهند و پس از سه مرحله داوری بخش تئوری ماشین، بهترین تیم ها از سراسر جهان برای تعیین بهترین عملکرد به رقابت با یکدیگر می پردازند و تیمی که در مجموع پوستر و عملکرد بیشترین امتیاز را کسب کند به عنوان قهرمان شناخته می شود.
اعضای تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر متشکل از دکتر مصطفی کشاورز مروجی به عنوان استاد راهنمای تیم،سید محمد امین اجاق مسئول تیم، حسین فاضلیان سرپرست تیم،فرامرز دهدار مسئول فنی،‌
آرش نمائی قاسمی ، علی سلیمی ،امیر حسین فیلسوف و محمد مهدی کشاورز مروجی هم از همکاران فنی و طراحی تیم میباشند
مسئول تیم کمیکار دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: اولین دوره‌ مسابقات جهانی در سال ۲۰۰۵ در گلاسکو اسکاتلند همزمان با هفتمین کنگره جهانی مهندسی شیمی برگزار شد.
دکتر کشاورز تاکید کرد: اولین دوره‌ مسابقات کمیکار ایران نیز همزمان با نهمین کنگره ملی مهندسی شیمی ایران تحت نظارت انجمن مهندسی شیمی ایران در دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه علم و صنعت ایران با شرکت ۵۰ تیم در روز چهاردهم آذر ماه ۸۳ برگزار شد.