تدوین نرم افزار استراتژی تکنولوژی و صنعت توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1400/8/8 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر پس از سال ها تلاش، موفق به تدوین نرم افزار استراتژی تکنولوژی و صنعت شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، تیمی از محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر به سرپرستی آقای دکتر مهدی مجیدپور موفق شدند الگوریتم های پیچیده تصمیم گیری و اصول تدوین استراتژی را در قالب یک نرم افزار قدرتمند طراحی و آماده کنند که در نوع خود نوآوری هایی در عرصه بین المللی دارد. 
کاربردهای این نرم افزار از سطوح مدیریتی در بنگاه های اقتصادی تا سطوح کلان سیاستگذاری است. از این نرم افزار می توان در مدیریت و تدوین استراتژی صنایع پیچیده مانند ساخت هواپیما و سامانه های آن مانند موتور و اویونیک، همچنین صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، صنایع خودروسازی، ماهواره، تجهیزات مخابراتی، صنعت ماشین سازی، صنایع خودروسازی و بسیاری از صنایع دیگر استفاده کرد. هر چقدر درجه پیچیدگی سیستم ها بیشتر می شود، کاربرد این نرم افزار نمایان تر می گردد. 
این نرم افزار حاوی کتابخانه های مفید در زمینه معماری محصولات در صنایع مختلف و همچنین نگاشت دانش ها و فناوری ها است. کاربران در صنایع مختلف با انتخاب نوع صنعت، از کتابخانه های متناظر، بطور اتوماتیک بهره مند خواهند شد. 
مجید پور خاطر نشان کرد: که از آنجایی که تدوین این نرم افزار مستلزم تلفیق و یکپارچه سازی دانش ها در زمینه علوم مدیریت، ریاضیات، فنی-مهندسی و برنامه نویسی پیشرفته است، آماده سازی آن کاری دشوار و پیچیده بوده است. این پروژه از سال  ۱۳۹۵ شروع شده و پس از تجربه نمودن شکست های متعدد هم اکنون به مرحله بهره برداری رسیده است.  
بر اساس اعلام این تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر، چنین طرحی تاکنون در داخل کشور انجام نگرفته است. در سطح بین المللی نیز نمونه نرم افزارهایی در زمینه تصمیم گیری چندمعیاره و یا تدوین استراتژی توسط شرکت هایی در آمریکا، انگلستان، استرالیا و نیوزلند موجود هستند اما هیچکدام از این محصولات ماژول های درخت محصول و نگاشت دانش ها را با ماژول تصمیم گیری چندمعیاره و تدوین  استراتژی مرتبط و تلفیق ننموده اند.  
از دیگر ویژگی های "نرم افزار نگاشت"، ساخت و ارسال پرسشنامه های کمی و عددی در دامنه های مختلف برای متخصصین و خبرگان است، بطوریکه پاسخ ها در پایگاه داده ذخیره سازی و تحلیل می شوند. این نرم افزار به صورت تحت وب و به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی طراحی شده است.
اعضای تیم تحقیق و توسعه شامل آقایان مهدی محمدی نسب، سیدمحسن شکرآبی، محمد ربانی بیدگلی، امیرمحمد کرمانی، رضا یوسفی و ارشیا علایی بوده است.