بازدید وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی کشور سوریه و هیات همراه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 | تاریخ ارسال: 1400/8/18 | 

بازدید وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی کشور سوریه و هیات همراه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر

دکتر بسام بشیر ابراهیم وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی سوریه، دکتر شفیق دیوب سفیر کشور سوریه در ایران، دکتر یسار عابدین رئیس دانشگاه دمشق و هیات همراه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر  و برج فناوری دانشگاه بازدید کردند. دکتر سید حسن قدسی پور سرپرست و دکتر بهروز آرزو معاون بین الملل  دانشگاه صنعتی امیرکبیر در این  نشست و بازدید حضور داشتند.

 
سرپرست دانشگاه خبرداد:
برتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حوزه ارتباط با صنعت و درآمدهای پژوهشی
در میان دانشگاه های کشور

سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر ارتباط با صنعت و درآمدهای پژوهشی رتبه اول را در بین دانشگاه های کشور کسب کرده است .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید حسن قدسی پور در مراسم بازدید وزیر علوم کشور سوریه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: لازم است در ابتدای صحبت یادی کنیم از سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و شهدای مدافع حرم که با خون خود امنیت را به ارمغان آوردند.
وی با بیان اینکه دو کشور مسلمان ایران و سوریه اشتراکات زیادی با یکدیگر دارند، افزود: لازم است برای همکاری علمی و فناورانه بر این اشتراکات تمرکز کنیم.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: دو کشور ایران و سوریه با یکدیگر همسو بوده و متحد استراتژیک هستند و همین امر موجب شده تا دو کشور مواضع بسیار خوبی درجهان و جهان اسلام داشته باشند.
دکتر قدسی پور اظهار داشت: همانگونه که دو کشور در میدان های نبرد با یکدیگر متحد شدند تا دشمن صهیونیستی و آمریکایی را از بلاد اسلامی خارج کنند امیداوریم بتوانیم در جبهه علم و فناوری نیز با یکدیگر همکاری کنیم.
وی عنوان کرد: همکاری دو کشور ایران و سوریه باید در راستای رفع نیاز جوامع اسلامی ومسلمانان دراقصی نقاط جهان باشد.
دکتر قدسی پور خاطرنشان کرد: پتانسیل های علمی، آموزشی و فناورانه دانشگاه صنعتی امیرکبیر بسیار زیاد است و این پتانسیل ها می تواند زمینه همکاری علمی و فناورانه میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و کشور سوریه را فراهم کند.به طور مثال در زمینه هوش مصنوعی دانشگاه صنتی امیرکبیر رتبه اول را در کشور به خود اختصاص داده است .
وی عنوان کرد: درحال حاضر حدود ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در برج های فناوری این دانشگاه مشغول به فعالیت هستند که این شرکت ها شتاب خوبی را در رفع نیازهای مردم داشته اند.
سرپرست دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: امیداوریم این بازدید موجب شود تا بیش از گذشته با کشور سوریه همکاری های علمی و آموزشی داشته باشیم.

مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه خبرداد:
    طراحی بورس «شهید قاسم سلیمانی» دانشگاه صنعتی امیرکبیر
برای دانشجویان و اساتید سوری

مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر بورسی را تحت عنوان  «شهید قاسم سلیمانی» برای ۱۵۰ دانشجو و استاد سوری طراحی کرده است.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر امیر گل رو در بازدید وزیر علوم کشور سوریه از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: این دانشگاه دارای ۵۲۷ عضو هیات علمی است که تاکنون ۱۰ عضو هیات علمی این دانشگاه به عنوان وزیر انتخاب شده اند.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از نظر تحقیقاتی در دنیا سرآمد است و براساس اعلام پایگاه رتبه بندی کیو اس این دانشگاه ازنظر شاخص سرانه ارجاعات هر استاد رتبه ۱۹ کل جهان را دارد.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه دانشگاه دارای ۲۴ مرکز تحقیقاتی و ۱۶ قطب علمی است، تاکید کرد:زمینه های اصلی تحقیقاتی این دانشگاه در زمینه سلامت، ایمنی، آب، محیط زیست و انرژی است.
دکتر گل رو اظهار داشت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه کارآفرینی سرمایه گذاری های بسیاری انجام داده است و آمادگی داریم این تجربه را با دانشگاه های کشور سوریه به اشتراک بگذاریم.
وی گفت: این دانشگاه دارای دانشجویان بین المللی از جمله دانشجویان سوری است که برنامه داریم جذب دانشجویان خارجی از جمله دانشجویان کشور سوریه را افزایش دهیم.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر بورسی را تحت عنوان « شهید قاسم سلیمانی» برای ۱۵۰ دانشجو و استاد سوری طراحی کرده است.
دکتر گل رو افزود: این بورس در دو سطح دانشجویی و استادی طراحی شده است که براساس آن ۲۵ استاد این دانشگاه می توانند در مقطع دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه تحصیل دهند.
وی عنوان کرد: همچنین براساس این بورس به ۵۰ نفر از اساتید سوری فرصت مطالعاتی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص می یابد.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: براساس این بورسیه ۵۰ نفر از دانشجویان رتبه نخست کنکور کشور سوریه می توانند در مقطع کارشناسی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل کنند.
دکتر گل رو افزود: همچنین براساس این بورسیه سه دانشجوی رتبه اول مقطع کارشناسی دانشگاه دمشق در ۵ گرایش که دانشگاه دمشق اعلام کند در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل می کنند.
وی ادامه داد: برنامه داریم دوره مشترک برای دانشجویان طراحی کنیم که سال اول تحصیل خود را در دانشگاه دمشق و سال دوم را در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحصیل کنند.
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: همچنین دانشگاه صنعتی امیرکبیر تخفیف شهریه ۵۰ درصدی برای دانشجویان دختر و پسر سوری درنظر گرفته است.
دکتر گل رو اظهارداشت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر برنامه دارد یک دفتر در دانشگاه دمشق و دانشگاه دمشق یک دفتر در مرکز رشد دانشگاه صنعتی امیرکبیر در جزیره کیش راه اندازی کند.
وی عنوان کرد: ما آمادگی داریم به دانشجویان و اساتید سوری علاقه‌مند به حوزه فناوری آموزش های لازم را اختصاص دهیم.

 
وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی سوریه تاکید کرد:
سطح علمی و آموزشی دانشجویان سوری مشغول به تحصیل در دانشگاه صنعتی امیرکبیر بسیار بالا است

وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عربی سوریه با بیان اینکه امیدواریم فعالیت های علمی و آموزشی دانشگاه های کشور سوریه با دانشگاه صنعتی امیرکبیر افزایش یابد، گفت: دانشجویان سوری پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان هیات علمی در دانشگاه های کشور سوریه جذب می شوند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر بسام بشیر ابراهیم در بازدید از دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر جزء برترین دانشگاه ها در حوزه فنی و مهندسی در ایران و جهان است.
وی افزود: تمامی پتانسیل این دانشگاه در خدمت بازار و فناوری است بنابراین ما بسیار علاقه مند به همکاری بیشتر با این دانشگاه هستیم.
وزیر آموزش عالی و پژوهش های علمی جمهوری عربی سوریه خاطرنشان کرد: در جلسه ای که در وزارت علوم داشتیم تاکید بر ارائه برنامه ها برای همکاری علمی و آموزشی مانند اختصاص بورس های تحصیلی، استفاده از اساتید مشترک، فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی مشترک و برگزاری همایش های مشترک شد که امیدواریم در این زمینه ها با دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز همکاری داشته باشیم.
بسام بشیر ابراهیم افزود: تعدادی از دانشجویان سوری در دانشگاه صنعتی امیرکبیر مشغول به تحصیل هستند که بسیاری از این افراد پس از فارغ التحصیلی در دانشگاه های سوریه به عنوان اعضای هیات علمی جذب می شوند.
وی اظهار داشت: بسیار علاقه داریم که سطح همکاری های مشترک میان دانشگاه های کشور سوریه و دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه یابد.

دکتر شفیق دیوب سفیر کشور سوریه در این بازدید گفت: روابط میان دو کشور ایران و سوریه استراتژیک و تاریخی است و امیدواریم روابط دو کشور پیشرفت و پیشبرد روز افزون داشته باشد.
وی افزود: همانطور که در میدان نظامی پیروز هستیم برنامه داریم در زمینه آموزش و پژوهش نیز پیروز باشیم که برای این هدف برنامه داریم با دانشگاه های کشور ایران به خصوص دانشگاه صنعتی امیرکبیر همکاری گسترده ای داشته باشیم.
سفیر کشور سوریه تاکید کرد: برقراری ارتباط با دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای ما بسیار اهمیت دارد چراکه این دانشگاه جزو دانشگاه های تخصصی مطرح در دنیا است.
یسار عابدین رئیس دانشگاه دمشق نیز در این بازدید گفت: در گذشته تفاهم نامه ای با دانشگاه صنعتی امیرکبیر منعقد کردیم اما هنوز این تفاهم نامه اجرایی نشده که امیدواریم به زودی بتوانیم این تفاهم نامه را به مرحله اجرا برسانیم.
وی افزود: ما بسیار علاقه داریم که از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در دانشگاه دمشق استفاده کنیم.
رئیس دانشگاه دمشق اظهار داشت: امیدواریم بتوانیم از تجربیات دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه ایجاد پارک علم و فناوری استفاده کنیم. همچنین برنامه داریم شعبه دانشگاه صنعتی امیرکبیر را در دانشگاه دمشق راه اندازی کنیم.
 یسار عابدین عنوان کرد: همچنین برنامه داریم از تجربیات و پتانسیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه بازسازی و احداث آزمایشگاه های دانشگاه دمشق استفاده کنیم.