دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد؛ ضرورت توجه به ایجاد نوآوری در بخش معادن و شکل گیری انقلاب صنعتی چهارم در کشور

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1403/3/13 | 

رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر بر ضرورت توجه به ایجاد نوآوری در بخش معادن و شکل گیری انقلاب صنعتی چهارم در کشور تاکید کرد و گفت : متاسفانه در کشور ما دو دسته معادن بزرگ را در اختیار دارند این امر موجب شد که نوآوری و رقابت با کندی وارد بخش معادن ما شود. امیدواریم با تصمیم گیری های خوبی که صورت می گیرد انقلاب صنعتی چهارم و نوآوری با جدیت پیگیری شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر حامد ملاداودی در نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معدن ضمن تسلیت ضایعه از دست دادن شهدای خدمت تاکید کرد: این اتفاق ناگوار موجب شد برگزاری این مراسم حدود ۱۱ روز به تعویق بیفتد. اما با این وجود تلاش انجمن های دانشجویی، پشتیبانی اساتید و شرکت ها موجب شد ما مجدد این مراسم را برگزار کنیم.
وی در خصوص جایگاه معدن در اقتصاد کشور و نحوه ارتقا آن اشاره کرد و اظهار کرد: امروز معادن و صنایع معدن ما یکی از فیلدهای اقتصاد بدون نفت است چرا که با رشد بالا، تنوع بالای مواد و ذخایر فراوان در کشور، این بخش از اقتصاد به عنوان یکی از بخش های پیشران مطرح شد و طی سال های اخیر نقش عمده ای در صادرات غیرنفتی و ارز آوری کشور پیدا کرده است ضمن اینکه در شرایط تحریمی جایگزین نفت می شود.
رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: از سوی دیگر معادن به دلیل ایجاد اشتغال در مناطق محروم، محرومیت زدایی و استقرار عدالت اجتماعی می توانند نقش مهمی داشته باشند. به طوریکه تا یک دهه گذشته سهم معادن در تولید ناخالص داخلی کشور ناچیز بود اما طی سال های اخیر شاهد رشد این سهم در مقایسه با بخش های دیگر نیز کشاورزی و غیره هستیم. بنابراین این امر نیازمند توجه بیشتر حاکمیت و صنعتگران را دارد.
ملاداودی به اهمیت نوآوری در بخش معادن کشور اشاره کرد و گفت: این امر یک ضرورت است و باید دنبال نوآوری باشیم همچنان که شرکت های بزرگ بخش معادن دنیا نوآوری را با جدیت پیگیری می کنند. اما متاسفانه در کشور ما دو دسته معادن بزرگ را در اختیار دارند این امر موجب شد که نوآوری و رقابت با کندی وارد بخش معادن ما شود. امیدواریم با تصمیم گیری های خوبی که صورت می گیرد انقلاب صنعتی چهارم و نوآوری با جدیت پیگیری شود.
وی یادآور شد: متاسفانه کشور ما در انقلاب های صنعتی دیگر یعنی اول، دوم و سوم رویکرد انفعالی داشته اند اینکه اتفاقاتی در سطح دنیا افتاده و پادشاهان از آن دنباله روی کردند و بسیار در این حوزه عقب ماندند.
این استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: امیدواریم در انقلاب چهارم که موارد هوشمندسازی، استفاده از تکنولوژی‌های جدیدی نظیر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، یادگیری ماشین، ماشین های خودران، اینترنت اشیا برای ردیابی و مسیر یابی ماشین آلات و وصل کردن آن به سیستم اینترنت و غیره نه رویکرد انفعالی و نه رویکرد شیفتگی داشته باشیم و با استفاده از ظرفیت های داخلی و نخبگی سهم عمده ای در این تحولات صنعتی ایفا کنیم.
 در ادامه این همایش کیان میرآفتاب‌زاده دبیر انجمن علمی دانشکده معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد: این مراسم هر ساله همانند ۱۸ دوره گذشته همزمان با روز معدن برگزار می شد اما امسال به دلیل شهادت شهدای خدمت با ۱۱ روز تاخیر برگزار شد.
وی خاطر نشان کرد: نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معادن حول محور نقش انقلاب صنعتی چهارم برگزار می شود. دانشجویان همانند دوره های قبل کمک کردند این مراسم را برگزار کنیم.
وی در ادامه تصریح کرد: محور نوزدهمین همایش گرامیداشت هفته معادن برگرفته از بیانات مقام معظم رهبری جهت توسعه و پیشرفت معادن در آینده اقتصاد کشور و با توجه به نگاه کلی کشورهای صنعتی و معدنی به هوشمندسازی و مکانیزه کردن داده ها در معادن می باشد بر این اساس دانشجویان و صنعگران باید در این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

گفتنی است: در این مراسم از اساتید پیشکسوت و نمونه کشوری دانشکده مهندسی معدن تقدیر به عمل آمد.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find-1.257.17059.fa.html
برگشت به اصل مطلب