دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
هفدهمین همایش ملی روز معدن برگزار شد

بازیابی تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/3/2 | 

هفدهمین همایش ملی روز معدن در روز یکم خرداد ماه ۱۴۰۱ به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد.

گزارشی از این مراسم را در ادامه ملاحظه نمائید: ...

 
رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛
ضرورت برنامه ریزی در حوزه معدن کشور/رفع چالش ها در اولویت است
 
رییس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی در حوزه معدن گفت: چالشهای زیادی در این حوزه وجود دارد که می توانیم با برنامه ریزی های مشخص در سطح جهانی، آنها را متناسب با بوم کشور اجرایی کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مجید عطایی پور رئیس دانشکده مهندسی معدن دانشگاه صنعتی امیرکبیر در هفدهمین همایش ملی روز معدن که در دانشگاه برگزار شد، گفت: از دیرباز موضوع دانشگاه، دولت و صنعت مهم بوده که این سه ضلع شامل دانایی، دارایی و توانایی هستند.
وی افزود: بخش دانایی برعهده ما دانشگاهیان، دارایی مربوط به صنعت و توانایی هم در اختیار دولت است. اگر بتوانیم این سه ضلع  را محکم تر کنیم چالشهای حوزه معدن، رفع و راهکارهای جدید به میان می آیند.
وی با بیان اینکه بسیاری از بخشها با حوزه معدن کار می کنند، گفت: باید نهادهای فعال در بخش معدن با یکدیگر ارتباط بهتر و محکم تری داشته باشند تا بتوانند کشور را به نقطه اوج برسانند.
وی با تأکید بر اینکه در این حوزه چالش هایی وجود دارد، گفت: متأسفانه در حوزه معدن متولی خاصی  در کشور نداریم؛ شاید دوره طلایی بخش معدن در کشور به زمانی برمی گردد که یک وزارتخانه معادن و فلزات داشتیم.
به گفته وی، البته که برخی ادغام ها ضروری هستند اما اکنون در مرحله ای هستیم که  این صنعت متولی ندارد و این یک چالش محسوب می شود.
عطایی پور با بیان اینکه همچنین عدم ارتباط صنعت و دانشگاه در بخش معدن نیز یکی دیگر از چالش هاست، گفت: باید صنعت و دانشگاه در این زمینه به یک تفاهمی برسند؛ پیشنهاد این است که صنعت از توانایی فارغ التحصیلان دکتری استفاده کند.
وی ادامه داد: این فارغ التحصیلان زبان صنعت و دانشگاه را می دانند و میتوانند با ورود به عرصه تحقیق و توسعه به حوزه معدن رونق دهند.
وی افزود: در دانشگاه ها خروجی مهندس در مقاطع تحصیلات تکمیلی زیاد است؛ این شاید یک نقطه ضعف باشد اما صنعت می تواند این را به نقطعه قوت تبدیل کند؛ اگر ظرفیت دانشگاه ها پر شده است، این افراد می توانند در پژوهشگاه ها مشغول به کار شوند و تحقیق و توسعه را شکل دهند.
وی با تأکید بر اینکه همچنین آینده پژوهی در حوزه معدن مهم است، گفت: آینده مشترک ما معدنکاری و توسعه پایدار است؛ لازم است که دغدغه ما آینده معدن و معدنکاری باشد. آینده پژوهی باید در دانشگاه به وجود بیاید و در این خصوص لازم است که اساتید پروژه های مرتبطی را  تعریف کنند.
وی ادامه داد: لازم است در این آینده پژوهی، آینده دور و نزدیک معدن در کشور تعیین شود. با توجه به اینکه در آینده نزدیک تقاضاهای جهانی برای منابع معدنی افزایش می یابد چنین آینده پژوهی لازم است.
عطایی پور خاطر نشان کرد: اگرچه ملاحظات و نگرانی های زیست محیطی در مقیاس جهانی و ملی وجود دارد ولی این نکته مهم است که  فکر و برنامه ریزی های ما در سطح جهانی باشد و اجرای آن بومی سازی شود.
دکتر حامد ملاداودی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه  و هیات علمی دانشکده مهندسی معدن دراین  همایش شد، گفت: به نظر می رسد که بخش معدن نقش بی بدیلی در توسعه اقتصاد کشور دارد.
وی افزود: با توجه به شرایط کشور، می توان گفت که معدن نقش بی بدیل و قابل ملاحظه ای در اقتصاد کشور دارد که به عنوان موتور محرک و پیشران اقتصادی در کشور مطرح است.
ملاوردی خاطر نشان کرد: اکنون در کشور ما شرکتهای بزرگ، نقش مهمی در توسعه صادرات غیر نفتی دارند؛ به طوریکه شرکتهای معدنی هم توانسته اند طی یک دهه اخیر نقش و جایگاه ویژه ای در این صادرات ایفا کنند.

 
رئیس خانه معدن مطرح کرد؛
ضرورت برنامه ریزی در حوزه معدن تا ۲۰۵۰

رئیس خانه معدن به ضرورت برنامه ریزی تا ۲۰۵۰ بر اساس نیازهای دنیا به مواد معدنی در کشور تاکید کرد.
مهندس محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن در هفدهمین همایش ملی روز معدن گفت: ما باید نگرانی  بیکاری در حوزه معدن را از دانشجویان بگیریم؛ اینطور نیست که تحصیل در این حوزه به بیکاری منجر شود.
وی با بیان اینکه در واقعیت اینگونه نیست که بیکاری نتیجه تحصیل در این رشته باشد، گفت: لازم است که ما برنامه ریزی هایی را تا سال۲۰۵۰ بر اساس نیازهای دنیا به مواد معدنی برای کشورمان داشته باشیم.
وی با تاکید بر اینکه متولیان امر می توانند در این حوزه برنامه ریزی کنند، گفت: ما باید بتوانیم از ظرفیت های کشور در زمینه معدن بهره ببریم و اگر این اتفاق نیافتد، ما نمیتوانیم به موفقیت برسیم.
بهرامن با بیان اینکه همچنین باید پازل معدن در حوزه آموزش به درستی چیده شود، گفت: اکنون شاهد انرژی دانشجویان حوزه معدن هستیم که چطور برای ما برنامه ریزی می کنند و این یک ارزش است.
به گفته رئیس خانه معدن، ما  در این حوزه وظیفه سنگینی داریم و باید به آینده صنعت معدن توجه داشته باشیم و از ظرفیتهای خدادادی بهره ببریم تا بتوانیم در دراز مدت از آن استفاده کنیم.
وی با تاکید بر ریشه یابی تناقض ها در بخش معدن گفت: در این حوزه باید به مسائل زیست محیطی دقت کنیم، معدن بدون نگاه به مسائل زیست محیطی معدن کاری نیست؛ ما باید نقشه راه این حوزه را تعیین کنیم زیر ما نمیتوانیم برای آینده جهانی مخرب باشیم
هفدهمین همایش بزرگداشت ملی روز معدن" با حضور و سخنرانی دکتر مجید عطایی پور رئیس دانشکده مهندسی معدن ، دکتر مرتضی اصانلو عضو هیات علمی دانشکده مهندسی معدن ، دکتر حامد ملادادودی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ، مهندس بهرامن رئیس خانه معدن ایران ، دکتر سعد محمدی مدیر عامل شرکت توسعه معادن و فلزات ، دکتر رضا بستامی رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران و مهندس مقدمعلی معاون طرح های توسعه و صنایع معادن ایمیدرو دکترخداداد غریب پور و تقدیر از کارگران نمونه معدن ، صنعتگران برتر و دانشجویان ممتاز برگزارشد.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find-1.257.11654.fa.html
برگشت به اصل مطلب