دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ آسیب پذیری یک فناوری ارتباطی اینترنت اشیاء برای بکارگیری در اپراتورهای تلفن همراه بررسی شد

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/5/8 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر آسیب پذیری یک فناوری ارتباطی اینترنت اشیاء را برای بکارگیری در اپراتورهای تلفن همراه بررسی کردند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، فاطمه خجسته دانا دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ارزیابی میزان آسیب‌پذیری فناوری NB-IoT با استفاده از تزریق اشکال و ارائه روشی جهت افزایش تحمل‌پذیری آن» گفت:  فناوری NB-IoT یک فناوری دور-برد کم-توان نوظهور است که در سال ۲۰۱۶ استانداردسازی شده است.
وی افزود: هم اکنون این فناوری در اکثر کشورهای دنیا استفاده می‌شود. مطابق با پیش‌بینی‌های شرکت ARM در سال ۲۰۲۵ حدود ۴۸ درصد دستگاه‌هایی که در فناوری‌های دور-برد کم-توان استفاده می‌شود دستگاه‌های NB-IoT خواهد بود.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر: به دلیل اهمیت و کاربرد این فناوری در آینده و از آن جایی که این تکنولوژی یکی از فناوری‌های نوظهور و آینده‌دار محسوب می‌شود و اپراتورهای تلفن همراه در ایران نیز به تازگی به سمت این تکنولوژی رفته‌اند به همین منظور برای انجام این طرح ترغیب شدیم .
وی ادامه داد: با انجام این پژوهش دانشگاه صنعتی امیرکبیر تحت پوشش شبکه NB-IoT توسط هر دو شرکت همراه اول و ایرانسل قرار گرفت.
وی با بیان اینکه از طرف همراه اول، دانشگاه اولین منطقه‌ای شد که تحت پوشش NB-IoT قرار گرفت، افزود: از سمت ایرانسل نیز توانستیم سیم‌کارت‌های ارتباطی این فناوری را دریافت کنیم و کار پژوهشی را با استفاده از این سیم‌کارت‌ها انجام دهیم.
وی اضافه کرد: با تحت پوشش قرار گرفتن دانشگاه، راه برای انجام کارهای پژوهشی روی شبکه NB-IoT باز شده و می‌توان در آینده به راحتی در دانشگاه از این فناوری استفاده کرد که کار پژوهشی بیشتری روی این فناوری انجام دهیم.
به گفته این محقق، از جهت دیگر استفاده از فناوری NB-IoT در دانشگاه و بررسی و ارزیابی این فناوری و نتایج حاصل از ارزیابی نشان داد که می‌توان از این فناوری در صنعت برای کاربردهای مهم و ضروری بهره برد.
وی خاطر نشان کرد: ارزیابی میزان آسیب‌پذیری فناوری NB-IoT و ارائه راه‌حل برای کاهش آسیب‌پذیری آن نشان داد که می‌توان از این فناوری در محل هایی که محدوده پوشش‌دهی وسیع و قابلیت اطمینان بالا دارند، استفاده و دستگاه‌ها را به اینترنت متصل و هوشمندانه ، آن‌ها را مدیریت کرد و بستر مطمئنی برای پیاده‌سازی اینترنت اشیاء خواهد بود.
وی با بیان اینکه در معادن، کارخانه‌های بزرگ، شهرها و مناطق وسیع که کاربردهای بحرانی دارند می‌توان از این فناوری با راه حل ارائه شده استفاده کرد، افزود: در ادامه پژوهش‌های بسیاری از قبیل کارایی NB-IoT، نسبت سیگنال به نویز و مواردی از همین قبیل در دانشگاه می‌توان روی این تکنولوژی انجام داد که در جهت صنعتی شدن نیز به آن کمک می‌کند.
وی با اشاره به معرفی ویژگی های طرح گفت: با ارائه روشی جهت کاهش میزان آسیب‌پذیری فناوری و با توجه به محدوده پوشش‌دهی وسیع و ظرفیت اتصال دستگاه بالا در این فناوری امکان استفاده آن در کاربردهای بحرانی و محیط‌ های بحرانی از قبیل زیر زمین، زیر آب و محیط‌هایی از این نوع فراهم شده است.
وی خاطر نشان کرد: انجام آزمایش‌ها و بررسی و تحلیل آن‌ها، ارائه یک روش جهت کاهش آسیب‌پذیری و بررسی کارایی روش ارائه شده با تحت آزمایش قرار دادن مجدد فناوری نیز بخشی از زمان سپری شده برای طرح بوده است.
وی افزود: اکثر کشورهای دنیا از این فناوری بهره‌برداری کردند و ارزیابی‌های دیگری از قبیل بررسی میزان نفوذپذیری و پوشش‌دهی انجام شده ولی ارزیابی آسیب‌پذیری این فناوری و ارائه راه‌حل برای کاهش آسیب‌پذیری در این پژوهش انجام شده است.
وی با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: این فناوری در مقابل فناوری‌های دیگر مانند لورا که از پهنای باند فرکانسی آزاد استفاده می‌کند قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در فناوری‌هایی که از پهنای باند آزاد استفاده می‌کنند امکان تداخل بالا است، با استفاده از فناوری NB-IoT که از پهنای باند سلولی استفاده می کند، تداخلی پیش نخواهد آمد.
وی اضافه کرد:  همچنین با روش ارائه شده در این پژوهش آسیب‌پذیری آن نیز کاهش یافته درنتیجه می‌توان از آن در موارد حیاتی و بحرانی استفاده کرد.
وی با اشاره به کاربردهای پروژه گفت: از نتایج حاصل از پروژه می‌توان در صنعت، کارخانه‌ها، معادن و جهت هوشمندسازی یک شهر یا استان استفاده نمود. همچنین برای امور پژوهشی و علمی در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز می‌توان با مراجعه به مسئولین ذیربط، کارهای پژوهشی این حوزه را توسعه داد.
گفتنی است :استاد راهنمای این پروژه دکتر حمیدرضا زرندی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.257.12223.fa
برگشت به اصل مطلب