دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
برگزاری مراسم گرامیداشت هفته بسیچ همراه با تقدیر از کارکنان بسیجی دانشگاه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/9/9 | 

مراسم گرامیداشت هفته بسیچ همراه با تقدیر از کارکنان بسیجی دانشگاه در روز سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ برگزار شد.

مشروح این مراسم را در ادامه از نظر می‌گذرانید:

 
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛
فرهنگ بسیجی در مدیریت و ساختار سازمان خود را نشان می دهد

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: فرهنگ بسیجی امروز در مدیریت و ساختار سازمانی خود را نشان می دهد و مانند نگین الماس می درخشد ؛ یعنی با خلاهایی که پیش می آید خود را بیشتر نشان می دهد و نیاز سازمان را جلو می برد؛ آنها موتور محرکه سازمان ها هستند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید حسن قدسی پور در مراسم گرامیداشت هفته بسیج گفت: حضرت امام در ۵ اذر ۱۳۵۸ بسیج را تشکیل دادند و از همان زمان ایده ارتش ۲۰ میلیونی شکل گرفت.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: بسیجی خستگی ناپذیر است و برای تحقق آرمان هایش با وجود موانع مختلفی که در مسیرش قرار دارد با قدرت ادامه می‌دهد، آمادگی برای شهادت از دیگر ویژگی‌های بسیجیان است؛ بسیجی خسته نمی شود بلکه عشق، علاقه، ایمان، ارادت و توان بیشتری به میدان می آورد که از این دست نمونه ها بی شمارند.
وی گفت: اکنون شاهد این هستیم که اتحاد و انسجامی پیش آمده که در دوماه قبل نبوده؛ این نشان دهنده این هست که  هرچه فشار و مشکلات بیشتر می شود خلوص بسیجی ها بیشتر خودش را نشان می دهد و بیشتر وارد عرصه خدمت می شوند. این فرهنگ بسیجی است.
وی با بیان اینکه نوع جنگ در زمان پیغمبر با حال حاضر متفاوت شده است، گفت: اکنون موشکهای صوت که رونمایی شده با سرعت مافوق صوت شلیک می شوند و حرکت می کنند؛ همچنین جنگ کنونی در فضای سایبری و در فضای تکنولوژی است زیرا جنگ امروز هم ابزار خودش را می خواهد.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه شهید شهریاری  نمونه بسیجی امروز است، گفت: یعنی کسی که در هر سازمانی که فعالیت می کند نیاز سیستم را به نحو احسن مرتفع می کند.
به گفته دکتر قدسی پور، فرهنگ بسیجی امروز در مدیریت و ساختار سازمانی خود را نشان میدهد و مانند نگین الماس می درخشد ؛ یعنی با خلاهایی که پیش می آید خود را بیشتر نشان می دهد و نیاز سازمان را جلو می برد؛ آنها موتور محرکه سازمان ها هستند.

 
فرمانده بسیج کارکنان دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
بسیج یک مکتب فکری و فراگیر است

دکترمجیدکوه خیل فرمانده بسیج کارکنان در این مراسم گفت:پرسشی که ذهن رامشغول می کند یا به ذهن هرکسی خطور می کند هرکسی تعریفی از بسیج دارد برخی ها بسیج را تشکل  نظامی می دانند که هدفش سازماندهی افراد مسلح برای امنیت کشور است.
وی افزود: برخی دیگر بسیج را کانونی برای ایجاد نظم عمومی و مرکزی برای تقویت و تحکیم باورهای فرهنگی ،اجتماعی ،فضاِیل اخلاقی و...می دانند وعده ای دیگرکمک رسانی درشرایط بحرانی برای رساندن کالاهای اساسی به محرومان و شهروندان ، همچنین افراد دیگری با انجام یک طرح همگانی مثل "واکسیناسیون" یاد بسیج می افتند.
وی با تاکید براینکه به راستی بسیجی کیست و چرا درمورد  بسیجی تا این حدقضاوت می شود گفت: اگر بسیج را یک نیروی مسلحی بدانیم که دنبال امنیت کشوراست پس نقش سپاه وارتش چیست؟اگربسیج به دنبال ایجاد نظم عمومی است پس نیروهای نظامی وانتظامی چه نقشی دارند؟اینها نشان میدهد که هنوز ما به تعریف درستی از بسیج نرسیده ایم.
کوه خیل ادامه داد: شاید اشتباه اساسی این است که بسیج از زاویه یک سازمان وتشکیلات نگاه می شود وکسانی گمان کرده اندکه بسیجی یعنی کارمند وکارگر موظف حقوق بگیر.اماحقیقت فراتر از این نگاه سطحی نگر و ساده انگارانه است.بسیج یک مکتب فکری است.
فرمانده بسیج کارکنان گفت:بسیج یک چارچوب عملی برای زندگی اجتماعی وکارزار در این دنیای پرفتنه وآشوب است.بسیجی بودن یعنی آگاهی از رمز و راز این کارزار وآماده ساختن خود برای دست و پنجه نرم کردن در راستای حل مشکلات وموانع.
وی گفت: :بسیج یک قلعه مستحکم است که گستره آن به اندازه تمام کشوراست و همه شهروندان ومدیران ما باید در حفظ امنیت ، رونق معیشت وتحکیم فضایل فرهنگی کشور انجام وظیفه کنند تا در این راستا کشوری آباد و شکوهمند و باعظمت داشته باشیم .
وی تاکیدکرد: درمکتب بسیج انسان ها باید با خالی کردن دل های خود از هوای نفسانی و... به خدا و منافع خلق خدا بیاندیشند.تلاش زیادی کنند و خودشان منافع کمتری طلب کنند.
وی در پایان درباره جنگ ترکیبی گفت: این جنگ یعنی تمام توان نظامی ،اقتصادی ،دیپلماسی و...دشمن واردشده که ضربه به این نهاد وتشکل مقدس واردکند بسیج اقتدارکشور وامنیت کشور را با اتکا به داشته ها و توانایی های درون  خویش جستجو می کند .
وی ادامه :بهترین تعریف ازبسیج همان کلام امام راحل است که فرمودند بسیج مدرسه عشق است.
همچنین در این مراسم حجت الاسلام ژاله چین در خصوص موضوع تا آزادی با پخش کلیپ توضیحاتی را ایراد کرد.
در پایان مراسم با اهدا لوح از چهار بسیجی نمونه دانشگاه صنعتی امیرکبیر تقدیر به عمل آمد.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find-1.257.13095.fa.html
برگشت به اصل مطلب