دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
گزارشی از برگزاری نشست مدیران اجرایی دانشگاه

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/9/23 | 

 نشست مدیران اجرایی دانشگاه در سالن پروین اعتصامی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد. در ادامه گزارشی از مباحث مطرح شده در این نشست را از نظر می‌گذرانید: 

رئیس دانشگاه؛
برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در حال آماده سازی است

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر از آماده سازی برنامه راهبردی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خبر داد و گفت: در راستای این موضوع برنامه ۵ ساله دانشگاه مشخص می شود. 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید حسن قدسی پور رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نشست مدیران اجرایی دانشگاه که در سالن پروین اعتصامی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد  گفت: برنامه راهبردی دانشگاه انجام شده و اصلاحات صورت گرفته و به عنوان برنامه ۵ ساله در آستانه تصویب است.
وی با اشاره به اهداف حوزه پژوهشی دانشگاه گفت: ما در پژوهش باید به سمت برنامه های راهبردی مانند هوشمندسازی (اینترنت اشیا، اینترنت شبکه، کوانتوم ومتاورس) ، محیط زیست ،حمل و نقل ، هوافضا و... حرکت کنیم و برنامه ریزی هایی را در این زمینه ها داشته باشیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه پتانسیل های خوبی در دانشگاه داریم و در حوزه هایی مثل  "آب" اگرفعالیت کنیم گفت : پروژه های زیادی در زمینه آب در دانشگاه وجود دارد؛ طرح های مفیدی که می تواند مشکل کم آبی و بی آب را حل کند ؛ ما می توانیم برنامه ریزی کنیم  و از دولت و وزارت نیرو مطالبه داشته باشیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: امیدواریم جهت حرکت دانشگاه در زمینه پژوهش را اصلاح کنیم و دانشگاه روی ریل حل مشکلات کشورقرار بگیرد.
دکتر قدسی پور با بیان اینکه همچنین در حوزه آموزش درصدد هستیم از فناوری نوظهور استفاده کنیم، گفت : این امر در دستور کار شورای برنامه ریزی دانشگاه قرار گرفته است .
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تاکید کرد:  از این فناوری ها می توانیم در زمینه آموزش بهره ببریم چرا که آموزش با فناوری های نوظهور گسترش می یابد؛ مبنای ما به روز رسانی فناوری هاست.
به گفته وی، انجام و گسترش فعالیت های فرهنگی، افزایش بهره وری، تحول اداری و دیجیتالی کردن امورجز برنامه های  دانشگاه به شمار می رود.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی صنایع دانشگاه  گفت: اگر گروههای دانشجویی، کارمندی، استادی یا ترکیبی ... را بسیج کنیم برای اجرای طرح های کلان ؛ می توانیم در راستای اهداف دانشگاه گام برداریم.
دکتر قدسی پور با بیان اینکه از تاسیس صندوق حمایت از طرح های فناورانه دانشجویی حمایت می کنیم گفت:  از پیشنهادات و طرح هایی  که به اشتغال و رفع نیاز کشور منتج شود نیز استقبال می کنیم.

 
معاون توسعه و مدیریت منابع مطرح کرد؛
تشریح اقدامات اجرایی برای اعضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معاون توسعه و مدیریت منابع اقدامات اجرایی برای اعضای دانشگاه صنعتی امیرکبیر را تشریح کرد.
دکترعلی کمالی ایگلی در این نشست گفت: هدفگذاری ما ایجاد زیست بوم هوشمند دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده است؛ این دانشگاه گوشواره های زیادی در اطراف خود همانند پارک علم و فناوری ، شرکای راهبردی، خیرین، فارغ التحصیلان و ...دارد.
وی با بیان اینکه نگاه از بیرون به داخل در دانشگاه باعث شده که از یک سری سیاست گذاری ها عقب بمانیم، گفت: اما لازم است که منابع انسانی ارج نهاده شود زیرا منابع دانشگاه فقط مالی ،هیات علمی، دانشجو، کارمند و یا ساختمان نمی شود بلکه با بررسی هایی که انجام شد متوجه شدیم  ۱۸ منبع در اختیار دانشگاه است که به خاطر عدم توجه به سیاست گذاری های درست ،اصلاحاتی جایز است.
معاون توسعه و مدیریت منابع با بیان اینکه در صدد هستیم که الزامات اجرایی را هدف قرار دهیم، گفت: سعی کردیم کارگروه های متعددی را متناسب با توانمندی افراد ، تجربه ، علاقمندی و اقتضای دانشگاه ؛ در زمان مناسب توان و نیاز را به هم برسانیم.
وی تاکید کرد: رویکرد جدید این است که از وظیفه محوری به سمت تشویقی و ماموریت محوری حرکت کنیم. البته باید بپذیریم در سازمان دولتی بودجه محور و وظیفه محور هستیم اما لازم است که سیاست تشویقی و ماموریتی را جاری کنیم.
معاون توسعه و مدیریت منابع با اشاره به اقدامات انجام شده در دانشگاه برای اعضای هیات علمی و کارکنان گفت: ما توانستیم ۵۰۰ کارویژه تعریف کنیم که با اجرای آن در آبان ماه پیشرفت خوبی حاصل شد و کارهای عقب مانده دانشگاه به واسطه آن انجام شد.
وی با بیان اینکه البته یک سری اقدامات نیز در این راستا در حال تغییر است، گفت:  لازم است که تمام پروژه های دانشگاه به صورت  هفتگی پایش شود در این راستا پروژه های زیست بوم دانشگاهی  در حوزه های مختلف معاونت توسعه و مدیریت منابع مونیتور شد  به صورتیکه اقدامات بسیار خوبی در این خصوص به نتیجه رسید .
معاون توسعه و مدیریت منابع با اشاره به سامانه ارتقا اعضای غیر هیات علمی دانشگاه « ساعد » گفت: با این سامانه فرایند تصمیم گیری در ارتقا رتبه کارکنان تسهیل می شود.
دکتر کمالی با اشاره به سامانه «سرمد» گفت: همچنین در حوزه اداره امور رفاهی سامانه سرمد را داریم؛ این سامانه به منظور ساماندهی کل مزایا و رفاهیات دانشگاه است.
معاون توسعه و مدیریت منابع با بیان اینکه این اقدامات در راستای عدالت محوری است، گفت: در راستای رفاه اعضای دانشگاه با بانک های مهر، تجارت و ملت تفاهم نامه منعقد کردیم که همه اعضای دانشگاه اعم ازرسمی ، پیمانی ، قراردادی و شرکتی می توانند ازاین تسهیلات بهره ببرند.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه ادامه داد: هزار ۷۰۰ عضو داریم که متقاضی تسهیلات بانک مهر بودند که بیش از ۵۰درصد پاسخ دهی داشتیم.
وی با تاکید بر اینکه در حوزه شفاف سازی موارد مالی و تعهدی ضعف هایی وجود دارد ، گفت: همچنین تنخواه دانشگاه وضعیت مناسبی ندارد.
دکتر کمالی گفت: پشتیبانی  های خوب در تعامل است که به تصمیم گیریهای خوبی منتج می شود.
وی اضافه کرد: از مجموع ۵۰۰ کارویژه ۷۰-۸۰ فعالیت از مهرماه اجرایی شده و تا پایان آذرماه در معاونت توسعه کارویژه های دوره زمستان استخراج می شود.

 
مدیر امور اداری و پشتیبانی مطرح کرد؛
دانشگاه صنعتی  امیرکبیر همیشه روند رو به جلویی داشته است

مدیر امور اداری و پشتیبانی دانشگاه  گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر همیشه روند رو به جلویی داشته است.
مهندس بهنام صبوحی نیز دراین نشست گفت: طی یک سال اخیر با روی کار آمدن تیم مدیریتی جدید چنین جلساتی برگزار نشده بود و قرار است در این گونه جلسات سخنان و دغدغه های همکاران شنیده شود.
وی با بیان اینکه بی شک نمیتوانیم خودمان را جدای از تیم مدیریتی بدانیم، گفت: این حلقه ای است که در آن تصمیم سازی و تصمیم گیری ها نقش موثری دارند.
وی گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر جز بهترین دانشگاه هاست ، شاید دانشگاه های دیگر از نظر مساحت فیزیکی، آزمایشگاه و ... مجهز تر از این دانشگاه باشند اما دلیل این برتری  قطعا به توانمندی نیروهای انسانی ارتباط دارد.
به گفته وی، بی شک کارکنان دانشگاه از پرتلاش ترین و بهترین کارکنان هستند.خدمتی که کارکنان انجام می دهند قطعا تاثیر زیادی درروند پیشرفت دانشگاه دارد.
مهندس صبوحی گفت: صرف هزینه برای پرسنل، هیات علمی و کارکنان سرمایه گذاری است و در حقیقت این سرمایه گذاری در آینده جواب میدهد.
وی با بیان اینکه دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه های سطح یک  ارتباط  و تعامل خوبی دارد گفت: امیدواریم نتایج خوبی از این جلسات حاصل شود.
در این نشست موضوعاتی مختلفی همچون ایجاد دسترسی های لازم  کارکنان به اتوماسیون اداری  برای انجام مکاتبات ، اصلاح چارت سازمانی ، توجه به تامین اقلام ورزشی کارکنان ، راه اندازی صندوق حمایت از طرح های فناورانه دانشجویی ،  ارائه یارانه های بیمه ای به کارکنان کم درآمد، اصلاح محدودیت در ارائه مدارک دانشگاهی کارکنان ، تسهیل در روند ادامه تحصیل کارکنان در مقطع دکترا ، انتخاب و انتصاب مدیران فرهنگی و دانشجویی دانشکده ها از میان کارکنان با تجربه و با سابقه ، اعطای امتیاز مدرک دکترا به کارکنان دارای مدرک کارشناسی ارشد حداقل با ۵ سابقه کار تخصصی مطرح شد.
 همچنین برخورداری حق رای کارکنان دانشکده ها در انتخاب رئیس دانشکده ، تعطیلی  کارکنان خدماتی دانشکده ها در روزهای پنج شنبه ،  عضویت کارکنان در هیات امنا ، هیت رئیسه و شورای دانشگاه، پیگیری و دریافت حق مسکن ، پیشنهاداتی در زمینه اصلاح آیین نامه استخدامی ، استفاده از پتانسیل همکاران در دانشکده ها در بخش های مختلف ، ارزش گذاری مهارت ها ، تجربه و مدرک، تقویت صندوق ها برای ارائه وام های مدت دار به کارکنان، تسهیل در ارتقا ، اصلاح آیین نامه مربوط به استخدام کارکنان و ...از موارد دیگری بود که توسط مدیران اجرایی مطرح و توسط رئیس دانشگاه ومعاون توسعه و مدیریت منابع پاسخ های لازم ارائه شد و مقرر شد مباحث مطروحه در کارگروه های ویژه با حضور مدیران اجرایی و کارشناسان بررسی و در صورت تامین اعتبار و عدم محدودیت قانونی مراحل عملیاتی آن طی و اجرا شود.
گفتنی است : در پایان این مراسم مهندس رضوانی  عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه  و نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل پیش آمده در کشور ، دانشگاه ها و دخالت های آشکار و پلید دشمن در اغتشاشات اخیر و لزوم هوشیاری  دانشگاهیان در برابر جنگ تبلیغاتی دشمن سخنانی را ایراد کرد.

عکس را در ادامه ملاحظه نمائید: ... 

 
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.257.13167.fa
برگشت به اصل مطلب