دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
توسط محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛ ورق‌های پلیمری خودترمیم شونده حاوی میکروکپسول های کروی ساخته شد/کاربرد در صنایع

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1401/11/2 | 

محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت و تحلیل ورق‌های پلیمری خودترمیم شونده حاوی میکروکپسول های کروی چندهسته‌ای به روش الکتروپاشش هم محور برای استفاده در صنعت شدند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، رضا بارباز اصفهانی دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت و تحلیل ورق‌های پلیمری خودترمیم شونده حاوی میکروکپسول های کروی چندهسته‌ای به روش الکتروپاشش هم محور» گفت: در این پژوهش با ساخت دستگاه الکتروپاشش و معرفی روشی برای ساخت میکروکپسول های چند هسته ای با روش الکتروپاشش دو مرحله ای که هر دو عامل ترمیمی پلیمر و سخت شونده در یک میکروکپسول واحد گنجانده شده اند، روشی مقرون به صرفه با بازدهی مناسب به منظور خودترمیمی در پلیمرها بر پایه میکروکپسول های ترمیمی معرفی و ارتقا یافته است.
وی افزود: همچنین روش المان محدود چند مقیاسی و ماکرو ارتقا یافته در این پژوهش، به محققان و صنعت گران کمک شایانی در تخمین بازده ترمیم این دسته از سیستم های خودترمیم با توجه به انتخاب مواد خواهد کرد.
بارباز اصفهانی عنوان کرد: پژوهش انجام شده و نتایج آن می تواند در تمامی صنایع پایه و پیشرفته ای که با پلیمرها در بارگذاری های مکانیکی سر و کار دارند، مورد استفاده قرار گیرد. برای مثال، در صنایع پزشکی که پلیمرها به عنوان جایگزین اعضای بدن به کار می رود، در صنایع هوایی که پلیمرها به منظور ساخت سازه های مورد نیاز استفاده شده و یا صنایع کشتی سازی که با آسیب های کوچک امکان بازیابی خواص تا ترمیم کلی سازه را داشته باشند از جمله صنایع مورد استفاده از مواد معرفی و ساخته شده در این پژوهش است.
وی خاطر نشان کرد: در ادامه این پژوهش می توان با استفاده از دستگاه الکتروپاشش طراحی و ساخته شده در تولید میکروکپسول های مختلف حاوی دارو و یا عوامل ترمیم دیگر استفاده کرد. در بخش صنعتی نیز می تواند نمونه هایی از سازه های مورد نیاز در صنایع مختلف تهیه و به شرکت های مختلف ارائه کرد.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطر نشان کرد: ساخت دستگاه الکتروپاشش با قابلیت کنترل پارامترهای مختلف در تولید میکروکپسول ها برای اولین بار در ایران، ساخت میکروکپسول های چند هسته ای با الکتروپاشش دو مرحله ای که تمامی عوامل ترمیمی در یک میکروکپسول واحد گنجانده شده اند (برای اولین بار درجهان)، تقویت خواص مکانیکی میکروکپسول ها با استفاده از نانوذرات و بررسی اثر آن بر بازده ترمیم، ارتقای مدل سازی های المان محدود چندمقیاسی و ماکرو به منظور تخمین بازده ترمیم این دسته از سیستم-های خودترمیم شونده بر پایه میکروکپسول ها ویژگی های این پژوهش به شمار می رود.
وی با بیان اینکه دستگاه الکتروپاشش ساخته شده در ایران نمونه ای نداشته، گفت: میکروکپسول های چند هسته ای ساخته شده نمونه خارجی نیز ندارد.
بارباز اصفهانی در ادامه با اشاره به مزیت های رقابتی طرح گفت: مقرون به صرفه بودن ساخت میکروکپسول ها در مقیاس آزمایشگاهی و صنعتی، بازده ترمیم مناسب این دسته از سیستم های خودترمیمی، تخمین بازده ترمیم برای انتخاب مواد در ساخت میکروکپسول ها و زمینه کامپوزیت های مورد استفاده در سازه های مورد نیاز در طراحی با استفاده از مدل سازی معرفی شده در این طرح قبل از هزینه های آزمایشگاهی، مزایای رقابتی این پژوهش به شمار می روند.
وی درباره کاربردهای پروژه گفت: این پژوهش در تمامی صنایعی که با پلیمرهای تحت بارگذاری های مکانیکی سر و کار دارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
گفتنی است، دکتر منوچهر صالحی و دکتر سعید صابر سمندری اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید راهنمای این پروژه بوده اند.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.257.13404.fa
برگشت به اصل مطلب