دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
تقدیراز کتاب اصول مهندسی گودبرداری جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر در بیست و ششمین جشنواره ملی کتاب سال دانشجویی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/9/3 | 
برگزیدگان و شایسته‌های تقدیر بیست‌ وششمین جشنواره‌ی ملی کتاب سال دانشجویی، ۲۸ آبان ماه در دانشگاه تهران معرفی شدند و کتاب اصول مهندسی گودبرداری از جهاددانشگاهی واحد صنعتی امیرکبیر به عنوان شایسته تقدیر شناخته شد.
به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، در مراسم پایانی بیست‌وششمین جشنواره‌ی ملی کتاب سال دانشجویی که  (۲۸ آبان‌ماه) با حضور جمعی از اساتید دانشگاه‌ها و دانشجویان به همت سازمان انتشارات جهاددانشگاهی در تالار شهید دهشور دانشکده‌ی علوم دانشگاه تهران برگزار شد، برگزیدگان بخش‌های مختلف به شرح زیر معرفی شدند.
بخش اول جوایز:
ابتدا برگزیدگان و شایسته‌های تقدیر بخش هنر و معماری،‌ بخش علوم پایه، بخش ویژه، گروه کشاورزی و منابع طبیعی معرفی شدند.
در بخش «هنر و معماری» ولی‌الله کاووسی به خاطر تألیف «خوشنویسی اسلامی» به‌عنوان برگزیده و گلاره مرادی برای ترجمه «یخچال‌های ایرانی» به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.
این جشنواره در بخش علوم پایه برگزیده‌ای نداشت اما علی جهانبازی جهان‌آباد برای ترجمه «زیست‌شناسی سلولی و مولکولی لودیش ۲۰۱۶» به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شد.
در بخش ویژه نیز مرتضی سلمان‌نژاد برای کتاب «رویکردهای نوین در حدیث‌پژوهی شیعه» به‌عنوان برگزیده و علی‌ باغدار دلگشا برای تألیف «مشروطه، زنان و تغییرات اجتماعی» و عباس عیسی‌زاده اطلاقسرا برای کتاب «اسلام‌هراسی در رسانه‌های غربی» به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شدند.
در بخش کشاورزی و منابع طبیعی هم اثری برگزیده نشد اما میلاد بی‌ریا برای ترجمه «زغال زیستی و کاربرد آن در خاک» به‌عنوان شایسته تقدیر معرفی شد.
در ادامه مراسم کلیپی از کتابخانه «فاطمه‌ها» که در جنوب کرمان و در شهرستان کهنوج واقع است برای حاضران پخش شد و با حضور دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، دکتر عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی و توسعه ورزش همگانی وزیر ورزش و جوانان و دکتر علی‌رضا زجاجی مدیرکل حوزه ریاست دفتر مرکزی جهاددانشگاهی از بنیان‌گذاران این کتابخانه، فرزاد و فاطمه میرشکاری تجلیل شد.
سپس کلیپی از آیت‌ا... دکتر سید مصطفی محقق داماد برای حاضران پخش شد و بعد با حضور دکتر حمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، نیکنام حسینی‌پور مدیرعامل خانه کتاب و دبیر هفته کتاب، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید محمود دعایی مدیر موسسه اطلاعات و دکتر عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاددانشگاهی از آیت‌ا... استاد سید مصطفی محقق داماد به خاطر یک عمر فعالیت علمی و به‌عنوان استاد خادم کتاب تجلیل شد.
معرفی استاد خادم کتاب
سید مصطفی محقق داماد، (متولد ۱۳۲۴ خورشیدی) مجتهد، حقوق‌دان، عضو پیوسته‌ و رییس گروه مطالعات اسلامی فرهنگستان علوم ایران، عضو هیات امنای سازمان اسناد و کتاب‌خانه‌ی ملی جمهوری اسلامی ایران و استاد حوزه و دانشگاه است. او آثار متعددی در قالب مقاله و کتاب منتشر کرده است.
بازگشت به خویش عامل از میان رفتن جهل
آیت‌ا... دکتر سید مصطفی محقق داماد در این مراسم به کتاب «جهل مقدس» خود اشاره کرد و گفت: ویل دورانت که جامعه‌شناس و فیلسوف است، در کتاب «تاریخ تمدن» خود می‌گوید: چهل سال است که مشغول تالیف این کتاب هستم و برای تالیف آن مسافرت‌های زیادی داشتم؛ به دیارها، روستا‌ها و شهر‌های زیادی سفر کردم، انجمن‌ها و قبیله‌های بسیاری را دیدم، اما هر جا قدم گذاشتم، دو چیز را در کنار هم دیدم، اما نمی‌دانم کدام علت و کدام معلول است و آن دو جهل و فقر است. نمی‌دانم فقر علت جهل است و یا جهل علت فقر است، اما هر جا بوده، هر دو با هم بوده است و انصافاً هم این سؤال مهمی است.
وی افزود: اگر امروز نماهنگ‌هایی که از کتابخانه فاطمه‌ها دیدیم، ویل دورانت می‌دید، پاسخ خود را می‌یافت که فقر علت جهل نیست، از دل جامعه فقیران و مستمندان مغز‌های متفکری به وجود می‌آید که جوشان و خروشان می‌شود و به قافله جهل چنان حمله می‌کند و در درون آن جامعه می‌درخشد. آنچه موجب جهل است، عدم توجه است، بازگشت به خویش جهل را برطرف می‌کند، برایم خیلی جالب بود که بانیان کتابخانه فاطمه‌ها گفتند؛ انبار کاه پدرم را به کتابخانه تبدیل کردیم و نظیر این بسیار هست که قرار هست از آن‌ها بازدید کنم.
دکتر محقق داماد ادامه داد: آن‌چه که موجب رفع جهل می‌شود، بازخوانی خویش است، عمیقاً در خود فکر کنید و به هیچ‌چیز جزم نداشته باشید که این است و جز این نیست.
وی در ادامه گفت: ایمان به معنی جزم نیست؛ ایمان یعنی همواره در راه جستجویی و حقیقت. ایستایی، فکر نیست. ایمان همواره در حال تزاید است و مؤمن کسی است که در جستجوی حقیقت است. جستجوگر اهل گفت‌وگو می‌شود، اما دگم، ایستا نیست و حاضر به گفتگو نیست. گاهی یک جزوه و یا مقاله یک جامعه را دگرگون می‌کند؛ بنابراین کتاب بخوانید و بنویسید.
استاد حوزه و دانشگاه تصریح کرد: تفکر روشنگر غرب که دنیا را از دیکتاتوری کلیسا و خون‌ریزی نجات دادند، از کجا شروع شد؟ جان لاک مقاله‌ای با عنوان «نامه‌ای به تحمل و تسامح» نوشته است که خوب است آن را بخوانید. به نظر من پیش از هر چیز، باید همه به حق قائل باشیم و دیگران را تحمل کنیم، فقط برای خودمان حق قائل نباشیم. فکر می‌کنم تحمل و تسامح یعنی من حقم و من می‌گویم، من در جستجوی حقیقتم. نباید بگوییم من حقم، اما دیگری را هم تحمل می‌کنم و در این صورت آرامش خواهیم داشت.
استاد محقق داماد در پایان گفت: من یقین ندارم که حقم، اما در جستجوی حقیقتم و باید بیشتر مطالعه کنم. جامعه را باید به این سمت‌وسو برد که در جستجوی حقیقت باشند و ما خوشبختانه در جامعه متحرکی زندگی می‌کنیم و باید خون شهیدان و جانبازان را گرامی بداریم که در سایه آن‌ها این توفیق را برای مطالعه بیشتر پیدا کنیم.
بخش پایانی؛ جوایز اصلی:
با حضور دکتر طیبی رییس جهاددانشگاهی و دکتر علیزاده معاون فرهنگی این نهاد، از برگزیدگان و شایستگان تقدیر حوزه‌ی علوم انسانی، فنی و مهندسی و پزشکی و دام‌پزشکی و ناشران برتر تجلیل شد.
محسن کاظمی برای تألیف «نقاشی قهوه‌خانه» در بخش «تاریخ»، لیلا ورهرام برای تألیف «مدخل حماسه ملی ایرانی» در بخش «ادبیات»، مینا حسینی به خاطر تألیف «حقوق رقابت در آیینه ساختار و تصمیمات شورای رقابت» در بخش «حقوق» و محمدهادی حاجی بیگلو به خاطر ترجمه «یوهانس کلیماکوس» در بخش «فلسفه» به‌عنوان برگزیده شناخته شدند.
هم‌چنین مهرداد نوری کوپائی برای کتاب «مرجع کامل مدیریت دانش کاربردی» در بخش «مدیریت»، آزاده شریفی برای تألیف «سبک‌شناسی کاربردی» در بخش «ادبیات»، داریوش درویشی برای تألیف «عربستان سعودی» (سیاست خارجی در سایه بحران داخلی) در بخش «علوم سیاسی» و فائزه رودی برای تألیف «تفکر نقادانه برای کودکان» در بخش «روانشناسی» به‌عنوان شایسته‌های تقدیر معرفی شدند.
در بخش «پزشکی و دامپزشکی» نیز هایده هورسان و فرزانه گلبنی به خاطر تألیف «مهارت‌های بالینی مامایی در بلوک زایمان» به‌عنوان برگزیده و نسرین نوری برای ترجمه «اصول بیهوشی میلر ۲۰۱۸»، مژگان آستانه برای ترجمه «ایمونولوژی سلولی و مولکولی ابوالعباس ۲۰۱۸» و راضیه اکبری برای ترجمه «مورنینگ ریپورت زنان و زایمان» به‌عنوان شایسته‌های تقدیر معرفی شدند.
همچنین محمدجواد شعبانی برای کتاب "اصول مهندسی گودبردای" از واحد صنعتی امیرکبیر و محمد رزازان برای ترجمه «پرواز؛ تاریخ کامل هوانوردی» به‌عنوان شایسته‌های تقدیر بخش «فنی و مهندسی» شناخته شدند و این بخش برگزیده‌ای نداشت.
ابراهیم رنجبر رفیع مدیر مسوول انتشارات اندیشه رفیع و سید عباس حسینی‌ نیک مدیر مسوول انتشارات مجد نیز به‌عنوان ناشران برگزیده این دوره از جشنواره «کتاب سال دانشجویی» معرفی شدند.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.257.1519.fa
برگشت به اصل مطلب