دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
فضای باشکوه و پرنشاط «اولین جشنواره ملی دانش آموزی» در دانشگاه صنعتی امیرکبیر

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1398/5/23 | 

دکتر محدث:

فارغ‌التحصیلان رشته‌های دیتاداده تا سال ۲۰۲۰ صاحب شغل خواهند بود

رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه امیرکبیر گفت: کارشناسان جهان پیش بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۰ در کل جهان فارغ التحصیلان رشته‌های دیتا داده صاحب شغل خواهند بود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ، دکتر علی محدث خراسانی ، رئیس دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم افتتاحیه اولین جشنواره ملی دانش آموزی اظهار کرد: امروز شاهد یک مشکل فرهنگی در جامعه هستیم که به آینده علمی ما ممکن است لطمه بزند، زیرا تقاضا برای گروه‌های ریاضی و مهندسی در کشور به شدت کاهش یافته و این امر در آینده اقتصادی ما تاثیرگذار خواهد بود.
وی ادامه داد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر با برگزاری چنین جشنواره‌هایی به دنبال این است تا بتواند علاقه مندی در حوزه ریاضی و رشته‌های مهندسی را بیشتر کند و دانش آموزان خصوصا آن‌هایی که تا چند سال آینده وارد دانشگاه خواهند شد با رشته‌های دانشگاهی آشنا شوند.
وی افزود: دانشگاه صنعتی امیرکبیر مایل است تا رشته‌های مهندسی را بیشتر معرفی کند، زیرا این تصور در جامعه به وجود آمده که رشته‌های پزشکی پول ساز هستند، اما ما نشان می‌دهیم که خلاف این امر حاکم است.
رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر امیرکبیر در همین خصوص بیان کرد: در حال حاضر ما در دانشگاه صنعتی امیرکبیر رشته پزشکی نداریم، اما رشته مهندسی پزشکی برقرار است، رشته‌ای که در آینده نزدیک کار‌های مهمی انجام خواهد داد و کارشناسان پیش بینی کرده اند تا چند سال آینده دیگر پزشکان با چاقو جراحی نمی‌کنند بلکه این عمل به وسیله یک ربات انجام خواهد شد.
محدث تصریح کرد: کارشناسان جهان پیش بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۰ در کل جهان فارغ التحصیلان رشته‌های دیتا داده صاحب شغل خواهند بود و بسیاری از فارغ التحصیلان باید بدانند که این رشته تضمین شده است.
رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: یکی از اهداف ما از برگزاری جشنواره ملی دانش آموزی جذب مخاطبین بیشتر بود به همین منظور از دانش آموزان سراسر کشور دعوت کردیم تا در این مراسم حضور یابند.

محدث در خصوص تعداد شرکت کنندگان یاداور شد: در این جشنواره دو روزه از ۲۱ استان و ۵۸ شهر شرکت کننده داریم و ۱۵۰۰ دانش آموز از ۲۱۷ مرکز آموزشی در اینجا با یکدیگر به رقابت می‌پردازند.
در پایان مراسم دکترسید احمد معتمدی رئیس دانشگاه به همراه دکتر محمدرضا رازفر مشاور و مدیر کل دفتر ریاست و روابط عمومی و دکتر علی محدث خراسانی رئیس دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر از نمایشگاه دستاوردهای دانش آموزی بازدید کردند.

************

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر:

کاهش گرایش به رشته ریاضی به کشور خسارت وارد می‌کند

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: امروز شاهد آن هستیم که گرایش به رشته ریاضی در مدارس و دانشگاه‌ها کاهش یافته و این امر باعث لطمه زدن به کشور می‌شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر : دکترسیداحمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در مراسم افتتاحیه اولین جشنواره ملی دانش آموزی امیرکبیر اظهار کرد: ما یک فرهنگ غنی ایرانی اسلامی داریم که به مسئله تحصیل علم اهمیت ویژه‌ای می‌دهد و این از تاسیس اولین دانشگاه‌های جهان در ایران مشخص است.
وی ادامه داد: با نگاهی به تاریخ شاهد آن هستیم که اولین دانشگاه ایران با نام جندی شاپور قبل از اسلام راه اندازی شده و بیش از ۵۰۰۰ دانشجوی ایرانی و خارجی داشت و از کشور‌های همسایه و اروپایی در آن تحصیل می‌کردند و بعد از اسلام نیز این دانشگاه با مدارس اسلامی ادغام شد.
معتمدی افزود: البته به این صورت نیست که تنها در ایران مدارس علمی و مذهبی با یکدیگر ادغام شوند ما شاهد آن هستیم که دانشگاه استنفورد نیز در گذشته یک کلیسا بوده و در کنارش دروس علمی نیز آموزش داده می‌شده است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر تصریح کرد: اگر قرار باشد به ظهور دانشگاه‌ها به سبک جدید اشاره کنیم برای اولین بار در ایران امیرکبیر دارالفنون را تاسیس کرد و بسیاری به اشتباه فکر می‌کنند که دارالفنون مدرسه بوده، اما این درست نیست، زیرا کلمه دارالفنون ترجمه پلی تکنیک است و پس از سفر امیرکبیر به سنپترزبورگ این دانشگاه ایجاد شد و در واقع قدیمی‌ترین دانشگاه صنعتی کشور است و امروز ما بیشترین رشته‌ها و گرایش‌های مهندسی را در این دانشگاه داریم.
وی یادآور شد: متاسفانه شاهد آن هستیم که گرایش به رشته ریاضی کم شده و این لطمه بزرگی به کشور می‌زند و من فکر می‌کنم در این بخش بحث اشتغال مطرح نیست، زیرا امکان ایجاد شغل در رشته‌های ریاضی بسیار بیشتر از رشته‌های تجربی است.
معتمدی بیان کرد: آموزش و پرورش و آموزش عالی باید برای ایجاد علاقه مندی به رشته‌های ریاضی و مهندسی فکری کنند البته ما هم سعی می‌کنیم ارتباط بیشتری با مدارس داشته باشیم و به همین منظور هم برنامه‌هایی را در نظر گرفته ایم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص مهمترین برنامه‌های دانشگاه امیرکبیر تصریح کرد: ما دو برنامه بسیار مهم برای دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نظر گرفته ایم که در مرحله اول تلاش می‌کنیم تا سال ۱۴۰۴ جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشیم و از ۵ سال پیش وارد رتبه بندی‌های جهانی شده ایم و تا امروز توانسته ایم رتبه‌های بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ را در بین دانشگاه‌ها کسب کنیم.

وی در خصوص جایگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بین دانشگاه‌های صنعتی کشور نیز گفت: در حال حاضر در ۵ دانشگاه صنعتی برتر کشور که در رتبه بندی بین المللی قرار دارند ما جایگاه اول را کسب کرده ایم.
معتمدی در خصوص دومین هدف مهم این دانشگاه گفت: تلاش می‌کنیم به دانشگاه نسل سوم وارد شویم و با همین انگیزه طی پنج سال گذشته مرکز فناوری و نوآوری دانشگاه امیرکبیر را با عنوان برج فناوری امیرکبیر ایجاد کرده ایم؛ سال اول در این برج فناوری ۱۵ واحد حضور داشتند که امروز به ۱۵۰ واحد رسیده و تا سال آینده سعی می‌کنیم این رقم را به دو برابر برسانیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: حضور افراد کارآفرین و نوآور در این مکان امکان ایجاد اشتغال را فراهم می‌کند، زیرا قرار نیست همه دانشگاهی باشند بلکه برخی افراد بدون تحصیلات دانشگاهی با تجربه موثر توانسته اند شرایط خوبی را برای ایجاد اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی فراهم آورند.
وی یادآور شد: یکی از برنامه‌های ما افزایش ارتباط با صنعت و مهارت افزایی است؛ زیرا معتقدیم همه افراد نمی‌توانند نوآور باشند، اما باید با مهارت‌های کافی که کسب می‌کنند بتوانند گوشه‌ای از اقتصاد کشور را در دست بگیرند.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.257.364.fa
برگشت به اصل مطلب