دانشگاه صنعتی امیرکبیر- اخبار دانشگاه
تقویت ارتباط علمی و آموزشی با دانشگاه های چینی / اعطا گرنت آغازین دانشگاه به اساتید برای همکاری برای همکاری با دانشگاه های چینی

حذف تصاویر و رنگ‌ها  | تاریخ ارسال: 1399/7/8 | 
رئیس دانشگاه خبرداد:
تقویت ارتباط علمی و آموزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دانشگاه های چینی

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: برنامه داریم ارتباط علمی، آموزشی و فناورانه خود را با دانشگاه های کشور چین تقویت کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر سید احمد معتمدی در اولین جلسه کارگروه ایران – چین گفت: برگزاری این جلسه گام مثبتی در راستای ارتباط علمی میان دو کشور ایران و چین خواهد بود.
وی با اشاره به برنامه راهبردی دانشگاه افزود: در این برنامه ارتباطات بین الملی یکی از محورهای اصلی است که از جهات مختلف برای دانشگاه حائز اهمیت است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: این دانشگاه طی سال های گذشته در رتبه بندی های بین المللی رشد خوبی داشته است و درحال حاضر در ۴ رتبه بندی معتبر که مورد تایید وزارت علوم است نیز حضور دارد این درحالی است که در مقطعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر تنها در یک رتبه بندی بین المللی حضور داشت.
دکتر معتمدی اظهار داشت: این دانشگاه در رتبه بندی های بین المللی در رتبه های ۳۰۰ تا ۶۰۰ قرار دارد و هرساله رتبه دانشگاه ارتقا می یابد.
وی ادامه داد: همچنین این دانشگاه درمیان دانشگاه های صنعتی کشور براساس اعلام رتبه بندی های بین المللی از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این دانشگاه در حوزه مقالات و ارجاعات نیز جایگاه خوبی را کسب کرده و براساس رتبه بندی کیو اس این دانشگاه رتبه ۱۷ را در حوزه ارجاعات دارد.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: ضعف عمده دانشگاه های کشور در ارتباطات بین المللی است که شامل جذب دانشجوخارجی، همکاری با اساتید خارجی، پروژه های مشترک بین المللی و غیره است که باید تقویت شود.
وی با بیان اینکه ارتباطات بین المللی اولویت دانشگاه صنعتی امیرکبیر است، گفت:  فعالیت ما در حوزه بین الملل خوب است و جز نادر دانشگاه هایی هستیم که از چندسال گذشته معاونت بین الملل دانشگاه را ایجاد کردیم این درحالی است که دیگر دانشگاه های کشور مدیرکل بین المللی دارند.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این دانشگاه با دانشگاه های کشورهای اروپایی ارتباط خوبی دارد، افزود: لازم است برای همکاری و ارتباط علمی و آموزشی با دانشگاه های آسیایی نیز برنامه ریزی کنیم.
دکتر معتمدی خاطرنشان کرد: کشور ایران با کشور چین روابط سیاسی قوی دارد اما دانشگاه های این دو کشور ارتباط علمی و آموزشی کمی بایکدیگر دارند که باید این امر تقویت شود.
وی عنوان کرد: دانشگاه صنعتی امیرکبیر از میان کشورهای آسیایی بیشتر با دانشگاه های کشور ژاپن و کره ارتباط دارد که برنامه داریم ارتباط علمی و آموزشی خود را با دانشگاه های کشور چین نیز افزایش دهیم.
رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: این نشست می تواند همکاری علمی و تحقیقاتی ما را با دانشگاه ها و مراکز علمی خوب کشور چین تقویت کند.

*******************
معاون بین الملل دانشگاه خبرداد:
اعطا گرنت آغازین دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اساتید برای همکاری با دانشگاه های چینی

معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه توسعه ارتباطات بین الملل با دانشگاه های کشور چین از برنامه های این دانشگاه است گفت: برنامه داریم به اساتید فعال در این حوزه گرنت آغازین اعطا کنیم.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر ابوالقاسم مسگرپور طوسی در اولین جلسه کارگروه ایران – چین گفت: این جلسه زمینه همکاری میان دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه های کشور چین را فراهم می کند.
وی افزود: امضا تفاهم نامه ها میان دانشگاه های دو کشور موجب شکل گیری همکاری مختلفی در حوزه های آموزش، پژوهش و فناوری دارد و این دانشگاه نیز برنامه دارد در این حوزه ها با دانشگاه های کشور چین فعالیت کند.
معاون بین الملل دانشگاه صنعتی امیرکبیر از اختصاص گرنت آغازین به اساتید این دانشگاه خبرداد و گفت: این گرنت به اساتیدی اختصاص می یابد که اقدام به همکاری با دانشگاه های کشور چین در علمی، آموزشی و فناوری می کنند.
مسگرپور طوسی خاطرنشان کرد: این طرح در هیات رئیسه دانشگاه تصویب شده و جزئیات آن در سایت دانشگاه قرار دارد.
دکتر گل رو مدیر همکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در این جلسه گفت: براساس برنامه ریزی صورت گرفته قرار است برنامه هایی چون تبادل دانشجو، تبادل استاد و دوره های مشترک در حوزه آموزشی با دانشگاه های کشور چین پیگیری شود.
وی عنوان کرد: ارتباطات این دانشگاه با دانشگاه های کشور چین در حوزه پژوهشی در زمینه های انتشارات مشترک، آزمایشگاه مشترک، کنفرانس مشترک و استاد مشترک خواهد بود.
دکتر گل رو ادامه داد: همچنین در این نشست در حوزه فناوری نیز به انتقال فناوری،  تاسیس مراکز رشد مشترک و همکاری بین شرکت های دانش بنیان و شتاب دهنده های  هر دو کشور تاکید شد .
مدیرهمکاری های علمی و بین المللی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار داشت: برنامه استراتژیک همکاری اساتید دانشگاه صنعتی امیرکبیر در بازه زمانی ۵ ساله تبیین و توصیف شد و از اساتید کارگروه ایران – چین خواسته شد در این راستا گام بردارند.
خاطرنشان می شود، در اولین جلسه کارگروه ایران – چین دانشگاه صنعتی امیرکبیر دکتر بابک حسین خلج نماینده مرجع ملی همکاری های علمی با چین، مجیدرضا حریری رئیس اتاق بازرگانی و صنایع ایران و چین، دکتر یوسف حجت رایزن سابق جمهوری اسلامی ایران در چین، ژاپن و کره، مهدی دانش دوست مدیر روابط بین الملل مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری، پیام پارسی زاده رئیس بخش روابط بین الملل و دیپلماسی علمی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، دکتر مهدی نادی رئیس کمیته علمی انجمن دوستی ایران و چین، دکتر بهرام طاهری رئیس مرکز اچ اس ای و نکسوس بنیاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دکتر روح الله باقرزاده عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر حضور داشتند و به بیان نکاتی در خصوص همکاری های علمی و بین المللی با همتایان چینی پرداختند.
نشانی مطلب در وبگاه دانشگاه صنعتی امیرکبیر:
http://aut.ac.ir/find.php?item=1.257.5256.fa
برگشت به اصل مطلب